Dobré noviny
Lekár varuje: Rúško nás má chrániť, no takto ho meníte na ohnisko vírusov
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Lekár varuje: Rúško nás má chrániť, no takto ho meníte na ohnisko vírusov

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP, Facebook/HANDMADE CORINNA

Lekár Róbert Hatala upozorňuje na nesprávne používanie rúšok a riziká s tým spojené. Zdôrazňuje, že by sme mali mať na mysli, že aj rúška majú svoje „limity“.

BRATISLAVA 28. decembra - Rúška v druhej vlny pandémie nosíme „poctivejšie“, napriek tomu máme viac pozitívnych prípadov ako v prvej. Okrem iných faktorov, ktoré súčasný stav spôsobili, sa podľa lekára Róberta Hatalu núka „provokatívne jednoduché konštatovanie“.

„Možno je to preto, že rúška nenosíme správne a nerešpektujeme ich limity – najmä nevyhnutnosť používať jedno rúško maximálne jeden deň. Pri súčasnom komunitnom šírení nákazy s vysokým počtom infikovaných to môže byť významný faktor. Je najvyšší čas napraviť to,“ uviedol v texte na portáli presrdce.eu.

Z bariéry ohnisko infekcie?

Hatala, ktorý je profesor internej medicíny a prednosta Kliniky kardiológie a angiológie LF SZU, upozorňuje, že zmyslom nosenia rúšok je v prvom rade filtrovanie častíc potenciálnej nákazy, no pri ich dlhodobom nosení viac ako osem hodín strácajú svoju ochrannú funkciu. Z bariéry sa tak rúško mení na potenciálne ohnisko infekcie. Navyše, podľa Hatalu u nositeľa vytára psychologicky nebezpečný pocit falošnej bezpečnosti.

Čo sa deje s rúškom pri jeho nosení?

  • Na vonkajšej strane rúška sa akumulujú zachytené infekčné častice. Samozrejme, vrátane vírusu SARS-CoV 2, ak bol nositeľ rúška v prostredí, kde sa vírus nachádzal vo vzdušnom aerosóle.
  • Na vnútornej strane rúška dochádza ku kondenzácii vydychovaných vodných pár, osobitne pri nízkych teplotách, ktoré ochladia rúško na úroveň rosného bodu.
  • Vodné prostredie umožňuje vírusom a baktériám „preplávať“ na vnútorný povrch rúška a následne uľahčiť prenos infekcie. Táto tzv. penetrácia bola pre jednotlivé typy rúšok veľmi významná: po nosení rúška v nemocničnom prostredí bola dokázaná v 85% pri textilných rúškach, 53% pri chirurgických rúškach a 0,3% pri respirátoroch.

Najlepšia ochrana

„Vedecky analyzované skúsenosti z doterajšieho priebehu pandémie ukazujú, že pre skutočnú ochranu potrebujeme kvalitné rúška potrebných parametrov,“ tvrdí odborník, ktorý v tejto súvislosti upozorňuje na usmernenie o používaní rúšok vydané Svetovou zdravotníckou organizácia (WHO) 1. decembra 2020.

Z dokumentu vyplýva, že rúška určené pre zdravotnícke účely, chirurgické rúška a respirátory, poskytujú niekoľkonásobne vyšší stupeň ochrany ako rúška textilné. Tieto rúška sú jednorazové a certifikované na použitie počas jedného dňa celkovo do osem hodín.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pixabay/HVesna

„Rúška pre zdravotnícke účely poskytujú ďaleko vyšší stupeň ochrany a pri epidemiologickej situácii, akú máme dnes na Slovensku, ich potrebujú nielen zdravotníci, ale všetky rizikové osoby. Ochrana však funguje len vtedy, ak jednorazové rúška zostanú jednorazové a po jednodňovom použití sa zlikvidujú,“ zdôrazňuje.

Ako správne používať textilné rúška?

V prostredí mimo zdravotníckych zariadení je však možné používať aj textilné rúška. Optimálne by mali byť zložené z troch vrstiev a zhotovené z kombinácie rôznych materiálov. Masky pre zdravotné účely by mali podľa odporúčaní WHO uprednostňovať rizikové skupiny ako seniori, onkologickí či chronicky chorí pacienti a všetky osoby pohybujúce sa v zdravotníckych zariadeniach.

Textilné rúška spĺňajú podľa Hatalu svoju ochrannú funkciu, len ak sa denne perú pri určitej teplote „Textilné rúška z primeraných materiálov sa denne perú pri teplote 60-90 stupňov Celzia. Inak sa môžu stať skôr rizikom ako ochranou,“ dopĺňa.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…