Dobré noviny
Ako sa starať o pacientov s covidom v domácom liečení? Prinášame užitočné rady
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Ako sa starať o pacientov s covidom v domácom liečení? Prinášame užitočné rady

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR/AP

Preplnené nemocnice vytvárajú priestor na jednu dôležitú otázku: Čo robiť, ak rodinný príslušník s ťažším priebehom covidu zostane v domácom liečení?

BRATISLAVA 19. januára - Bohužiaľ, pandémiu sme zanedbali, a druhá oveľa horšia vlna koronavírusu udrela v neuveriteľnej sile nielen na Slovensku, ale aj v okolitých štátoch. Ruku hore, kto ešte neprekonal chorobu, či nemal rodinného príslušníka s ľahším či ťažším priebehom nákazy.

Priamo úmerne pozitívnym pacientom klesajú voľné miesta v nemocniciach. Ľudí, ktorých by pred pol rokom hospitalizovali, posielajú pre nedostatok miesta do domáceho liečenia a odporúčajú volať záchrannú službu, až keď má pacient problémy s dýchaním. Aj keď sa situácia vďaka novoročnému zavedenému lockdownu mierne zlepšuje, spísali sme dôležité veci, ktoré je potrebné mať na pamäti pri starostlivosti o covid pacientov v jednej domácnosti.

Rúška sú základ

Pri starostlivosti o pacienta vždy noste rúško. To je mantra, a jedna z overených vecí, ktorá overene zabraňuje prenosu vírusu. Ak sa vie pacient o seba postarať sám – a potrebuje pomoc len v takých veciach ako je príprava jedla, pranie či bežné domáce práce, dodržuje rozostupy, najmenej dva metre. Vyhýbajte sa jeden druhému čo najviac to ide.

Spravte zo svojho domova bezpečné miesto

Koronavírus sa šíri z tváre – z úst a nosa, a najčastejšie sa vyskytuje na rukách pacienta. Pre našu tendenciu dotýkať sa tváre, utierať si nos, chytať použité vreckovky a podobne. Preto zlatá rada – dezinfikovať! Všetko, čoho sa eventuálne ľudské ruky mohli dotknúť. Od kľučiek, cez zábradlie schodiska, stoličky, stôl, kúpeľňové zariadenia, záchod – nezabúdať na splachovacie páčky, či dokonca zárubne dverí a samotné dvere.

Na ventilátor zabudnite

Je to ako vniesť vietor do plachiet vírusu. Nepoužívajte v žiadnom prípade akýkoľvek ventilátor či klimatizáciu, čiastočky vírusu by ste rozvírili doslova všade. Vetrajte! Naobliekajte sa, a vetrajte čo najviac. Nezabúdajte aj an to, že pacient s koronavírusom by mal mať predovšetkým vlastnú izbu. Ak s ním predsa len zdieľate niektoré priestory, ako je kúpeľňa či WC, aj tam by malo byť neustále otvorené okno a zabezpečené pravidelné vetranie.

V izbe, v ktorej sa lieči pacient, je potrebné časté vetranie.
V izbe, v ktorej sa lieči pacient, je potrebné časté vetranie. Foto: Pixabay

Izolácia

Okrem rúšok, dezinfekcie a, samozrejme, teraz už aj vakcíny, je izolácia tým najúčinnejším spôsobom, akým ochrániť okolie. Ak člen rodiny pocíti príznaky a je testovaný pozitívne, všetci členovia domácnosti sa musia správať rovnako – objednať sa na testy, a izolovať sa. Odo dňa pozitívneho výsledku testu + ďalších 10 dní musia členovia domácnosti zostať v karanténe.

Očakávajte neočakávané

O symptómoch covidu sa už čo-to popísalo. Existujú aj mnohé, ktoré sú zdriedkavé a zažíva ich približne len 8% nakazených dospelých. Môže to byť dýchavičnosť, strata chuti do jedla, žalúdočné problémy, starší seniori môžu byť dezorientovaní či zmätení. Obzvlášť sa treba mať na obzore pred letargiou a depresívnymi stavmi.

Fyzické dopady covidu človeka vyčerpajú a sú často spojené so zlou náladou, vysilenosťou, negatívnymi myšlienkami. Je potrebné byť ostražitý a psychické zdravie sledovať rovnako úzkostlivo, ako fyzické.

Základ všetkého

Prísun tekutín, vitamínov, ľahká strava a veľa zeleniny, pohyb. To sú základné veci, ktoré by sa mali dodržiavať a spĺňať, aj keď sú ľudia v izolácii. Práve dehydratácia či mierna podvýživa umocňuje zlú náladu a niektoré príznaky choroby.

Kedy zavolať rýchlu záchrannú službu

Ak sa symptómy – ako je horúčka, kašeľ, dýchavičnosť či malátnosť stupňujú, zavolajte čím skôr svojmu obvodnému lekárovi. Ten vás oboznámi s ďalším vhodným postupom, ak sa stav pacienta rapídne zhorší neváhajte, a volajte 112. Ak si nie ste istý, čo sa s pacientom deje, nevie vám to dotyčný popísať či vysvetliť, alebo dokonca prestáva komunikovať, volajte lekárovi. Neváhajte.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…