Dobré noviny
Aby stromčeky nekončili ako odpad: Pár z Bystrice ich prenajíma v kvetináči, je o ne kráľovsky postarané
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Aby stromčeky nekončili ako odpad: Pár z Bystrice ich prenajíma v kvetináči, je o ne kráľovsky postarané

Mladý pár sa celý rok starostlivo stará o ihličnaté stromčeky v kvetináčoch, ktoré sa na dva týždne vyberú zo záhradky do domácnosti, aby ľuďom spravili vôňu Vianoc. Potom putujú naspäť do záhradky so svojím vlastným príbehom.

BANSKÁ BYSTRICA 10. decembra - Poznáte to, blížia sa Vianoce a vy stojíte pred dilemou: Kúpiť si umelý vianočný stromček alebo živý? Ak si kúpite umelý, bude vám chýbať vôňa ihličia. Ak si naopak kúpite živý, o dva týždne ho môžete rovno vyhodiť...

Pred touto otázkou stála Lenka Masicová spolu s manželom niekoľko rokov: „Na jednej strane sme sa nechceli vzdať vône ihličia, obom sa nám totiž spájajú Vianoce so živým stromčekom. Na druhej strane, nechceli sme, aby sa za dva týždne stal odpadom a skončil pri smetných košoch.“ 

Udržateľná alternatíva

Jedného dňa narazili na ideu vianočných stromčekov v kvetináčoch a založili projekt Požič Strom. „Povedali sme si, super, poďme do toho. Je to výborná ekologická alternatíva k rezanému alebo umelému,“ spomína Lenka. 

Ako hovorí, prenájom stromčekov je srdcový projekt, živia sa niečím úplne iným. „Sme v tom dvaja, pri rozvoze nám pomáhajú kamaráti alebo brigádnici. Nie je v tom biznis, skôr ide o to, že chceme obmedziť jednorazovú spotrebu a aspoň svojím malým činom zachrániť nejaké tie stromčeky.“

Lenka s manželom. Ona pracuje v oblasti marketingu, on V IT sfére.
Lenka s manželom. Ona pracuje v oblasti marketingu, on V IT sfére. Foto: Lenka Masicová

Načasovanie

Správne časovanie je pri stromčekoch veľmi dôležité. Lenka s manželom sa o ne starajú celý rok. Umiestnené sú na záhrade u jej svokrovcov neďaleko Banskej Bystrice. „Momentálne sme ich presunuli do aklimatizačnej haly, pretože stromčeky sa predtým, ako pôjdu do domácnosti, potrebujú vyrovnať so zmenou teploty. V procese aklimatizácie sú približne dva týždne. Od 20. decembra je rozvoz do domácností,“ hovorí s tým, že je to preto, aby neutrpeli teplotný šok, keďže vonku sú už mínusové teploty a v bytoch zvyčajne býva okolo 20 stupňov.

Stromčeky sú v kvetináčoch, nevysádzajú ich, je to preto, aby sa darilo ich koreňovej sústave. „Sú to slovenské stromčeky, máme slovenského dodávateľa. Ide nám o to, aby neboli dovážané zo zahraničia, aby sa netvorila uhlíková stopa a tým pádom podporujeme lokálnych pestovateľov,“ vysvetľuje.

Podľa Lenky bývajú ihličnany v obchodných reťazcoch najčastejšie z Dánska. „Viem, že sú nejaké farmy aj u nás, ale určite to nie sú tie stromčeky za 11,99 eura,“ tvrdí.

Stromčeky majú rôznu veľkosť. V ponuke sú aj praktické 90 centimetrové.
Stromčeky majú rôznu veľkosť. V ponuke sú aj praktické 90-centimetrové. Foto: Lenka Masicová

Nie je to o tom: Ja chcem

Ohlasy na stromčeky sú najmä pozitívne, ale mladá žena priznáva, že sa nájdu aj takí, čo hovoria, že tie stromčeky vôbec nie sú také pekné ako v obchodných reťazcoch. „Pýtajú sa nás, na čo to robíme, veď sa s tým veľa natrápime“.

„Je to tom, ako to ten človek vníma, či sa vie obmedziť do nejakej formy, aby pomohol prírode,“ myslí si.

Niektorým ľuďom sa napríklad nepáči, že môžu mať stromček len dva týždne. „Počúvame: ja chcem už teraz stromček,“ Bohužiaľ, ak chceme stromček v kvetináči a podporiť myšlienku, musíme sa prispôsobiť prírode, už to nie je také, že ja chcem. Príroda je v dôležitejšej pozícií.“

Ako sa dostať k stromčeku? „Na webstránke máme celú ponuku stromčekov. Tento rok je o nich veľký dopyt, už nám ostáva len nejakých 11-12.“

Lokálnosť

Na výber sú stromčeky rôznych veľkostí od menších kusov až po tie dvojmetrové. Stromčeky sami roznášajú. „Snažíme sa vzhľadom na ekologickú stránku distribuovať ich v okolí Banskej Bystrice a Zvolena,“ hovorí a dopĺňa, že hoci mali veľký záujem z celého Slovenska, zdá sa im neekologické viesť pár stromčekov cez polovicu krajiny.

„Máme aj možnosť osobného odberu, je potrebné myslieť na to, že stromček nie je možné prenášať naležato, pretože je v kvetináči a má zeminu, tým pádom je potrebné mať dostatočné veľké auto,“ vysvetľuje a dodáva: „Snažíme sa vyjsť v ústrety aj ľuďom, ktorí bývajú ďalej, napríklad, ak má nejaký známy v termínoch pred Vianocami cestu cez Bystricu, môže si ho vyzdvihnúť.“

Manuál starostlivosti

Každý, kto si zaobstará stromček v kvetináči, dostáva manuál, ako sa o stromček starať. Najdôležitejšie je, aby nebol v blízkosti tepelného zdroja ako je radiátor, krb, či ohrievač. „Veľmi dôležité je aj jeho zalievanie, stále je to živý tvor, ľudia dostávajú kompletný manuál, ako sa oň starať a navyše sme im vždy k dispozícii, keby mali nejaké otázky k prenájmu,“ tvrdí.

Stromček nemôže byť v domácnosti dlhšie ako dva týždne, podľa Lenky by sa tým porušil jeho cyklus. Mohol by sa prebrať. „Urobili by sme mu jar alebo leto, začal by rašiť a tým pádom, by sme ho svojím spôsobom zabili,“ objasňuje. Stromček následne putuje do aklimatizačnej haly a potom do svojho prirodzeného prostredia.

Romualdo, Popoluška, ale aj Hermiona

Projekt beží druhý rok. Niektoré stromčeky tak poputujú do tých istých rodín. Každý stromček má meno. „Dali sme im mená rozprávkových postavičiek, tí zákazníci, ktorí mali minulý rok Romualda alebo Šreka, tak dostali možnosť predkupného práva, poslali sme im fotku, informovali sme ich, ako sa mu darilo a tí ľudia si ich mohli opäť zarezervovať,“ tvrdí.

Nechýba ani Popoluška a klasické vianočné postavičky „ako nám pribúdajú stromčeky, tak sa nám stalo, že sme museli pridávať aj moderné postavy ako Harry Potter či Hermiona,“ hovorí s úsmevom.

V neposlednom rade, každý stromček má ako súčasť výbavy vlastný denník. „Celá myšlienka je o tom, že stromček v kvetináči zažije Vianoce viackrát, každá rodina môže napísať, čo stromček zažil, tým sa vytvára  jeho príbeh,“ uzavrela.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…