Dobré noviny
Jánovi bolo ľúto osamelých dôchodcov a začal im počas pandémie posielať dobro. Do krásnej myšlienky sa môžete zapojiť aj vy
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Jánovi bolo ľúto osamelých dôchodcov a začal im počas pandémie posielať dobro. Do krásnej myšlienky sa môžete zapojiť aj vy

Myšlienka projektu Pošli dobro vznikla v čase, keď Ján Cipár čítal o smútku a osamelých senioroch. Dobrovoľníci z celého Slovenska šíria pozitívnu energiu a osamelým seniorom v domovoch sociálnych služieb posielajú listy. Na druhej snímke je iniciátor myšlienky.
Myšlienka projektu Pošli dobro vznikla v čase, keď Ján Cipár čítal o smútku a osamelých senioroch. Dobrovoľníci z celého Slovenska šíria pozitívnu energiu a osamelým seniorom v domovoch sociálnych služieb posielajú listy. Na druhej snímke je iniciátor myšlienky. — Foto: archív Pošli dobro

Seniori práve v týchto ťažkých časoch potrebujú cítiť, že nie sú osamelí. Ján prišiel s krásnou myšlienkou, ktorá sa šíri celým Slovenskom. 

BRATISLAVA 3. februára - Ján Cipár sa pred vypuknutím pandémie venoval viacerým dobrovoľníckym aktivitám.  Koronavírus mu však skrížil plány, a práve preto v septembri minulého roka uvažoval o tom, komu by mohol pomôcť. Myšlienka projektu Pošli dobro vznikla v čase, keď čítal o smútku a osamelých senioroch. Dobrovoľníci z celého Slovenska šíria pozitívnu energiu a osamelým seniorom v domovoch sociálnych služieb posielajú listy. 

Listy dostávajú všetci seniori 

Do projektu sa môže zapojiť ktokoľvek. Úlohou dobrovoľníka je napísať list do konkrétneho dátumu a poslať ho koordinátorovi. Ten zbiera všetky dopisy a posiela ich seniorom vo vybranom domove sociálnych služieb. „Naším cieľom je potešiť všetkých seniorov, nie len niektorých,“ prezradil pre Dobré noviny Ján Cipár. 

Ján spolu s ďalšími pomocníkmi hľadajú domovy sociálnych služieb aj na internete. Následne ich kontaktujú a oboznámia s myšlienkou projektu. Stáva sa, že odpoveď niekedy vôbec nedostanú, no to ich nedokáže odradiť. Na druhej strane, domovy, ktoré už dostali listy pre seniorov, odporúčajú projekt aj ostatným. Veď predsa nič nie je krajšie ako úsmev na tvári seniorov. 

Medzi dobrovoľníkom a seniorom môže vzniknúť silné puto 

Do projektu sa doposiaľ zapojilo okolo 500 dobrovoľníkov, pričom približne polovica z nich píše listy na pravidelnej báze. Milé a povzbudivé slová píšu aj žiaci šiestich základných škôl. 

Milé a povzbudivé slová píšu aj žiaci šiestich základných škôl. Úlohou dobrovoľníka je napísať list do konkrétneho dátumu a poslať ho koordinátorovi. Ten zbiera všetky dopisy a posiela ich seniorom vo vybranom domove sociálnych služieb.  — Foto: archív Pošli dobro
Do projektu sa doposiaľ zapojilo okolo 500 dobrovoľníkov, pričom približne polovica z nich píše listy na pravidelnej báze. — Foto: archív Pošli dobro

Zatiaľ čo niektorí odoslali len jeden list, nájdu sa aj takí, ktorí už potešili niekoľko seniorov a poslali im aj nejakú drobnosť. K dispozícii majú väčšinou iba ich krstné mená, pričom ostatné údaje ostávajú anonymné.

Ak senior chce, môže odpovedať na list a povedať o sebe viac. Tak môže vzniknúť silné puto medzi mladšou a staršou generáciou. Listy však putujú nielen seniorom, ale aj zdravotne postihnutým.

Snažia sa im vyčariť úsmev na tvári 

Aj jeden list dokáže spríjemniť osamelým ľuďom nasledujúce dni. „Snažíme sa povzbudiť seniorov, aby zvládli toto náročné obdobie,“ objasnil iniciátor projektu s tým, že list do včerajšieho dňa dostalo 995 dôchodcov. 

Aj napriek tomu, že mladí ľudia si so seniormi vymieňajú zatiaľ len listy, Ján verí, že v čase, keď sa uvoľnia opatrenia, budú mať príležitosť stretnúť sa s nimi osobne. „Vedel som, že seniori sa počas pandémie ocitli vo veľmi ťažkej situácii, no mnohí z nich sú už dlhé roky osamelí, pretože nikto z rodiny sa im neozýva. Verím, že aspoň takýmto spôsobom im spríjemnime dni,“ uzavrel Ján Cipár. 

Ak by ste sa chceli stať dobrovoľníkom a potešiť seniorov, stačí sa obrátiť na projekt Pošli dobro na sociálnych sieťach.

Aj jeden list dokáže spríjemniť osamelým seniorom nasledujúce dni.  — Foto: archív Pošli dobro
Ak senior chce, môže odpovedať na list a povedať o sebe viac. — Foto: archív Pošli dobro
Ján spolu s ďalšími pomocníkmi hľadajú domovy sociálnych služieb aj na internete. Následne ich kontaktujú a oboznámia s myšlienkou projektu. — Foto: archív Pošli dobro
Nič nie je krajšie ako úsmev na tvári seniora. — Foto: archív Pošli dobro

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…