Europoslanci schválili opatrenia, ktoré by mali znížiť počet bezdomovcov v EÚ
Európsky parlament (EP) schválil v utorok sériu odporúčaní na boj proti bezdomovectvu v krajinách EÚ.
V širšom časovom horizonte je podľa poslancov EP potrebné okrem iného zabezpečenie nepretržitého prístupu k núdzovým prístreškom ako dočasné riešenie pre ľudí bez domova a podpora sociálneho podnikania a aktivít pomáhajúcich pri začleňovaní tejto skupiny ľudí do väčšinovej spoločnosti.
Prijatie opatrení je podľa zákonodarcov potrebné na európskej i vnútroštátnej úrovni. Podľa ich odkazu by Európska komisia mala podporovať členské štáty v tejto politike, zlepšovať monitorovanie situácie, pokračovať v poskytovaní finančných prostriedkov a predložiť únijný právny rámec pre národné stratégie bezdomovstva.
Členské štáty by mali prijať zásadu "prvého bývania", ktorá výrazne pomáha znižovať bezdomovectvo zavedením akčných plánov a inovatívnych prístupov založených na koncepcii domova ako základného ľudského práva.
Ako sa ďalej v správe píše, zákonodarný zbor EÚ dostal mnohé upozornenia o prudkom náraste bezdomovectva v EÚ, čo je spôsobené vyššími nákladmi na bývanie, hospodárskymi krízami, zníženou sociálnou ochranou či neprimeranými štátnymi politikami. Správy začali pribúdať po vypuknutí pandémie koronavírusu, ktorá ovplyvnila dostupnosť bývania v krajinách EÚ. S tým spojená hospodárska recesia a strata pracovných miest a príjmov môže celkovú situáciu ešte viac zhoršiť.
Politika v oblasti bývania nespadá pod právomoci EÚ, podľa poslancov však Únia môže ovplyvňovať podmienky bývania nepriamo prostredníctvom nariadení o pravidlách štátnej pomoci, fiškálnych zákonov, zákonov o hospodárskej súťaži či rôznych odporúčaní a usmernení.