Dobré noviny
Vodopád Bystrô láka čoraz viac turistov aj v zime
TASR
TASR

Vodopád Bystrô láka čoraz viac turistov aj v zime

Vodopád Bystrô na Podpoľaní  láka turistov a milovníkov prírody nielen počas leta, čoraz viac záujemcov ho navštevuje aj v zime.
Vodopád Bystrô na Podpoľaní láka turistov a milovníkov prírody nielen počas leta, čoraz viac záujemcov ho navštevuje aj v zime. — Foto: TASR/Silvia Tannhauserová

Vodopád Bystrô na Podpoľaní láka turistov a milovníkov prírody nielen počas leta, čoraz viac záujemcov ho navštevuje aj v zime.

Detva 22. decembra (TASR) – Vodopád Bystrô na Podpoľaní láka turistov a milovníkov prírody nielen počas leta, čoraz viac záujemcov ho navštevuje aj v zime. Táto národná prírodná pamiatka patrí k najväčším vodopádom vo vulkanitoch Západných Karpát, skalná stena presahuje výšku 23 metrov. Túru zvládnu aj rodiny s malými deťmi.

Východiskovými mestami sú Detva a Hriňová pod Poľanou, cesta autom a aj autobusom k nemu vedie cez hriňovské lazy. „Vodopád sa nachádza na južných svahoch Poľany, na hornom toku potoka Bystré. Vedie k nemu náučný turistický chodník dolinou Bystrého potoka od autobusovej zastávky Bystré – Vrátka. Náučný chodník je dlhý približne 2,5 kilometra a k vodopádu sa turisti dostanú za necelú hodinu,“ uviedol pre TASR riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec.

Zimný výstup má svoje čaro

Zimný výstup má svoje čaro nielen pre zamrznuté časti vodopádu, turistická trasa je tiež obohatená o primrznuté vetvičky ihličnatých stromov. Pozor si však treba dávať na terén, ktorý je na mnohých miestach zamrznutý a nebezpečný. Turisti, ktorí majú vybavenie do prírody, môžu využiť aj mačky, vďaka ktorým sa im bude po trase lepšie kráčať.

Vodopád Bystrô na Podpoľaní (na snímke).
Vodopád Bystrô na Podpoľaní (na snímke). Foto: TASR/Silvia Tannhauserová

Príležitostní návštevníci prírody by sa mali na zimnú trasu vybrať v pevnej, vysokej zimnej obuvi. Tesne pod vodopádom sa totiž turistická trasa mení na strmí svah. V tomto úseku, ktorý pripomína tatranský terén, netreba nič podceňovať a prejsť ho OOCR odporúča pomaly a zodpovedne.

Pozor na šelmy

Náučný chodník obohacujú tabule s informáciami a zaujímavosťami regiónu Podpoľanie. O prírodných a kultúrnych pamiatkach tohto rázovitého kraja si môžu turisti prečítať nielen v slovenskom, ale aj v anglickom jazyku. Text dopĺňajú profesionálne fotografie prírody a zvierat.

Časť 1 / 2

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…