Dobré noviny
„Zelenú nobelovku“ vyhrala domorodá žena, ktorá zachránila veľkú časť pralesa pred ťažobnými spoločnosťami
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

„Zelenú nobelovku“ vyhrala domorodá žena, ktorá zachránila veľkú časť pralesa pred ťažobnými spoločnosťami

Nemonte Nenquimo
Nemonte Nenquimo — Foto: Facebook/Nemonte Nenquimo

Nemonte Nenquimo z amazonského kmeňa Huaorani je jednou zo šiestich výhercov Goldmanovej ceny.

SAN FRANCISCO 7. decembra - Nemonte Nenquimo, žena, ktorá preukázala odvahu a húževnatosť v boji za záchranu Amazonského pralesa a jeho ľudí, vyhrala Goldmanovu environmentálnu cenu. Tá je známa aj ako „Zelená Nobelovka“, uvádza portál The Good News Network.

Cena je každoročne udeľovaná environmentálnym hrdinom v geografických kategóriách: Afrika, Ázia, Európa, ostrovný štát, Severná Amerika, Stredná Amerika, Južná Amerika. V roku 2016 ju dokonca vyhrala aj Zuzana Čaputová za líderstvo v kauze Pezinskej skládky.

Nemonte pochádza z izolovaného domorodého kmeňa Huaorani (známeho aj ako Waorani) z Ekvádora. Obyvatelia Waorani, ktorých je dnes okolo 5 000, sú tradičnými lovcami a zberačmi v nedotknutom dažďovom pralese, ktorý sa prekrýva s národným parkom Yasuni, v ktorom môže žiť viac druhov živočíchov ako kdekoľvek inde na svete.

Odhodlaná pomáhať ľuďom pralesa

Svoju komunitu Nemonte opustila, aby študovala na misionárskej škole. Práve tam si uvedomila, že misionári ju nútili vzdať sa vlastnej kultúrnej identity a histórie, preto sa rozhodla odísť. Keď sa vrátila na územie svojho kmeňa, bola odhodlaná pomáhať svojím ľuďom.

Hoci v jej komunite ženy majú podriadené postavenie, Nemonte, dnes 35-ročná matka, sa stala prvou vodkyňou kmeňa. Plní to, čo si predsavzala - pomáha ľuďom a pralesu a domorodým komunitám prináša nádej na lepší zajtrajšok.

„Spomínam si, že mi raz povedala, že sa nevzdá. Že bude pokračovať v boji. Že les, ktorý miluje, bude aj naďalej brániť pred priemyslom a ropnými spoločnosťami, ktoré by ho pohltili. Dodržala slovo a naďalej je hlasom a obhajkyňou svojej komunity. Súdny proces, ktorý viedla Nemonte, je procesom nás všetkých. Mám šťastie, že som ju spoznal, a mám šťastie, že sa od nej stále učím,“ napísal o nej herec Leonardo DiCaprio pre Time.

Prvá pôvodná obyvateľka v rebríčku

Ako informuje portál sme.sk, na zozname 100 najvplyvnejších ľudí planéty sa ocitla ako prvý človek, ktorý žije v pôvodnej indiánskej komunite, a ako druhá obyvateľka Ekvádora. Je prvou ženskou prezidentkou organizácie CONCONAWEP, ktorá zastupuje Huaoranov v provincii Pastaza, a je aj spoluzakladateľkou neziskovej organizácie Ceibo Alliance, ktorej cieľom je ochrana domorodých komunít pred získavaním nerastného bohatstva a zdrojov z ich území.

Do povedomia celého sveta sa dostala ako žalobkyňa v súdnom spore proti ekvádorskej vláde, ktorý vyvrcholil rozsudkom z roku 2019. Toto rozhodnutie súdu chráni pol milióna akrov pôdy predkov Huaorani v Amazonskom pralese pred ropnými vrtmi. Nebol to však boj bez prekážok, Nenquimo a aktivisti čelili množstvu vyhrážok a nepríjemností.

Celosvetová petícia

Huaorani za podpory neziskovej organizácie Amazon Frontlines po prvom verdikte súdu, ktorý bol v ich neprospech, vyhlásili celosvetovú petíciu. Vláde aj súdu chceli dať najavo, že ich rozhodnutie a činy sleduje celý svet.

„Prosili sme svet, aby nás podporil, a on tak urobil. Povedali sme ľuďom, že vláda nás nepočúva a státisíce ľudí z celého sveta urobili náš hlas silnejším,” povedala líderka kmeňa.

Húževnatá žena plná ideálov

Húževnatú ženu neodradilo ani to, že súd nevyhovel jej návrhu, aby sa pojednávania diali v ich prostredí a mohli sa ho zúčastniť starší predstavitelia kmeňa, pre ktorých by bola cesta z odľahlých oblastí ťažká. Zmobilizovala komunitu a stovky huaoranských mužov a žien sa na kanoe či prostredníctvom malých lietadiel dopravili do Puya, hlavného mesta provincie.

Protestovali v uliciach a zaplnili súdnu miestnosť. Súd rozhodol v prospech komunity, pričom tento výsledok dáva nádej pre ostatné komunity.

Zem očakáva, že si ju budete vážiť

Krátko na to, ako sa Nenquimo dostala do prestížneho rebríčka, lídrom krajín, na ktorých sa rozprestiera Amazonský prales, ale aj tým svetovým, poslala naliehavý odkaz, v ktorom ich prosí, aby si začali vážiť planétu.

Celé znenie listu zverejnil britský denník The Guardian:

„Moje meno je Nemonte Nenquimo. Som žena Huaorani, matka a vodkyňa svojho ľudu. Amazonský prales je môj domov. Píšem vám tento list, pretože požiare neutíchajú. Pretože spoločnosti lejú ropu do našich riek. Pretože baníci kradnú zlato (ako je to už 500 rokov) a zanechávajú po sebe otvorené jamy plné toxínov. Pretože tí, čo chcú pôdu, vyrubujú lesy, aby sa mohol pásť dobytok, mohli rásť plantáže a biely muž mohol jesť. Pretože naši starší umierajú na koronavírus, zatiaľ čo plánujete ďalšie kroky, ako zničiť našu krajinu a tým posilniť ekonomiku, ktorá nám nikdy nič nepriniesla. Pretože pôvodní obyvatelia bojujeme za ochranu toho, čo máme radi - náš spôsob života, naše rieky, zvieratá, naše lesy, život na Zemi - a je čas, aby ste nás počúvali.“

„Pravdepodobne nie ste zvyknutí na to, že vás domorodkyňa nazýva ignorantmi a už vôbec nie prostredníctvom takejto platformy. Ale pre pôvodné obyvateľstvo je jedna vec jasná: čím menej o niečom viete, tým menšiu hodnotu to pre vás má a tým ľahšie sa to dá ničiť,“ píše aktivistka a apeluje na politikov, aby počúvali aj tých, ktorí sa na prvý pohľad zdajú byť bezvýznamní.

Keď hovoríte, že urgentne hľadáte klimatické riešenia a napriek tomu pokračujete v budovaní svetového hospodárstva založeného na ťažbe a znečistení, vieme, že klamete. Pretože my sme k zemi najbližšie a ako prví počujeme jej výkriky. A tak vám všetkým hovorím: Zem neočakáva, že ju zachránite, očakáva, že si ju budete vážiť. A my, ako domorodí obyvatelia, to očakávame rovnako.“

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…