Dobré noviny
Pred vírusmi sa treba chrániť aj doma. Sú na miestach, ktoré by ste nečakali
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Pred vírusmi sa treba chrániť aj doma. Sú na miestach, ktoré by ste nečakali

Ak nechcete byť stále chorí, dbajte na správne čistenie domácnosti.
Ak nechcete byť stále chorí, dbajte na správne čistenie domácnosti. — Foto: Pxhere, Pexels/Andrea Piacquadio

Opatrní netreba byť len vonku, v obchodoch či reštauráciách, ale kvôli svojmu zdraviu myslite aj na čistú domácnosť.

BRATISLAVA 3. októbra - Prežívame zložité obdobie, je tu jeseň s chladnejším počasím, chrípková sezóna a k tomu druhá vlna šíriaceho sa nového koronavírusu. No aj bez toho, že by sme chceli šíriť paniku, je dôležité stále si pripomínať, že by sme sa mali chrániť vo všetkých interiéroch, kde sa nachádzate s ďalšími ľuďmi, ale treba byť opatrní aj doma. Neplatí totiž, že vzduch v domácnostiach je stopercentný.

Keď sa na to pozrieme globálne, nečistý vzduch v domácnostiach dýcha takmer polovica svetovej populácie, najviac ľudí je mu vystavených v južnej a východnej Ázii a v subsaharskej Afrike, pretože ešte stále používajú na varenie či kúrenie uhlie alebo drevo. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je ovzdušie vo vnútri niekoľkonásobne viac znečistené ako vonku a toxický vzduch v interiéroch, ale aj exteriéroch, je každoročne príčinou smrti viac ako pol milióna detí mladších ako 15 rokov, pretože najmä deti sú zraniteľnejšie, keďže dýchajú rýchlejšie ako dospelí, a tak do tela vdychujú viac škodlivín. Slovenské domácnosti samozrejme nie sú natoľko zasiahnuté, dobré je však vedieť, aký vplyv na naše zdravie môže mať znečistený vzduch vo vnútri domov.

Zdroje znečistenia vzduchu v domácnosti.
Zdroje znečistenia vzduchu v domácnosti. Foto: Dobré noviny

Kde máme doma baktérie?

Stačí, keď si predstavíte bežný deň. Ráno otvoríte okno, vetraním sa dnu môže dostať ozón, peľ, zápach z ciest či priemyselnej alebo poľnohospodárskej výroby, cigaretový dym, ak napríklad sused na vedľajšom balkóne fajčí, v posteli, ak sa ju zabudli dlhšie vyčistiť, sa prirodzene tvoria roztoče, vo vlhkom prostredí kúpeľne sa môžu tvoriť plesne a zdržovať baktérie, k tomu si pridajte zápach z vareného jedla, čistiacich prostriedkov a kozmetických produktov, psie či mačacie chlpy, ak máte doma zvieratko, prach z nábytku alebo vysávania a niečo si prinesiete aj na oblečení. Viaceré štúdie poukazujú na to, že v „prachu“ v domácnostiach žijú tisícky mikróbov, líšia sa v závislosti od toho, kde bývate.

Takýto vzduch samozrejme najviac škodí alergikom, astmatikom a ľuďom so slabšou imunitou, ktorých u nás pribúda. Slovensko patrí v Európskej únii ku krajinám, ktoré sú najviac postihnuté závažnými pľúcnymi chorobami s vysokou úmrtnosťou a existuje tu ich priama súvislosť s kvalitou nášho ovzdušia. A tento dlhotrvajúci problém s výskytom vírusov v ovzduší interiérov nadobudol s príchodom nového vírusu v tomto roku úplne nové rozmery. To však neznamená, že by sme mali žiť v sterilných podmienkach. Mnoho lekárov sa dnes zhoduje, že to nie je správne pre našu imunitu. Náš organizmus si musí zvyknúť na prostredie, v ktorom žije, adaptovať sa a byť odolný, avšak to nič nemení na fakte, že môžeme žiť v čistej domácnosti a vírusom či baktériám sa nevystavovať zbytočne. „Budujme si preto imunitu - myslime na kvalitný spánok, dostatočný pohyb, dni bez stresu a plnohodnotnú stravu. V tomto období aj na vitamín C a D,“ zhodujú sa lekári.

Vetranie je základ v zdravej domácnosti.
Vetranie je základ v zdravej domácnosti. Foto: Pexels/Tatiana

Čo sa týka baktérií, niektoré sú neškodné, niektoré nám však môžu spôsobovať ťažkosti. Pri dostatku ich živín a správnej teplote sa môžu množiť aj každých 20 minút a podľa nedávnej štúdie sa na 30 rôznych objektoch v domácnosti našlo viac ako 340 rôznych baktérií. Sú to napríklad stafylokok, pleseň, salmonella či escherichia coli. Nájdete ich však aj na takých miestach, kde by ste ich nečakali. Ochorieť totiž môžete napríklad aj zo zlej hygieny v kúpeľni.Pri infekčných ochoreniach vyvolaných baktériami, ako sú nádcha, angína, zápal priedušiek a pľúc, ale najmä pri vírusových ochoreniach sa výrazne zvyšuje počet infekčných častíc v ústach. Ústna hygiena je u pacientov s týmito ochoreniami najmä vo fáze horúčok znížená alebo úplne chýba,“ povedala pred časom pre TASR hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo Neda Markovská.

