Dobré noviny
Titul Zelená škola získalo 12 materských škôl
TASR
TASR

Titul Zelená škola získalo 12 materských škôl

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Ján Siman

Environmentálna výchova, hospodárenie s vodou či triedenie odpadu sú cieľom vzdelávacieho programu Zelená škola, ktorého certifikát získalo 12 slovenských materských škôl.

Zvolen 6. októbra (TASR) – Environmentálna výchova, hospodárenie s vodou či triedenie odpadu sú cieľom vzdelávacieho programu Zelená škola, ktorého certifikát získalo 12 slovenských materských škôl.

„Cieľom je robiť, čo učíme, učiť inak a zmeny v dennom fungovaní škôl robiť spoločne. Učitelia, rodičia, školník, upratovačka a aj deti," informovala TASR manažérka programu Zuzana Gallayová s tým, že program odmalička buduje u detí návyky, ako sa správať k prírode.

Kosia priaznivo k opeľovačom

Príkladom environmentálnej výchovy je škôlka zo Skároša v Košickom okrese. „Na školskom dvore kosia priaznivo k opeľovačom, čo je viackrát po menej, nie naraz celý pozemok. Vysadili tiež odrody ovocných stromov,“ dodala.

V Kobeliarove v okrese Rožňava deti trápilo, že sa v škôlke netriedi odpad. Oslovili obecný úrad s podnetom, že by sa v dedine mala zaviesť separácia odpadu. „Starostka okrem umiestnenia zberných nádob pomohla aj s informačnou kampaňou. Dala ušiť textilné tašky s logom obce do každej domácnosti, obišla obec od dverí k dverám a vysvetľovala, prečo je dôležité triediť odpad," zhrnula Gallayová.

Riešili aj problém odpadu v kuchyni

Materskú školu na ulici Budovateľská v Prešove zas trápilo množstvo odpadu, ktoré vznikalo v kuchyni. Sústredili sa preto na tému potraviny a ich cieľom bolo znížiť množstvo bioodpadu o 20 percent.

„Deti sa učili čistiť zeleninu a s kuchárkami pripravovali zeleninové šaláty. Šupky dávajú do kompostu na školskom dvore. Vysadili si tiež bylinky a robili vyvýšené záhony,“ poznamenala manažérka Zelenej školy.

Vlastná zelenina nebola pre koronavírus

Na jar tohto roka si plánovali vysadiť vlastnú zeleninu. Zatvorenie škôl pre pandémiu nového koronavírusu im to však prekazilo. "Oslovili sme rodičov, aby s deťmi doma vysadili semienka a pripravili priesady. V mojej triede predškolákov sa zapojilo 20 z 23 rodín. Pomohlo nám to ostať s deťmi v kontakte a preniesli sme envirovýukové prvky aj do domácností," hovorí školská koordinátorka Zelenej školy Lucia Drobná.

V Košiciach v Materskej škole Ipeľská sa učili fungovať s vodou. Vymenili splachovače, majú úsporné batérie a zachytávajú dažďovú vodu, ktorou polievajú záhradu. Výsledkom je ušetrenie vody o 15 percent.

Zelená škola je najväčší envirovýchovno-vzdelávací program na svete a na Slovensku funguje 16 rokov.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…