Dobré noviny
Najzelenší štadión v Európe je na Slovensku. Prešli sme sa jeho zákutiami, kam sa bežne nedostanete
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Najzelenší štadión v Európe je na Slovensku. Prešli sme sa jeho zákutiami, kam sa bežne nedostanete

Národný futbalový štadión je svojou konštrukciou, multifunkčnosťou aj ekologickým zameraním aktuálne jedna z najpozoruhodnejších stavieb v Európe. Poďte sa s nami pozrieť do zákulisia.

BRATISLAVA 6. októbra - Písal sa rok 1939, keď bol na novomestskom ihrisku Tehelné pole postavený prvý štadión. V tej dobe bola táto časť hlavného mesta jeho okrajovým územím, no mesto sa postupne rozrastalo a futbalový stánok sa skoro stal symbolom slovenského futbalu. Svoj domov tu našiel tím Slovana Bratislava, ale aj národný tím Československa, potom Slovenska. Na vrcholoch jeho slávy burácalo plné hľadisko s kapacitou 70-tisíc ľudí. Bolo to tak napríklad v roku 1957 pri zápase nášho národného tímu s Juhosláviou.

Rokmi sa však kapacita, ale aj jeho kvalita postupne znižovala, až sa dostal do havarijného stavu. Slovensko potrebovalo národný futbalový štadión a Tehelné pole späť svoju zašlú slávu. Už v prvých rokoch nového storočia sa objavovali prvé myšlienky na jeho obnovu. Stavba na návrh architekta Karola Kállaya st. a jeho tímu sa napokon zahájila pred štyrmi rokmi a Národný futbalový štadión bol slávnostne otvorený 3. marca 2019. Po takmer 10 rokoch od posledného zápasu sa teda na tribúny aj ihrisko opäť dostal život.

Oceňovaná konštrukcia

Na štadión boli od začiatku kladené vysoké nároky, nielen zo strany štátu, odborníkov, hráčov, ale aj širokej verejnosti. Využitie priestoru naozaj naplno a posunutie futbalu a možností pre divákov do 21. storočia boli na prvom mieste.

Takto to vyzeralo na štadióne pred ovorením.
Takto to vyzeralo na štadióne pred ovorením. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Unikátnosť stavby si všimli aj v zahraničí. Za statický návrh a oceľovú konštrukciu sa stal projekt Národného futbalového štadióna víťazom lokálneho kola súťaže Tekla BIM Awards, na svetovej súťaži Štadión roka 2019 obsadil 8. miesto v hodnotení poroty a tiež bol ocenený v národnej súťaži Stavba roka 2019, kde získal cenu za progresívne a výnimočné riešenie. Oceňovaný je aj za zvládnutie náročného statického riešenia oceľovej konštrukcie prestrešenia tribún s výnimočným vyložením konzolovitých častí konštrukcie, ktorá tvorí najväčšiu membránovú konštrukciu na Slovensku, či náročnú a jedinečnú atypickú prefabrikovanú konštrukciu tribún štadióna. Tie sú charakteristicky rozdelené podľa orientácie svetových strán. Oceľová konštrukcia južnej a východnej tribúny sú z konštrukčného hľadiska identické, konštrukcia severnej tribúny je osadená nižšie, aby nespôsobila nadmerné zatienenie protiľahlých obytných budov. Všetky tribúny a miesta na sedenie sú prekryté po posledný rad, čo by ich malo chrániť pred náročnými poveternostnými podmienkami.

Rýchly a bezpečný vstup

Pri kapacite 22 500 divákov, akú štadión má, bolo dôležité myslieť na to, aby sa ľudia dostali rýchlo, pohodlne a bezpečne k svojim miestam, ale najmä z nich. Štadión sa dokáže vyprázdniť do 5 minút. Na každej vstupenke nájdu fanúšikovia okrem sektoru, radu a miesta označené schodisko aj vstup, ak sa vyberú iným vstupom, turniket ich nevpustí. Takýmto spôsobom sa však dostanú k svojmu miestu doslova za pár sekúnd. Štadión je bezpečnejší práve vďaka turniketom s čítačkou biometrických údajov, čo umožňuje vytvorenie databázy nežiaducich osôb. Na bezpečnosť na celom štadióne však dozerá celkovo niekoľko sto kamier, ktoré sledujú celý priestor. Ich vysoké rozlíšenie podľa požiadaviek, ktoré stanovuje UEFA, a technológia face recognition umožňujú presne lokalizovať konkrétnu osobu. To v praxi znamená, že osobu po prejdení turniketmi uloží do databázy a spáruje s jej pohybom na štadióne. Sledovať dianie na štadióne sa dá aj pred bufetmi, v priestoroch štadióna sú totiž umiestnené TV obrazovky, ktoré môžu vysielať to, čo sa na štadióne deje.

V 28 bufetoch štadióna funguje cashless systém platenia, môžete teda platiť špeciálnou štadiónovou kartičkou, ktorá bude v budúcnosti slúžiť aj ako vstupenka, kľúč do skyboxu, na zaplatenie parkovania, či prechod cez rôzne vnútorné komunikácie.

Na štadión sa bezpečne dostanete štyrmi schodiskami.
Na štadión sa bezpečne dostanete štyrmi schodiskami. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Hracia plocha na úrovni

Pôvodný štadión mal západo-východnú orientáciu a vzhľadom na konštrukciu tribún zaberal nielen celý pozemok, ale tribúny neboli šikmé a boli skôr určené pre stojacich divákov. Otočením hracej plochy o 90 stupňov sa okrem toho vyriešilo aj to, že brankárom pri západe slnka nesvieti priamo do očí. Samotné hľadisko je teda po novom naozaj strmé, čo umožňuje dobrý výhľad na ihrisko z každého sedadla, aj z posledného radu. Usporiadanie sedadiel je robustný dvojúrovňový systém s prednými radmi umiestnenými v maximálnej prípustnej miere v zmysle požiadaviek UEFA. Spôsob namontovania sedačiek zase umožňuje upravovať ich rozmiestnenie podľa požiadaviek usporadúvaných akcií.