Vlákna zubnej kefky sú síce zo syntetických vláken, ale napriek tomu sa na nich usádzajú baktérie z ústnej dutiny, ale aj z ovzdušia. Po použití je ju treba dôkladne opláchnuť teplou vodou a nechať voľne vyschnúť. Zo štúdií, kedy mikrobiologicky vyšetrili zubné kefky, vyplýva, že v prípade, že v kúpeľni je tiež toaleta, spláchnutím bez zatvoreného vrchného poklopu sa niektoré baktérie a vírusy z ľudských výlučkov šíria vzduchom a môžu sa usádzať aj na kefkách. Medzi „najšpinavšie“ miesta v domácnosti už tradične patrí kľučka chladničky alebo mikrovlnky, vypínače, kľučky, toaleta, ovládače a obzvlášť elektronika s dotykovým ovládaním, a teda aj mobilné telefóny.

Nielen Covid-19, ale aj chrípka

Vírusy oproti baktériám ostávajú na povrchoch len pár hodín alebo dní, no môžu napáchať veľké škody, ako je to aj v aktuálnej súčasnej epidémie vírusu SARS-CoV-2. V tomto období však netreba zabúdať ani na chrípku, svojimi príznakmi sa mierne líši, ale opatrný treba byť tiež. Britský vládny Úrad pre verejné zdravie pred pár dňami varoval, že osoby, ktoré budú mať v rovnakom čase chrípku a tiež ochorenie Covid-19 spôsobené novým druhom koronavírusu, sú vo vážnom ohrození.

Umývanie rúk je najjednoduchší spôsob, ako vo veľkej miere predísť rozšíreniu respiračných infekcií, rovnako ako hnačkových ochorení a žltačky typu A. Vírus chrípky prežíva na odeve, papieri či vreckovkách osem až 12 hodín. Na hladkých povrchoch dokonca 24 až 48 hodín,“ povedal pri štarte minuloročnej chrípkovej sezóny pre TASR hlavný hygienik SR Ján Mikas. Ďalej zdôraznil, že vírus chrípky prežije v prachu a v izbovej teplote i niekoľko dní. V domácnosti sa preto počas chrípkovej sezóny odporúča upratovanie „navlhko“.

Z prostredia sa do tela môžu vírusy dostať dvoma spôsobmi - cez dýchacie cesty (chrípkový vírus nakazený človek nielen vykašliava alebo vykýchne, najnovšie sa ukázalo, že chrípku možno do prostredia šíriť aj pri bežnom dýchaní) alebo dotykom. Preto pozor na neustále dotyky tváre.

Čistenie rúk je najjednoduchší spôsob ako sa chrániť.
Čistenie rúk je najjednoduchší spôsob ako sa chrániť. Foto: Pexels/Burst

Poznáme vstupné brány infekcie, ktorými sú spojovka oka, nosová sliznica a ústa. Práve tie si treba chrániť pred kontaktom s baktériami a vírusmi. Keď vidíme človeka, ktorý má príznaky respiračného ochorenia, vyhýbame sa priamemu kontaktu," vysvetlila pre TASR epidemiologička Jana Skalová. A zároveň doplnila, že ak si chorý človek kýchne alebo zakašle, častice slín sú schopné preletieť do vzdialenosti jeden až jeden a pol metra. Každá častica pritom obsahuje veľké množstvo vírusov, ktoré môžu dopadnúť na telá iných ľudí a na plochy, ktorých sa dotýkajú.

Pozor na vlhkosť

Niekedy môžete byť aj opatrní, no aj tak sa potýkate s baktériami a plesňami spôsobenými vlhkosťou. Aby bol totiž vzduch naozaj čistý, potrebuje mať správnu vlhkosť - ideálne v rozmedzí od 40 až 55 percent, v zime o niečo viac, ale nad hranicou 60 percent a pri teplotách okolo 18-23 stupňov vzniká doslova ideálne prostredie pre plesne. Nájdete ich v rohoch stien, v okolí okien, dverí, kuchyne alebo kúpeľne, najmä ak menej vetráte a viac ste doma, čím vydýchavate vzduch. Ďalším zdrojom vlhkosti sú aj už spomínané varenie, pranie a sušenie bielizne.

Okrem správneho a pravidelného nárazového vetrania, myslite aj na teplotu v miestnosti. Plesne a ich častice lietajúce vo vzduchu, môžu potom zapríčiniť problémy dýchacích ciest, únavu, bolesti hlavy, alergie či astmu. Dlhodobá prítomnosť plesní časom vytvára chronickú precitlivenosť organizmu a zhoršujúcu sa alergiu. Zbytočným problémom s nimi ale viete ľahko predísť - vetrajte, správne vykurujte, majte zapnutý digestor počas varenia a v prípade potreby použite kvalitný pohlcovač vlhkosti.

