Dobré noviny
Za porušenie nariadení o koronavíruse - kľuky. Na Bali trestajú ignorantských turistov po svojom
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Za porušenie nariadení o koronavíruse - kľuky. Na Bali trestajú ignorantských turistov po svojom

Kľuky ako trest.
Kľuky ako trest. — Foto: Youtube/Abc Net

Na cudzincov, ktorí na Bali porušujú miestne nariadenia na spomalenie šírenia koronavírusu, čaká nezvyčajný trest - musia robiť kľuky.

BALI 19. januára - Najviac prípadov porušovania nariadení zaznamenali balijské úrady na obľúbených plážach Kuta a Seminyak v oblasti Badung. Za týždeň evidovali 8 864 priestupkov. Píše portál Abc Net.

Väčšina z nich bolo za nenosenie rúšok alebo ich nesprávne nosenie. Šéf miestnej polície Agung Kerta Suryanegara, povedal, že až 80% percent ľudí, ktorí dostali pokuty za porušovanie predpisov, pochádzala z Európy. „Niektorých cudzincov sme našli prechádzať sa po pláži, sedieť v reštauráciách a jazdiť na motorkách bez ochrany horných dýchacích ciest,“  tvrdí.

Kľuky za drobné priestupky

Suryanegara si tvrdí, že chytení cudzinci zrejme podceňujú silu zdravotných nariadení na Bali. Tých, ktorí sa dopustili len drobných chýb, napríklad mali rúško so sebou, ale nenosili ho a odmietli zaplatiť pokutu, muži zákona požiadali, aby urobili kľuky alebo pozametali ulice.

„Nepokutovali sme tých, ktorí si priznali svoje chyby,“ povedal Suryanegara. „Nehovorím, že Indonézania sa správajú slušne, ale pokuty boli udelené ako posledná možnosť, čo znamená, že tí, ktorým bola uložená pokuta, ju nerešpektovali a boli veľmi defenzívni,“ dodal.

Byť príkladom

Kadek Astika, prevádzkarka niekoľkých rezidencií na ostrove, tvrdí, že nenosením rúšok cudzinci ukazujú nerešpektovanie lokálnej kultúry. „Už pred pandémiou sme videli veľa zahraničných turistov, najmä mladých, ktorí nedodržiavali pravidlá. Jazdia na motorkách bez prilieb, opíjajú sa a bijú sa v uliciach,“ uviedla. „Balijčania musia ísť príkladom, aby prinútili cudzincov dodržiavať pravidlá, a vláda by mala vysielať jasnejšie správy,“ uzavrela.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…