Dobré noviny
Kresťania slávia Sviatok Zjavenia Pána, známy ako Traja králi
TASR
TASR

Kresťania slávia Sviatok Zjavenia Pána, známy ako Traja králi

Sviatok Troch kráľov patrí k najstarším kresťanským sviatkom a je to zjavenie Ježiša Krista ako Mesiáša, Božieho syna a Spasiteľa. Dodržiavanie ľudových tradícií má v Dobrej Nive hlboké korene. Na snímke tradičné trojkraľovanie v obci Dobrá Niva, sedem chlapov v krojoch navštevuje približne sedemdesiat domov od včasného rána až do neskorých večerných hodín.
Sviatok Troch kráľov patrí k najstarším kresťanským sviatkom a je to zjavenie Ježiša Krista ako Mesiáša, Božieho syna a Spasiteľa. Dodržiavanie ľudových tradícií má v Dobrej Nive hlboké korene. Na snímke tradičné trojkraľovanie v obci Dobrá Niva, sedem chlapov v krojoch navštevuje približne sedemdesiat domov od včasného rána až do neskorých večerných hodín. — Foto: TASR/Ján Krošlák

Za bežných okolností mimo pandémie nového koronavírusu je počas tohto sviatku tradičným posvätenie domov.

Bratislava 6. januára (TASR) – Sviatok Zjavenia Pána, známy aj pod názvom Traja králi, slávia v stredu katolíci i ďalší veriaci kresťanských cirkví. Ide o sviatok zjavenia Ježiša Krista ako Mesiáša Izraela, Spasiteľa sveta a Božieho Syna.

Tento rok je však slávenie tohto sviatku iné, dôvodom je zhoršujúca sa situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. Vo všetkých slovenských diecézach a eparchiách sú od 1. januára do 24. januára pozastavené verejné slávenia bohoslužieb. Slovenskí biskupi toto nariadenie zobrali na vedomie a kňazov i veriacich žiadajú o jeho dodržanie, zároveň tiež prosia o veľkú trpezlivosť, ktorá bude pre dané obdobie mimoriadne potrebná.

Sviatok Zjavenia Pána sa na východe oslavuje už od 3. storočia. Podľa Konferencie biskupov Slovenska (KBS) si v ňom cirkev pripomínala „tri zázraky“ - príchod mudrcov z východu, Ježišov krst v Jordáne a jeho prvý zázrak v Káne Galilejskej. Neskôr sa tento sviatok rozšíril aj na západ, kde sa dôraz kládol predovšetkým na poklonu mudrcov, ktorí sú známi aj pod pomenovaním traja králi s menami Gašpar, Melichar a Baltazár.

Príchod mudrcov do Jeruzalema s cieľom pokloniť sa židovskému kráľovi ukazuje, že v Izraeli hľadajú toho, ktorý bude kráľom národov. „Ich príchod znamená, že pohania môžu objaviť Ježiša a klaňať sa mu ako Božiemu Synovi a Spasiteľovi sveta, len ak sa obrátia k Židom a prijmú od nich mesiášske prisľúbenie, ako sa nachádza v Starom zákone,“ poznamenala KBS. Zjavenie Pána zvestuje, že všetky národy vstupujú do rodiny patriarchov a nadobúdajú výsady vyvoleného ľudu.

Za bežných okolností mimo pandémie nového koronavírusu je počas tohto sviatku tradičným posvätenie domov. Kňazi v hornej časti dverí kriedou napíšu aktuálny rok a spojenie písmen C, M a B, skratku latinského Christus Mansionem Benedicat, čo znamená Kristus nech požehná náš príbytok. Počas tohto sviatku sa okrem toho v kostoloch požehnáva aj voda, ktorú si veriaci berú do svojich príbytkov.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…