Vyčistite si vzduch

Okrem toho však účinne pomôže aj čistička vzduchu. Pretože ak napríklad bývate pri hlučnej a prašnej ceste, vetranie vám veľmi nepomôže. Dnešné moderné čističky sú vybavené HEPA filtrom, ktorý dokáže odstrániť až 99 percent všetkých nečistôt a alergénov. No veľmi dobre fungujú aj čističky vzduchu s dezinfekčnou ultrafialovou lampou - práve UV-C technológia zastavuje šírenie choroboplodných zárodkov, vírusov a baktérií. „Čističky vzduchu fungujú na základe dezinfekcie vzduchu, ktorý môže obsahovať znečisťujúce látky, alergény a toxíny. Sú teda opakom difúzerov a zvlhčovačov s éterickými olejmi, ktoré pridávajú častice do vzduchu v interiéroch,“ vysvetľuje internistka Alana Biggers pôsobiaca na lekárskej fakulte University of Illinois v Chicagu. Čističky vzduchu môžu zachytávať rôzne toxíny, ale najlepším spôsobom, ako sa ich zbaviť vo vašej domácnosti, je v prvom rade znížiť ich použitie. Akýmsi prírodným čističom vzduchu je aj zeleň v miestnosti, samozrejme výber rastlín závisí od prípadných alergií.

Ak máme doma znečistený vzduch, častejšie sme chorí.
Ak máme doma znečistený vzduch, častejšie sme chorí. Foto: Pexels/Cottonbro

Čistička vzduchu však dokáže odstrániť alergény iba vtedy, keď plávajú vo vzduchu, preto je veľmi potrebné dbať aj na čistenie rôznych povrchov, kde sa môžu zdržiavať. Jej používanie by nemalo význam bez pravidelného utierania podláh, odstraňovania prachu z nábytku, zredukovania závesov a kobercov v miestnosti, prezúvanie sa do domácej obuvi po príchode zvonku a podobne. V prípade, že chcete čo najviac obmedziť chemikálie na čistenie podláh či iných povrchov, veľmi účinné je aj čistenie vodnou parou. V tomto prípade vymieňate chemikálie za silu tepla, okrem ekologického rozmeru je však veľkým benefitom aj rýchlosť schnutia. A ak použijete suchú paru, tá nezanecháva podlahu či koberce mokré, a teda nepridáva miestnosti na vlhkosti.

A chemikáliám sa vyhnete aj tak, že stavíte na staré dobré triky našich mám - všetko zvládne ocot, sóda bikarbóna či kyselina citrónová. Kvalitným čističom kuchynských povrchov je napríklad voda a ocot v pomere 1:1, ak chcete, aby vám prípravok voňal, pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja. Ak chcete tekutý čistič na báze mydla, stačí keď vo vriacej vode rozmiešate nastrúhané mydlo a keď pridáte sódu, bude ešte účinnejší. Na čistenie toalety pomáhajú prípravky obsahujúce kyselinu citrónovú a ocot.

Takže ak kýchate, bolí vás hlava a ste stále chorí, predtým ako vyhodíte peniaze za lieky alebo prístroje, ktoré nefungujú, zamerajte sa najprv na čistotu vašej domácnosti a vzduchu v nej.

Pomocníci pre čistú domácnosť: čistička vzduchu a parný mop

Ak túžite mať doma čistejší vzduch, nemusíte si hneď kúpiť veľkú čističku. Rovnako dobre poslúži aj malá kompaktná osobná čistička vzduchu Rovus, zapája sa priamo do steny, kdekoľvek potrebujete prečistiť vzduch a zlepšiť prostredie. Ideálna je na použitie v menších priestoroch, do kúpeľne, kuchyne či pracovne, na prenášanie z izby do izby či na cestovanie. Jednu si určite umiestnite do spálne, aby ste dýchali čistý vzduch najmä počas odpočinku. Nočné LED svetlo poskytuje príjemný pocit a je preto ideálne do detskej izby. Používa špeciálnu UV-C technológiu v boji proti baktériám, vírusom a plesniam a ich množeniu bez použitia chemikálií. UV žiarenie preniká do bunkovej membrány baktérií a narúša samotnú DNA mikroorganizmu, čím eliminuje jeho schopnosť reprodukcie a zneaktívňuje ho.

K čistému vzduchu v domácnosti však patrí aj čistá podlaha, kachličky v kúpeľni či koberce. Netreba vám žiadne chemikálie, využite nano technológiou parného čistenia. Parný mop Rovus Nano vytvára nepretržitú, vysokotlakovú suchú paru s obsahom nanočastíc a kvalitných negatívnych iónov, ktoré sú 10-krát efektívnejšie pri prenikaní do povrchu. Vďaka dezinfekčným vlastnostiam pary efektívne zneškodní 99,9 percenta baktérií a vírusov bezpečným a ekologickým spôsobom. Zároveň nezvlhčuje materiál a chráni podlahy pred nadmernou vlhkosťou a poškodením. Odstraňuje dokonca aj baktérie, ktoré predstavujú hrozbu pre batoľatá.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Studio moderna.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…