Ďalšia vysoká škola prechádza na online výučbu. Študentom nariadila odchod z internátov
Aj Ekonomická univerzita v Bratislave prejde od 5. októbra z prezenčnej výučby na online vzdelávanie.
„O realizácii odbornej praxe rozhoduje dekan fakulty. V prípade študentov končiacich ročníkov môže dekan fakulty povoliť individuálnu prácu v laboratóriu," informoval rektor UK Marek Števček. Rektori dvoch najväčších univerzít na Slovensku zároveň odporúčajú študentom, aby opustili internáty, zatiaľ je to však na báze dobrovoľnosti.
Ústredný krízový štáb dôrazne odporúča vysokým školám zabezpečiť dištančnú formu vzdelávania, ak je možné. Rovnako sa majú vyprázdniť vysokoškolské internáty. Počas pondelkového (28. 9.) rokovania o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽANO).
UPJŠ odporúča fakultám okrem výnimiek dištančnú formu výučby
Vedenie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach odporúča vedeniam fakúlt v prípade prednášok prechod z prezenčnej na dištančnú formu výučby. „Prezenčne budú vyučované len laboratórne cvičenia a semináre, pri ktorých nie je možné výučbu plne nahradiť online formou vzdelávania, napríklad v prípade Lekárskej fakulty a Prírodovedeckej fakulty UPJŠ,“ uviedol v utorok pre TASR hovorca UPJŠ Tomáš Zavatčan.
Takáto výučba bude prebiehať na základe rozhodnutí vedení jednotlivých fakúlt za zvýšených hygienických a protiepidemických opatrení. Tie reflektujú situáciu s pandémiou nového koronavírusu.
„Na UPJŠ máme vytvorené také technické a pedagogické podmienky na pokračovanie výučby dištančnou formou, aby bol zabezpečený plynulý priebeh akademického roku 2020/2021,“ konštatoval Zavatčan.
21 aktívnych prípadov
Študentom zo Slovenska vedenie univerzity odporúča návrat domov, zahraničným študentom na UPJŠ odporúča zotrvať na Slovensku v mieste ich ubytovania. Na UPJŠ evidujú 21 aktívnych prípadov nakazenia novým koronavírusom. „Všetci pozitívne testovaní sa nachádzajú v domácej karanténe a v prípade zhoršenia zdravotného stavu budú hospitalizovaní,“ dodal Zavatčan.
Na Technickej univerzite v Košiciach (TUKE) majú od začiatku septembra jednotlivé fakulty kompetenciu, akú formu vzdelávania zvolia s ohľadom na dodržanie všetkých protiepidemických a hygienických opatrení. „V stredu (30. 9.) u nás zasadne monitorovacia komisia, ktorá príjme nejaké ďalšie odporúčania. Viac-menej sa potvrdia tie, ktoré boli, prípadne sa niečo sprísni, ale my sme takto nastavení prakticky od začiatku akademického roku," povedal pre TASR kancelár TUKE Adrián Harčár.
Podľa informácie z pondelka (28. 9.) TUKE zachytila vo svojich karanténnych strediskách 16 pozitívne testovaných študentov z Ukrajiny, z toho po pretestovaní sú dvaja negatívni. Svojim zahraničným študentom s prideleným ubytovaním TUKE ponúkla absolvovanie povinnej domácej karantény.