Dobré noviny
Archeológovia našli múmiu v nezvyčajnom zábale: Bol možno lacnejšou verziou pre chudobných
Radka Rosenbergová
Radka Rosenbergová

Archeológovia našli múmiu v nezvyčajnom zábale: Bol možno lacnejšou verziou pre chudobných

Bahennú mumifikáciu pravdepodobne používali chudobní Egypťania.
Bahennú mumifikáciu pravdepodobne používali chudobní Egypťania. — Foto: Reprofoto YouTube/7NEWS Australia

Pozostatky mohol niekto poškodiť a snažil sa ich opraviť.

EGYPT 4. februára - Archeológov opäť prekvapil nečakaný nález. Múmia, ktorá pochádza zo starovekého Egypta, totiž bola uložená v bahennom zábale. Je možné, že múmia bola poškodená a bahno ju malo zachrániť. Takéto praktiky v starovekom Egypte ešte neboli preskúmané. O objave informuje portál Science Alert.

Archeológovia sa domnievajú, že bahenná mumifikácia napodobňovala postupy, ktoré používali bohatí Egypťania. Tento proces vykonávali s pomocou prírodných materiálov na báze živice z obdobia Novej ríše až po obdobie dvadsiatej prvej egyptskej dynastie (1294 p.n.l - 945 p.n.l.).

Podvod s rakvou

„Bahno je cenovo dostupnejší materiál," myslí si Karin Sowada, vedecká pracovníčka z Katedry histórie a archeológie na Macquarie University v austrálskom meste Sydney. Vedci však pracujú aj s inou teóriou - múmiu možno niekto poškodil a bola dokonca pochovaná v nesprávnej rakve. Tá totiž bola vyrobená o niečo neskôr.

Múmiu aj jej rakvu spolu s vekom získal začiatkom devätnásteho storočia západný zberateľ - istý Charles Nicholson, anglicko-austrálsky politik, ktorý ju priniesol do Austrálie. V roku v roku 1860 ju daroval univerzite v Sydney a dnes ju môžeme nájsť v univerzitnom múzeu Chau Chak Wing.

Múmia bola obalená v blate
Múmia bola obalená v blate Foto: youtube.com

Ale zdá sa, že ktokoľvek predal artefakt Nicholsonovi, poriadne ho prekabátil. Vedci totiž zistili, že rakva je oveľa mladšia ako telo. „Miestni obchodníci pravdepodobne dali mumifikované telo do úplne inej rakvy, aby mohli predať kompletnú súpravu. V miestnych obchodoch so starožitnosťami je takáto prax dobre známa,“ napísali vedci v štúdii.

Na rakve je uvedené meno ženy Meruah a pravdepodobne pochádza z roku 1000 p. n. l, čo znamená, že rakva je asi o dvesto rokov mladšia ako múmia. Pravdepodobne ide o ženu, ktorá zomrela vo veku 26 až 35 rokov.

Bahenná a kovová oprava

Po smrti ženu mumifikovali a zabalili do textilnej látky. Neskôr poškodili jej pozostatky, pravdepodobne to boli lúpežníci hrobov, preto ju museli opraviť pomocou bahenného zábalu. Celý proces mumifikácie bol veľmi zložitý, pričom medzi vrstvy látky vložili bahno, piesok a slamu. Telo zabalili do ľanových obalov, neskôr do bahenného zábalu a následne tieto zábaly vrstvili.

Múmiu znova niekto poškodil, tentokrát na pravej strane krku a hlavy. Poškodené časti sa snažili spojiť vložením kovových kolíkov. Takáto múmia v blate však nie je jediná. Viackrát bolo zabalené aj telo faraóna Setiho (323 p.n.l. - 1279 p.n.l.) či pozostatky faraóna Amenhotepa III. (starého otca kráľa Tuta).

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…