Vodopád Bystrô láka čoraz viac turistov aj v zime
Vodopád Bystrô na Podpoľaní láka turistov a milovníkov prírody nielen počas leta, čoraz viac záujemcov ho navštevuje aj v zime.
Detva 22. decembra (TASR) – Vodopád Bystrô na Podpoľaní láka turistov a milovníkov prírody nielen počas leta, čoraz viac záujemcov ho navštevuje aj v zime. Táto národná prírodná pamiatka patrí k najväčším vodopádom vo vulkanitoch Západných Karpát, skalná stena presahuje výšku 23 metrov. Túru zvládnu aj rodiny s malými deťmi.
Východiskovými mestami sú Detva a Hriňová pod Poľanou, cesta autom a aj autobusom k nemu vedie cez hriňovské lazy. „Vodopád sa nachádza na južných svahoch Poľany, na hornom toku potoka Bystré. Vedie k nemu náučný turistický chodník dolinou Bystrého potoka od autobusovej zastávky Bystré – Vrátka. Náučný chodník je dlhý približne 2,5 kilometra a k vodopádu sa turisti dostanú za necelú hodinu,“ uviedol pre TASR riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec.
Zimný výstup má svoje čaro
Zimný výstup má svoje čaro nielen pre zamrznuté časti vodopádu, turistická trasa je tiež obohatená o primrznuté vetvičky ihličnatých stromov. Pozor si však treba dávať na terén, ktorý je na mnohých miestach zamrznutý a nebezpečný. Turisti, ktorí majú vybavenie do prírody, môžu využiť aj mačky, vďaka ktorým sa im bude po trase lepšie kráčať.
Príležitostní návštevníci prírody by sa mali na zimnú trasu vybrať v pevnej, vysokej zimnej obuvi. Tesne pod vodopádom sa totiž turistická trasa mení na strmí svah. V tomto úseku, ktorý pripomína tatranský terén, netreba nič podceňovať a prejsť ho OOCR odporúča pomaly a zodpovedne.
Pozor na šelmy
Náučný chodník obohacujú tabule s informáciami a zaujímavosťami regiónu Podpoľanie. O prírodných a kultúrnych pamiatkach tohto rázovitého kraja si môžu turisti prečítať nielen v slovenskom, ale aj v anglickom jazyku. Text dopĺňajú profesionálne fotografie prírody a zvierat.