Študenti Žilinskej univerzity vyrobili pomocou 3D tlače 3500 ochranných štítov
Študenti Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline (FRI UNIZA) vyrobili pomocou 3D tlače celkovo 3500 ochranných štítov.
Žilina 1. januára (TASR) - Študenti Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline (FRI UNIZA) vyrobili pomocou 3D tlače celkovo 3500 ochranných štítov. Bezplatne ich odovzdali zdravotníkom, lekárom, stomatológom, pracovníkom domovov sociálnych služieb, ozbrojeným zložkám či jednotlivcom.
Podľa prodekana pre vzdelávanie FRI UNIZA Viliama Lendela odštartovala výrobu štítov prvá fakultná crowdfundingová kampaň, prostredníctvom ktorej vyzbierali sumu 4713 eur na nákup materiálu.
Vo výrobe budú pokračovať
Doplnil, že ďalšími podporovateľmi boli nadácie, ktoré vyhodnotili žiadosti o finančný grant ako opodstatnené. „Získali sme tak ďalších vyše 6000 eur na pokračovanie vo výrobe ochranných štítov. Poďakovanie patrí aj partnerom FRI UNIZA a klastru Z@ICT, ktorí prispeli individuálne a tiež podporili našu aktivitu,“ uviedol Lendel.
„Študenti bakalárskych i inžinierskych študijných programov Informatika, Počítačové inžinierstvo a Informačný manažment pod vedením Lukáša Čechoviča z Katedry technickej kybernetiky a s podporou vedenia fakulty zrealizovali náročný projekt výroby ochranných štítov pomocou 3D tlače po všetkých stránkach - výrobnej, technickej, finančnej, distribučnej, procesnej,“ podotkol prodekan pre vzdelávanie FRI UNIZA.
Online škola pre stredoškolákov
Vo výrobe ochranných štítov chcú podľa neho pokračovať aj v roku 2021. „A to aj v rámci povinne voliteľného predmetu 3D tlač. Aktuálne je na predmet zapísaných 120 študentov, čo je nateraz naša maximálna kapacita. Spolu so študentmi pracujeme na nových verziách ochranných čeleniek. Niektoré verzie sú veľmi zaujímavé, vidíme v nich atraktívny a praktický potenciál. Pre veľký záujem zo strany stredoškolákov o túto problematiku sme pre nich pripravili online školu 3D tlače, na ktorú sa prihlásilo 180 stredoškolákov,“ dodal Lendel.