Dobré noviny
Hubár objavil pri obci Hubina liturgické predmety. Spája sa s nimi viacero záhad
TASR
TASR

Hubár objavil pri obci Hubina liturgické predmety. Spája sa s nimi viacero záhad

Objavené nádoby z medeného plechu.
Objavené nádoby z medeného plechu. — Foto: pamiatky.sk

Dve nádoby z medeného plechu, ktoré majú upravený lesklý povrch, pravdepodobne zlátený červeným zlatom s veľkým obsahom medi a tepanou výzdobou, objavil hubár nad obcou Hubina v okrese Piešťany.

Hubina 25. decembra (TASR) - Dve nádoby z medeného plechu, ktoré majú upravený lesklý povrch, pravdepodobne zlátený červeným zlatom s veľkým obsahom medi a tepanou výzdobou, objavil hubár nad obcou Hubina v okrese Piešťany. Informoval o tom Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) v Trnave na webovej stránke.

Archeológovia miesto nálezu preskúmali

Nálezca odovzdal nádoby pamiatkarom, ktorí miesto obhliadli aj s detektorom kovov, no ďalšie predmety už nájdené neboli. „Vyššia nádoba predstavuje kalich s krátkou zvonovitou nohou zdobenou tepaným vlysom prekrývajúcich sa oblúkov doplnený o rastlinný ornament pozostávajúci z piatich kvetov striedajúcich sa s piatimi jednoduchými štylizovanými listami,“ uviedol archeológ Peter Grznár.

Druhá, menšia nádoba, je rozlomená na dve časti, ktorých spojením vznikne miska na nohe. Jej plášť zdobia striedajúce sa ryté, väčšie a menšie ornamenty v tvare mandorly. Povrch oboch nádob je husto posiaty drobnými tepanými krúžkami. Je pravdepodobné, že nádoby sa využívali v kresťanskej liturgii ako kalich a cibórium na krv a telo Kristovo.

Odkiaľ sú?

„S nádobami sa spája viacero záhad. Pokiaľ ide o tvaroslovie a ornamentiku v stredoeurópskom priestore sa s historickými liturgickými nádobami tohto typu nestretávame. Nezvyčajný je aj použitý materiál - medený plech. Liturgické nádoby bývali v našom prostredí najčastejšie zhotovené zo striebra upraveného zlátením,“ informujú pamiatkari.

Ako sa dostali do lesa ostáva záhadou.
Ako sa dostali do lesa ostáva záhadou. Foto: pamiatky.sk

Otázku pôvodu čiastočne osvetľuje nápis Albania aj s číslom a iniciálami z vnútornej strany nohy kalicha. Ide pravdepodobne o inventárne číslo múzea, či ešte pravdepodobnejšie, označenie cirkevného majetku.

„Balkánsky pôvod by potvrdzovala nezvyklá výzdoba i použitie tepania pripomínajúceho orientálne, moslimskou kultúrou ovplyvnené, vzory. Ako sa ale predmety dostali až do lesa nad Hubinou? Liturgické predmety sa napríklad mohli dostať do nepovolaných rúk, či už zlodejov, alebo rabujúcich vojenských jednotiek. Tí ich mohli v lese stratiť či uschovať si ich, no po svoj lup sa už nevrátili,“ predpokladajú pamiatkari.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…