Pre náročnejších divákov je pripravená rozsiahla VIP zóna a 42 skyboxov, čo spolu s prezidentským skyboxom zaručuje 1415 miest, kde okrem unikátneho výhľadu na hraciu plochu a hráčov získavajú títo diváci aj komfort na vysokej úrovni. Samotným hráčom je k dispozícii 5 vybavených kabín, pre slovenskú reprezentáciu, domácich, hostí aj juniorov. 

Ihrisko s trávnikom európskych kvalít vykazuje stálu kvalitu s nemennými hernými vlastnosťami aj pri celoročnom využívaní. Konštrukcia prestrešenia je prispôsobená tomu, aby sa počas dňa naplno využilo preslnenie trávnika prirodzeným svetlom. Je to aj vďaka koncom prestrešenia, ktoré sú sklenené - miesta, kde to nie je možné, používame UV lampy. Celý štadión je zároveň prevzdušnený, nielen štyrmi tunelmi, ale aj tým, že vertikálne prvky membrány sú perforované, aby sa tam dostal vzduch a tráva vedela dýchať,“ vysvetľuje technický riaditeľ investora, Branislav Bršel.

Multifunkčný štadión

Štadión bol dimenzovaný ako multifunkčná stavba, nielen na zápasy, ale napríklad aj na koncerty. „Tomu zodpovedá aj jeho architektonické stvárnenie. Na štadióne sú štyri tunely, v prípade koncertov tak môžu kamióny s technikou jedným z nich vojsť a protiľahlým odísť. Neotáčajú sa teda na hracej ploche, ktorá sa tým neznehodnocuje. Technické zázemie plochy je zároveň pripravené na zapojenie stageov,” dopĺňa Bršel.

Diváci v prvých radov sú k hracej ploche a hráčom naozaj blízko.
Diváci v prvých radov sú k hracej ploche a hráčom naozaj blízko. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Rovnako multifunkčne sa dajú využiť aj vnútorné priestory Národného futbalového štadióna. VIP tribúna umožňuje organizovanie rôznych spoločenských podujatí s kapacitou až do 2 500 účastníkov. Veľká konferenčná sála je okrem najmodernejších audio, video a konferenčných technológií vybavená aj magnetickou slučkou pre sluchovo postihnutých účastníkov. Svoje miesto a kvalitné zázemie majú na štadióne aj médiá, podľa požiadaviek UEFA boli vytvorené špeciálne priestory na ich komfortné sledovanie zápasov.

Futbalový stánok je tiež jediným v strednej Európe, ktorý umožňuje z jedného počítača ovládať celú réžiu štadióna. Na iných štadiónoch na obsluhu réžie slúži viacero miestností, režisér na Tehelnom poli však môže z jedného miesta pripravovať grafiku na mieru priamo v čase, obsluhovať LED plochy na hracej ploche a tribúne, veľkoplošné obrazovky či miestnu televíziu. Rovnako každé jedno svetlo je ovládateľné samostatne a umožňuje spolu s hudbou vytvárať rôzne svetelné scény počas zápasov či koncertov. Štadión je takisto možné osvetliť aj z vonkajšej časti na perforovanú plachtu, čo pomáha dotvárať atmosféru počas večerných podujatí.

Z technologického vybavenia štadióna však môže mať radosť nielen divák na mieste, ale aj doma. LED technológia najnovšej generácie vychádza v ústrety televíznemu vysielaniu v ultra vysokom rozlíšení a možnostiam spomalenia opakovaných záberov. Televízne kamery dokážu zachytiť aj tie najmenšie gestá a emócie hráčov či fanúšikov a preniesť tak túto atmosféru na televízne obrazovky.

Počas aktuálnej pandémie ostáva štadión nevyužitý.
Počas aktuálnej pandémie ostáva štadión nevyužitý. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Najzelenší štadión v Európe

Výnimočná je aj energetická efektívnosť stavby, za ktorú získal štadión cenu EFEKTIA. Takmer 50 percent vyrobeného tepla a chladu pochádza z obnoviteľných zdrojov. Projekt využíva tzv. „odbúranú energiu“ v prechodných obdobiach, kedy sa jednotlivé časti objektu môžu podľa potreby vzájomne vykurovať či ochladzovať.

Základným prvkom vykurovania a chladenia štadióna sú tepelné čerpadlá na princípe voda/voda. „Nedodávame teplo a chlad len štadiónu, ale aj vedľajšiemu bytovému domu či administratívnej budove. Zdroj tepla a chladu je rovnaký, to znamená, že ak budeme napríklad potrebovať schladiť priľahlé budovy, naakumulované teplo vieme využiť na teplú úžitkovú vodu na štadióne, jej výroba je teda zadarmo. Keď naopak budeme potrebovať na štadióne kúriť, vieme chladiť napríklad administratívne budovy alebo to, čo je treba na štadióne. Využívame teda dve energie naraz,“ dopĺňa projektový manažér energetického hospodárstva Peter Knotek. Štandardné systémy musia túto odpadnú energiu, ktorú štadión využíva ďalej, odbúrať v plnom rozsahu. Využíva sa aj dažďová voda, na splachovanie či polievanie trávnika. Momentálne pravdepodobne nie je vo svete takýto veľký projekt s takým vysokým percentom obnoviteľných zdrojov.

Článok vznikol v spolupráci s Národným futbalovým štadiónom.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…