Košičania si môžu za odmenu adoptovať chodník. Originálnym spôsobom tak riešia ich zimnú údržbu
Ak by sa podľa primátora stalo, že o niektoré úseky neprejaví záujem nikto, zimnú údržbu by na nich zabezpečoval mestský podnik Správa mestskej zelene, respektíve ďalší subdodávatelia, ktorých majú v zálohe.
Košice 10. novembra (TASR) – Doposiaľ si Košičania prostredníctvom mobilnej aplikácie Zimná údržba adoptovali približne polovicu z určených chodníkov, na ktorých by mali vykonávať zimnú údržbu za finančnú odmenu. Na utorkovom brífingu o tom informoval primátor Jaroslav Polaček s tým, že podľa operačného plánu sa obdobie zimnej údržby začne v nedeľu (15. 11.).
Košičania si zatiaľ prisvojili 275 úsekov chodníkov. „Celkovo sme pripravili pre Košičanov 594 úsekov s tým, že ak bude záujem vyšší, sme pripravení ešte niektoré úseky doplniť," povedal. Podľa jeho slov sú už všetky chodníky určené na adopciu na sídliskách Dargovských hrdinov a Ťahanovce obsadené.
Napríklad v mestskej časti (MČ) Západ je k dispozícii ešte 50 úsekov. V MČ Juh ich na adopciu zostáva okolo 90. „Budem sa snažiť osloviť známe osoby, ľudí zo spoločenstiev vlastníkov bytov, aby nad tým porozmýšľali a prihlásili sa k adopcii niektorého z chodníkov," uviedol starosta tejto MČ Jaroslav Hlinka. Ako pripomenul starosta rozlohou najväčšej košickej MČ Sever František Ténai, adoptovaných majú zatiaľ viac ako 100 úsekov.
Ak by sa podľa primátora stalo, že o niektoré úseky neprejaví záujem nikto, zimnú údržbu by na nich zabezpečoval mestský podnik Správa mestskej zelene, respektíve ďalší subdodávatelia, ktorých majú v zálohe. Ubezpečil, že v Košiciach túto sezónu nebudú žiadne modré tabuľky, ktoré minulú sezónu informovali o neudržiavaní chodníkov.
Polaček pripomenul, že ak by došlo k úrazu chodca na adoptovanom chodníku, zodpovedné bude mesto. „Zodpovednosť stále na seba berie ten, kto je správca komunikácie. A správcom komunikácie je vo všetkých týchto prípadoch mesto Košice," spresnil.
Magistrát si možnosťou adoptovať chodník prostredníctvom aplikácie sľubuje rýchlejšie čistenie ako doteraz. Aplikácia stála mesto Košice 65.000 eur. Na dočisťovanie v spolupráci s obyvateľmi vyčlenilo mesto z rozpočtu 500.000 eur.