Dobré noviny
Mali ho za blázna. Muž celé dekády sám kopal kanál, aby do dediny priviedol vodu
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Mali ho za blázna. Muž celé dekády sám kopal kanál, aby do dediny priviedol vodu

Loungi Bhuiya si z posmeškov nič nerobil a pre dedinu spravil viac než ktokoľvek iný
Loungi Bhuiya si z posmeškov nič nerobil a pre dedinu spravil viac než ktokoľvek iný — Foto: Reprofoto: YouTube/IndiaTV

Muž z dediny na severe Indie chcel predísť odchodu farmárov v dôsledku sucha. Roky doslova vlastnými rukami pracoval na tom, aby do dediny priniesol vodu.

KOLITHWA 6. novembra - Mali ho za blázna. Ind Loungi Bhuiya si pred rokmi zaumienil, že do rybníka v jeho rodnej dedine Kolithwa privedie vodu. V ceste mu stál les a posmešky miestnych a rodiny.

To mu však nebránilo naplniť svoj cieľ. Trápilo ho, že zo suchej oblasti odchádza čoraz viac farmárov - vrátane jeho štyroch synov - v nádeji, že nájdu pre svoj dobytok zelenšiu pastvinu. Pustú zem preto musel premeniť na zelenšiu krajinu.

Inšpiroval ho muž, ktorý spojil horskú dedinu s mestom

Inšpiroval sa „horským mužom“, Indom Dasharom Manjh, ktorý len s pomocou kladiva a sekáčika 22 rokov vyrezával cestu cez horu, aby pomohol svojej dedine. Vďaka tomuto „šialencovi“ z hôr sa vzdialenosť medzi jeho dedinou Gehlaur a Wazirganjom, najbližším mestom, znížila z 55 kilometrov na iba 15 kilometrov.

Loungi sa preto pustil do práce tiež. „Počul som, že to dokázal, prečo by som to teda nedokázal ja?“ uviedol v rozhovore pre Al-Džazíru a dodal: „Všetci si mysleli, že som nadobro zbláznil.“

Pracoval úplne sám

Loungi sa nenechal zahanbiť a 20 rokov deň čo deň kopal kanál len s motyčkou. „V auguste 2001 sa rozhodol vykopať kanál z prírodného zdroja vody v lese Bagetha Sahwasi smerom do dediny,“ uviedol starosta obce Vishnupat Bhokta. „Loungi vedel, že vodný zdroj bude postačujúci na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy dedinčanov. Bola to však veľká výzva priviesť do dediny vodu,“ dodal. Podľa Bhoktu Loungi vykonal prieskum krajiny a vyznačil cestu kanálom.

„Posledných 20 rokov som chodil do neďalekej džungle, aby som dával pozor na dobytok a vykopal kanál. Nikto sa ku mne v tomto snažení nepridal. Dedinčania si chodia zarobiť na živobytie do miest, ale ja som sa rozhodol zostať,“ hovorí neoblomný muž z dedinky, ktorá sa nachádza v indickom štáte Bihár.

Mužova neoblomnosť priniesla prosperitu pre miestnch

Za dvadsať rokov neúnavnej práce sa mu podarilo vykopať 5 kilometrov dlhý kanál, ktorý je široký štyri metre a hlboký tri metre. Vyhĺbil aj malý rybník (v miestnom jazyku sa volá Aahar) na uskladnenie vody na leto, na zavlažovanie a na domácu spotrebu.

Jeho tvrdá práca aj napriek prekážkam priniesla ovocie všetkým dedinčanom, ktorí ho už viac nemajú za blázna. Miestna skupina vyrábajúca traktory mu dokonca venovala jeden zo svojich strojov, aby mu uľahčila zavŕšiť jeho dielo, ktoré prináša úžitok desiatkam rodín a zvieratám.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…