Dobré noviny
Rovnaký meter na fašizmus a komunizmus. Poslanci chcú, aby bola fotka s kosákom a kladivom trestný čin
TASR
TASR

Rovnaký meter na fašizmus a komunizmus. Poslanci chcú, aby bola fotka s kosákom a kladivom trestný čin

Pomník s bustou Vasiľa Biľaka pred obecným úradom v Krajnej Bystrej, jeho rodnej obci v okrese Svidník.
Pomník s bustou Vasiľa Biľaka pred obecným úradom v Krajnej Bystrej, jeho rodnej obci v okrese Svidník. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Súčasťou návrhu novely zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému je zaviesť rovnaký meter voči komunistickému i fašistickému režimu.

Bratislava 22. septembra (TASR) - Súčasťou návrhu novely zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému je zaviesť rovnaký meter voči komunistickému i fašistickému režimu.

Vyhlásil to poslanec a spolupredkladateľ návrhu Ondrej Dostál (SaS). Doteraz sa totiž podľa neho uplatňuje dvojaký meter, keď sa nerovnakým spôsobom posudzujú sympatie ku komunistickému a fašistickému režimu i ideológii.

Povinnosť splatiť dlh

„Keď sa odfotíte s kosákom a kladivom orgány činné v trestnom konaní to nepovažujú za trestný čin. Skúste sa odfotiť s hákovým krížom, budete trestne stíhaní. Myslíme si, že komunistický režim bol rovnako zločinecký ako fašistický, podľa toho k nim treba pristupovať, a preto súčasťou tohto návrhu je rovnaký meter voči obidvom zločineckým režimom a ideológiám," vysvetlil Dostál na utorkovej tlačovej konferencii.

Koaliční poslanci v novele navrhujú, aby sa komunistický režim označoval ako odsúdeniahodný, zločinný a nelegitímny, ktorý porušoval ľudské práva a slobody. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) si myslí, že máme povinnosť splatiť dlh voči tým, ktorí boli zavraždení komunistami, nemohli študovať, pretože nemali správny „kádrový posudok“, alebo sa museli skrývať, aby mohli ísť do kostola.

Zákaz pamätníkov či pomenovania ulíc

Návrhom chcú tiež poslanci zakázať osádzanie pamätníkov, pomníkov a pamätných tabúľ oslavujúcich komunistický, nacistický či fašistický režim a pomenovávať ulice či verejné priestranstvá po predstaviteľoch týchto režimov. Tieto zákazy by sa nevzťahovali na predstaviteľov režimu, ktorí sa aktívne zapojili do odporu proti komunistickému režimu alebo do protifašistického odboja.

Dostál povedal, že nejde o „kádrovanie“. Ktokoľvek bude môcť podľa neho napísať knihu či zorganizovať vedeckú konferenciu o predstaviteľoch týchto režimov. Avšak mať po sebe pomenované verejné priestranstvo, ulicu, či pamätník nie je podľa neho žiadne základné právo. Upozornil tiež, že zákon nie je retroaktívny.

Poslanci mali odpovedať na otázky, kto je alebo nie je predstaviteľ režimu, a teda koho by sa zákaz osádzania pamätníkov mal týkať. Šeliga reagoval, že predstaviteľ komunistického režimu nie je každý straník. „Nikto sa nebráni, ak treba ešte väčšiu pojmovú špecifikáciu, že v druhom čítaní to radi otvoríme,“ priblížil.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…