Dobré noviny
PREHĽAD: Ministerstvo odpovedá na najpálčivejšie otázky o 2. kole testovania
Pavol Hirka
Pavol Hirka

PREHĽAD: Ministerstvo odpovedá na najpálčivejšie otázky o 2. kole testovania

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Ján Krošlák

Druhé kolo plošného testovania na ochorenie COVID-19 sa pomaly, ale isto blíži, Slováci však majú stále množstvo nezodpovedaných otázok. Ministerstvo zdravotníctva na niektoré z nich odpovedalo.

BRATISLAVA 5. novembra - Druhé kolo plošného testovania na ochorenie COVID-19 sa pomaly, ale isto blíži. Už 7. a 8. novembra sa uskutoční v 45 okresoch, Slováci však majú stále množstvo nezodpovedaných otázok. Ministerstvo zdravotníctva SR sa preto na Facebooku rozhodlo na mnohé z nich odpovedať.

V sobotu by sa malo testovať na 2805 odberných miestach s pomocou 2715 tímov. V nedeľu majú podľa doterajších informácií otvoriť 2751 odberných miest s 2683 tímami. Otvorené budú od 8.00 h do 20.00 h.

Ako to je s karanténou

Jedna z otázok, na ktoré ľudia žiadajú odpoveď, znela takto: „V sobotu mal manžel pozitívny antigénový test. Ja som mala negatívny. Teraz sme v karanténe. Nikto nemá žiadne príznaky. U nás je testovanie, môžem sa ho JA zúčastniť, keď sme v karanténe?"

V tomto prípade sa však podľa rezortu testu zúčastniť nemôžete, keďže aj človek s negatívnym testom musí v tomto konkrétnom prípade byť v karanténe.

Kedy musíte test absolvovať znovu?

Ak disponujete negatívnym PCR testom z víkendu, keď sa konalo prvé kolo testovania, no bývate v okrese, kde sa uskutoční aj druhé, musíte opäť absolvovať buď antigénový, alebo PCR test, uvádza ministerstvo s dodatkom, že PCR test z 29.10. je uznaný ako výnimka len pre okresy, kde nebude druhé kolo testovania.

Ak pracujete a bývate v okrese, kde sa druhé kolo nekoná a musíte ísť z nejakého dôvodu do okresu, kde áno, musíte test absolvovať znovu. „Prípadne počkať na otvorenie testovacích miest pre antigénové testy, ktoré by mali byť bezplatne otvorené v každom okresnom meste (tam im bude vydaný aj potrebný certifikát)," radí ministerstvo.

Na archívnej snímke žena ukazuje certifikát s negatívnym výsledkom antigénového testu.
Na archívnej snímke žena ukazuje certifikát s negatívnym výsledkom antigénového testu. Foto: TASR/František Iván

Ak ste sa prvého kola nezúčastnili, na druhé ísť nemôžete, pretože pre vás platí karanténa. Výnimkou je, že by ste si zaplatili PCR test. Ak ste v rovnakej situácii, pričom vo vašom vo vašom okrese sa druhé kolo neuskutoční, zákaz vychádzania pre vás platí do jeho zrušenia (momentálne je to 14. november).

Druhého kola sa nemôžete zúčastniť ani vtedy, ak ste boli po prvom pozitívne testovaný. „Karanténa sa pre Vás končí po 10-tich dňoch za podmienky, že ste posledné 3 dni nemali klinické príznaky alebo ste nemali úzky kontakt s pozitívnou osobou na COVID-19. Po 10 dňoch pre výnimku zo zákazu vychádzania potrebujete potvrdenie od lekára, že ste prekonali v posledných 3 mesiacoch ochorenie COVID-19," upozorňuje rezort zdravotníctva.

Výnimka pre onkologických pacientov

Ak sa chystáte na vyšetrenie alebo nastúpiť do nemocnice, dôležité je kontaktovať príslušné zdravotnícke zariadenie a opýtať sa, aké sú jeho podmienky pre vstup. „Ide o rozhodnutie konkrétneho zdravotníckeho zariadenia, mnohé pred plánovaným zákrokom či hospitalizáciou vyžadujú PCR test (nie len antigén test)," tvrdí rezort. Onkologickí pacienti však majú z celoplošného testovania výnimku aj naďalej.

„Pani, ktorá má 70 rokov nevpustili do priestorov nemocnice, lebo nedisponuje negatívnym COVID testom. Test však nebol povinný pre občanov nad 65 rokov a pani bola objednaná na kardiologické vyšetrenie nakoľko má strojček na srdci. Ako je to so vstupom do priestorov nemocnice v prípade pacientov nad 65 rokov bez testu na COVID?" takto znie ďalšia otázka.

Ministerstvo odpovedá rovnako ako v prípade predchádzajúcej otázky a odporúča kontaktovať zdravotnícke zariadenie dopredu: „Stále však platí, že občanom nad 65 rokov odporúčame zvážiť účasť na celoplošnom testovaní, odporúčame im minimalizovať mobilitu."

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…