Nenápadná obec ukrýva pozoruhodnosti: Kaštiele a povesť, podľa ktorej nesie meno po slonovi.Také sú Horné Lefantovce
V minulosti šlo o významné sídlo, o čom svedčí fakt, že sa tam dodnes zachovali tri kaštiele a zvyšky panskej kúrie. Pozrite sa, čo všetko ukrýva táto dedinka.
Horné Lefantovce 12. septembra (TASR) – Obec Horné Lefantovce leží na úpätí tribečského pohoria, severozápadne od Nitry.
V minulosti šlo o významné sídlo, o čom svedčí fakt, že sa tam dodnes zachovali tri kaštiele a zvyšky panskej kúrie. Záznam o miestnom kostole navyše patrí k najstarším dokladom o katolíckom chráme na Slovensku.
Prvá písomná zmienka o Horných Lefantovciach pochádza z roku 1113, keď sa spomína v Zoborskej listine ako villa Elefanth. Podľa historika Jána Hunku je však história obce oveľa staršia. Ako konštatuje v knihe o Horných Lefantovciach, obec označená v Zoborskej listine termínom villa musela byť už v roku 1113 rozvinutou sídelnou jednotkou.
Romantické povesti, ktoré zaujmú
Komu obec pri založení patrila, dnes nie je známe. Kolujú však o tom romantické povesti, v ktorej vystupuje rod Lefantovských. „Podľa jednej z nich získal obec jeden z členov rodu za zásluhy v bojoch počas prvej križiackej výpravy v rokoch 1096 až 1099 vo Svätej zemi. Podľa druhej sa príslušník rodu ocitol na Sicílii spolu s uhorským kráľom Kolomanom, ktorý si tam hľadal manželku. Zemepán vtedy daroval kráľovi bieleho slona a černocha. Ten za to svojmu služobníkovi dal právo na dedičnú držbu obce, ktorú obýval. Príslušníci rodu tak dostali prídomok podľa latinského pomenovania slona, teda de Elephant, čiže z Lefantoviec,“ hovorí starosta obce Martin Cibula.
Nachádza sa tu jeden z najstarších dokladov
Podľa Hunku však ide skôr o povesti, pretože rod Lefantovských, označovaných pôvodne ako Elefantiovci či Elefánthi, sa začína v písomných prameňoch spomínať až od polovice 13. storočia. V tom čase už boli Lefantovce, ktoré sa ešte nedelili na Horné a Dolné, významným strediskom. V roku 1218 sa tu už spomína aj chrám svätého Martina. „Záznam o tomto kostole v Lefantovciach je jedným z najstarších dokladov o výstavbe katolíckych chrámov na Slovensku,“ pripomína Hunka.
Kaštieľ by vedeli využiť
Po Elefántiovcoch zostal dodnes v obci objekt kaštieľa, ktorý mal však v čase svojho vzniku v 13. storočí podobu vodného hradu. „Neskôr bol rozšírený a prebudovaný, takže časom získal podobu renesančného kaštieľa. Dnes je v rukách obce a my zvažujeme, čo s ním. Obec ho nevyužíva, preto sa uvažuje o jeho odpredaji, prípadne prenájme. Myslím, že by v ňom mohlo byť zaujímavé turistické a kongresové centrum alebo nejaké podobné zariadenie,“ povedal Cibula.
Okrem jedného kaštiela majú ešte dva
Ako pripomenul, okrem renesančného kaštieľa sú v obci ešte ďalšie dva a tiež bývalá panská kúria. „V jednom neskorobarokovom kaštieli dnes sídli obecný úrad. Okrem toho sa nad dedinou nachádza druhý rozsiahly kaštieľ. Pôvodne to bol kláštor rehole pavlínov, ktorý bol neskôr prestavaný do podoby honosného panského sídla a ešte donedávna fungoval ako liečebňa. Tá dodnes patrí Špecializovanej nemocnici sv. Svorada v Nitre. Momentálne však objekt kaštieľa nie je využívaný. Okrem toho sa v obci nachádza aj bývalá kúria, ktorú miestni nazývajú aj malý zámoček alebo malý kaštieľ. Momentálne sa o tento objekt snaží starať občianske združenie Lefantovský malý kaštieľ,“ doplnil Cibula.