Bratislava dáva do centra pozornosti boj s následkami klimatickej zmeny
Boj s nepriaznivými následkami klimatickej zmeny má byť v centre pozornosti mesta Bratislava pri adresovaní mestskej ekológie a udržateľnosti.
„Je dôležité vnímať dažďovú vodu ako surovinu, ktorá sa lokálne povrchovo zachytí a hospodárne využije. Nebude sa ňou viac plytvať odvádzaním do kanalizácie,“ približuje MIB s tým, že je dôležité zavádzať postupy udržateľného hospodárenia so zrážkovými vodami. Napríklad uprednostnením priepustných materiálov pri budovaní a rekonštrukcii povrchov.
Podiel drevín k trávnikom
V skladbe vegetácie v hlavnom meste by mal byť podiel drevín k trávnikom viac ako 60 percent. Výber drevín pre výsadbu treba podľa inštitútu prispôsobiť predpokladanému nárastu teploty, zvýšiť diverzifikáciu druhovej a vekovej štruktúry drevín a vo väčšej miere vysádzať krátkoveké druhy stromov.
„Základným kritériom výberu drevín by mala byť dostatočná odolnosť proti suchu a mrazu,“ spresňuje sa v materiáli. V rámci konceptu „zeleného mesta“ považuje MIB za jednu z hlavných tém boja proti klimatickej zmene aj tvorbu alternatívnych zdrojov elektrickej energie.
Priestor vidí aj v revitalizácii mestských a prímestských vodných tokov či výstavbe mestských fontán. V rámci narábania s odpadmi sa treba podľa inštitútu sústrediť na znižovanie ich produkcie. Posilniť treba aj triedenie odpadu.