Dobré noviny
Pred 100 rokmi sa narodil významný jazykovedec Jozef Mistrík
TASR
TASR

Pred 100 rokmi sa narodil významný jazykovedec Jozef Mistrík

Na snímke z 25. februára 1991 je slovenský jazykovedec a vysokoškolský pedagóg, profesor Jozef Mistrík
Na snímke z 25. februára 1991 je slovenský jazykovedec a vysokoškolský pedagóg, profesor Jozef Mistrík — Foto: TASR/Jana Noseková

Jozef Mistrík, patril k najvýznamnejším osobnostiam slovenskej jazykovedy.

Špania Dolina/Bratislava 1. februára (TASR) - Jozef Mistrík, patril k najvýznamnejším osobnostiam slovenskej jazykovedy. Venoval sa jej od začiatku 60. rokov minulého storočia. Významne sa zaslúžil o rozvoj slovenskej štylistiky a lexikografie, o výskum gramatickej stavby súčasnej spisovnej slovenčiny a o rozvoj slovakistiky v zahraničí.

Od narodenia Jozefa Mistríka, jazykovedca, literárneho vedca, esejistu, vysokoškolského pedagóga, uplynie v utorok 2. februára 100 rokov. Významný jazykovedec a pedagóg Jozef Mistrík mal mimoriadne široký vedecký záber. Vydal viac ako sto knižných publikácií a ďalšie stovky vedeckých štúdií či článkov.

Zaoberal sa množstvom vecí

Zo začiatku vyučoval stenografiu a strojopis, podieľal sa na vypracovaní druhého stupňa krátenia stenografie i na vytvorení skratkopisu Braillovho písma pre nevidiacich. Zaoberal sa aj gramatikou, morfológiou slovenčiny, syntaxou, slovosledom, štylistikou, rétorikou či komunikáciou v najširšom význame.

Jozef Mistrík sa narodil 2. februára 1921 v Španej Doline. Po absolvovaní banskobystrického učiteľského ústavu študoval slovenský a ruský jazyk a literatúru na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po štúdiách pôsobil ako učiteľ či stredoškolský profesor.

Pôsobil aj ako stenograf

V rokoch 1954-1960 bol výskumným pracovníkom a neskôr riaditeľom Štátneho stenografického ústavu v Bratislave. Organizoval odborné školenia pre stenografov a s poprednými stenografmi vypracoval vyšší, takzvaný druhý stupeň krátenia, ktorým sa zvýšila efektívnosť stenografov o desiatky percent.

Z oblasti strojopisu, grafológie či stenografie vydal publikácie ako Abeceda sekretárky (1968), Rýchle čítanie (1980), Grafológia (1980), alebo Kurz grafológie (1995). Jeho ďalšími pôsobiskami boli Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra (JÚĽŠ) a Slovenská akadémia vied (SAV).

Množstvo publikácií

Počas svojho života zastával aj post hosťujúceho profesora na nemeckej univerzite v Kolíne nad Rýnom, na ruskej Štátnej univerzite M. V. Lomonosova v Moskve i na univerzite v Sheffielde a v Oxforde. Profesor Mistrík bol členom vedeckých spoločností doma i v zahraničí a predsedom Slovenskej jazykovednej spoločnosti, kde založil zborník Zápisník slovenského jazykovedca.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…