Dobré noviny
Amazonka na Sibíri? Archeológovia zostali prekvapení po náleze 2500 rokov starého hrobu milencov
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Amazonka na Sibíri? Archeológovia zostali prekvapení po náleze 2500 rokov starého hrobu milencov

2500 rokov starý hrob.
2500 rokov starý hrob. — Foto: East2West

Južná Sibír znova vzbudila pozornosť archeológov.

SIBÍR 24. septembra - Archeológovia na Sibíri natrafili na ďalší nezvyčajný „poklad“. Len prednedávnom našli pastieri jedinú zachovanú múmiu medveďa jaskynného z doby ľadovej. Najnovšie sa pustili do skúmania novoobjaveného 2500-ročného hrobu v Južnej Sibíri, ktorý ukrýva pozostatky páru bojovníkov.

Predpokladá sa, že obaja boli 30-tnici. Pochovaní sú spolu s bábätkom a staršou ženou, ktorá bola nájdená v skrčenej pozícii pod ich nohami. Archeológovia sa domnievajú, že išlo o ich slúžku, ktorá sa o nich mala starať aj po smrti.

Sibírska „amazonka“

Na objave je nezvyčajné to, že mladšia žena bola pochovaná so zbraňami rovnako ako muž.

Na rozdiel od ostatných sibírskych „amazoniek“ nebola pochovaná s obyčajným lukom a šípmi, ale bojovou sekerou a krátkym mečom.

Vedúci archeológie na Novosibirskej štátnej Univerzite v Rusku Oleg Mitko povedal, že ide o „pozoruhodný set zbraní“.

 
2500 rokov starý hrob.
2500 rokov starý hrob. Foto: East2West

Autentická bronzová výzbroj

„Pri žene sme našli zbrane na boj zblízka, čo nie je také typické. Žena mala bojovú sekeru...bola teda súčasťou vrstvy bojovníkov,“ opisuje archeológ.

„Muž mal dve sekery a dve bronzové dýky,“ pokračuje vo vymenovávaní skúsený výskumný pracovník Jurij Teterin a zdôrazňuje, že pohrebisko je výnimočné tým, že sa v ňom nachádza autentická bronzová výzbroj.

Pri žene okrem zbraní ležalo aj zrkadlo. Staršia žena s dvoma zlomenými zubmi, ktorá mala odhadom asi 60 rokov, mala pri sebe len zlomený hrebeň a malú keramickú vázu.

Pozostatky dieťaťa boli rozptýlené po hrobe, pravdepodobne hlodavcami.

Skolila ich infekcia

Archeológovia našli aj väčšie keramické nádoby, o ktorých sa domnievajú, že boli plné jedla. Kosti naznačujú baranie a hovädzie mäso.

Vedci tvrdia, že neexistujú dôkazy o tom, že by zomreli v boji, aj keď ešte nájdené kostry budú ďalej skúmať. Ako najpravdepodobnejšie sa javí, že podľahli nejakému druhu infekcie, čo mohlo viesť k tomu, že boli pochovaní súčasne.

Títo ľudia patrili k takzvaným Tagarom, ktorí žili prevažne v južnej Sibíri a boli súčasťou širších skýtskych kultúr.

Tieto etniká spájala aj záľuba v dekoratívnom, tzv. zvieracom štýle, ktorý na ozdobách kroja či úžitkových predmetoch zachytával šelmy, dravé vtáky aj kopytníky v najrôznejších, často bizarných pozíciách. 
Skýtske etniká spájala aj záľuba v dekoratívnom, tzv. zvieracom štýle, ktorý na ozdobách kroja či úžitkových predmetoch zachytával šelmy, dravé vtáky aj kopytníky v najrôznejších, často bizarných pozíciách. Foto: Wikimedia/Д.Колосов - фото

Ako vyzerali?

Tagarská kultúra prekvitala najmä medzi 8. až 2. storočím pred Kristom v Južnej Sibíri. Patrí k takzvanej skýtskej kultúre, ktorej súčasťou bolo viacero etník. Tagari žili v drevených obydliach vykurovaných hlinenými pecami a veľkými ohniskami. Niektoré osady boli ohradené opevnením. Štúdia z roku 2009 publikovaná v magazíne Human Genetics, ktorá skúmala aj 12 Tagarov z obdobia medzi rokom 800 pred našim letopočtom a 100 nášho letopočtu, ukázala, že všetci jedinci s výnimkou jedného, ktorý bol zmiešanej rasy, boli europoidní, pričom väčšina mala svetlé oči a svetlé vlasy.

Bojovníčka ako súčasť rodinnej bunky

Podrobnú správu o Skýtoch a ich mladých bojovníčkach zanechal starogrécky historik Herodotos. Zmienil sa o nich aj lekár Hippokrates, ktorý tvrdil, že žena sa ujala úlohu bojovníčky po tom, čo si „vybrala manžela“.

Dnes, podľa posledného nálezu sa javí, že žena bojovníčka bola súčasťou rodinnej jednotky. „Muži i ženy sa zúčastnili nepriateľských akcií. Násilie bolo vtedy prijateľným a legálnym spôsobom riešenia problémov,“ uzavrel archeológ Anatolij Vybornov.

Zdroj: Ladbible

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…