Dobré noviny
V Indii zaviedli systém vyplácania hypotéky za vysadené stromy. Bojujú tak s uhlíkovou stopou a neúrodou
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

V Indii zaviedli systém vyplácania hypotéky za vysadené stromy. Bojujú tak s uhlíkovou stopou a neúrodou

Kérala.
Kérala. — Foto: Wikimedia/Bimal K C

Ľudia z indického štátu Kérala využívajú výhody nového systému, vďaka ktorému sa im viac oplatí svoje stromy chrániť, ako ich rúbať.

MEENANGADI 29. decembra - V hmlistom kopcovitom teréne Wayandu v juhoindickom štáte Kérala, konkrétne v 35-tisícovom meste Meenangadi, obyvateľov novým systémom motivujú k tomu, aby nerúbali svoje stromy.

Ako uvádza denník The Guardian, motiváciou má byť finančná odmena v podobe hypotéky, ktorú nemusia splatiť, pokiaľ daný strom nevyrúbu. Štát tým bojuje proti rozsiahlemu odlesňovaniu a zvyšovaniu uhlíkovej stopy.

Zmena klímy robí región zraniteľným

V posledných rokoch Kérala čelí stagnujúcemu poľnohospodárstvu a deforestácii, ktorá viedla k strate diverzity a zmene klímy. Letá sú tam dnes oveľa teplejšie, obzvlášť vo Wayanade, pričom predtým tam vládli príjemné teploty.

d
Ekonomika v Kérale je založená na rybolove a poľnohospodárstve, pestuje sa tam kokosová palma, ryža, kardamón, čierne korenie a vanilka.  Foto: Wikimedia/Irshadpp

Titulné stránky miestnych médií zaplnili samovraždy farmárov, zosuvy pôdy a záplavy. Mnoho poľnohospodárov tak bolo nútených vyrúbať stromy, aby si doplnili príjem.

Zlepšenie prostredia a finančnej situácie miestnych

„Pre teploty, ktoré boli o 5 stupňov vyššie, než je tu bežné, som prišla o 25% celej úrody. Pôžička z tejto schémy mi umožní nakúpiť hnojivo a zlepšiť moju finančnú situáciu,“ povedala miestna farmárka Sheeja CG, ktorá patrí medzi prvých obyvateľov, ktorí využili nový systém.

Celý život sa živí obrábaním polí, minulý mesiac však zarobila o 2650 rupií (29,5 eura) viac než normálne. Vzala si totiž hypotéku na 53 svojich stromov. Princíp je jednoduchý - zasaďte strom a po troch rokoch si na neho môžete každoročne po dobu 10 rokov brať bezúročnú pôžičku od miestnej banky. Peniaze musíte vrátiť len v prípade, že stromy vyrúbete.

Oblasť Wayanad.
Oblasť Wayanad. Foto: Pixabay/MuhsinMohd

Unikátny projekt

Uhlíkovo neutrálny projekt Meenangadi je v Indii unikátny, mení spôsob, akým komunity žijú a premýšľajú. Podľa energetického auditu z roku 2018 má Meenangadi 15 000 ton „prebytočného“ uhlíka.

Prvým krokom k zmene je silná podpora výsadby stromov. „Vysadili sme 300 000 stromčekov pri 250 domoch a na verejných priestranstvách,“ tvrdí šéf lokálnej samosprávy Beena Vijayan. Organizátori a príslušné orgány veria, že sa im v najbližších rokoch podarí vysadiť až 10 miliónov stromov.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…