Ekologické mäso zo skúmavky je už v predaji. Ktoré krajiny ho skúsia ako prvé?
Kuracie mäso vyvinuté čisto laboratórne bez utrpenia a zabíjania zvierat. To je realita terajších dní.
SINGAPUR 17. decembra - Tímy vedcov už roky reagovali na apel aktivistov, milovníkov zvierat a na výzvy vegetariánov, aby vyvinuli mäso v laboratóriu. Zdá sa, že rok 2020 sa zapíše do dejín aj ako prvý rok, kedy sa takto vytvorené mäso dostalo na pulty obchodov.
Prvou krajinou, v ktorej schválil regulačný úrad predaj ekomäsa, je Singapur. „Kuracie kúsky prešli bezpečnostnou kontrolou Singapurskej potravinovej agentúry a schválenie by im mohlo otvoriť dvere do budúcnosti, keď sa všetko mäso bude vyrábať bez zabíjania hospodárskych zvierat,“ uviedla spoločnosť, ktorá zaobstará dodávky mäsa na pulty.
Tento počin nechvália len milovníci zvierat, ale aj aktivisti v oblasti ekológie. Hospodárske zvieratá (napríklad kravy) sú jedným z najväčších znečisťovateľov ovzdušia. V súčasnosti je mäso určené na konzum každý deň zabitých 130 miliónov kurčiat a 4 milióny ošípaných.
Bunky použité na výrobu takéhoto mäsa pochádzajú z bunkovej banky. Výrobcovia nemuseli zabiť jediné kurča, pretože bunky odobrali vďaka biopsii zo živých zvierat. Živiny dodávané do rastúcich buniek pochádzali z rastlín.
Mäso vyrobené humánnym spôsobom bude spočiatku drahé, ale to len dovtedy, kým sa nezvýši jeho výroba.