Dobré noviny
Krajniak by chcel otvoriť kostoly, lebo mali pomôcť počas moru. Kolegovia z koalície nesúhlasia
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Krajniak by chcel otvoriť kostoly, lebo mali pomôcť počas moru. Kolegovia z koalície nesúhlasia

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Jakub Kotian

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak vyzval na otvorenie kostolov, hoci sa pandemická situácia na Slovensku zatiaľ nezlepšuje.

BRATISLAVA 22. februára - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak vyzval na otvorenie kostolov, hoci sa pandemická situácia na Slovensku zatiaľ nezlepšuje. Ako tvrdí vo svojom príspevku na Facebooku, klienti aj zamestnanci DSS čoraz častejšie žiadajú o duchovnú službu.

Vraj vidia, že modlitba ľuďom pomáha. „Zjednodušene povedané, v zariadeniach s covidom, kde sa s klientami chodí modliť duchovný ich denominácie, v prípade katolíkov vysluhuje aj sviatosti Svätého prijímania, spovede, pomazania chorých, z takýchto zariadení nám hlásia lepšie priebehy ochorení klientov, ktorí majú aj duchovnú pomoc," uviedol minister na sociálnej sieti.

Modlitba vraj nemôže ľuďom uškodiť

Minister navrhuje zvážiť otvorenie kostolov za presne vymedzených podmienok účasti na bohoslužbách a modlitbách. Chcel by diskusiu o podmienkach pre bohoslužby či pre individuálne pristupovanie k svätému prijímaniu a spovediam. Účasť na bohoslužbách je podľa jeho slov súčasť náboženskej slobody a je chránená ústavou. Myslí si, že duchovná služba a modlitba nemôže ľuďom uškodiť, skôr naopak.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/krajniakmilan/posts/1830519650448147

Argumentuje situáciou v ZSS a nižšou úmrtnosťou na ochorenie COVID-19 než v okolitých krajinách. „V zariadeniach s covidom, kde sa s klientmi chodí modliť duchovný ich denominácie, v prípade katolíkov vysluhuje aj sviatosti svätého prijímania, spovede, pomazania chorých, z takýchto zariadení nám hlásia lepšie priebehy ochorení klientov, ktorí majú aj duchovnú pomoc,“ uviedol s dodatkom, že skúsenosť vraj potvrdili aj nemocnice.

Situáciu sa pokúsil ilustrovať na historickom príklade. „V roku 1710 koncom jari zasiahol mesto Trnava mor. Prvá obeť bola zaznamenaná 19. júna 1710. Nasledovali mesiace a mesiace tvrdého lockdownu, ale nepomáhali. V novembri 1710 bola Trnava stále ‚zavretá‘, ale mor sa šíril ďalej a kosil bohatých aj chudobných. Zúfalí občania sa rozhodli v spoločnej modlitbe prosiť o pomoc Pannu Máriu. 21. novembra 1710 sa celé mesto zhromaždilo v Dóme sv. Mikuláša pri zázračnom obraze Panny Márie. Potom po modlitbách v procesii obišli námestie a Trojičný stĺp a za hlaholu všetkých zvonov v meste sa vrátili naspäť do Dómu sv. Mikuláša. A stal sa zázrak. Od toho momentu mor skončil. Od toho momentu už v Trnave nikto na mor nezomrel,“ tvrdí Krajniak.

Čo na to SaS a Za ľudí?

Proti je však SaS. Hovorí o absolútnej nezodpovednosti vzhľadom na súčasnú situáciu. S otváraním nesúhlasia ani mimoparlamentné strany Hlas-SD a Progresívne Slovensko (PS). SaS považuje otvorenie kostolov v momentálnej situácii za absolútne nezodpovedné. Poukázala na to, že ich navštevujú prevažne starší občania, ktorí patria do najohrozenejšej skupiny pri ochorení COVID-19. „Ale ak chce niekto otvoriť kostoly, tak rovno môžeme otvoriť aj služby a obchody,“ dodala.

Strana Za ľudí si uvedomuje situáciu veriacich, no prosí ich, aby ešte vydržali. „Epidemiologická situácia je najhoršia za posledné obdobie a je mimoriadne dôležité, aby sme dodržiavali a minimalizovali sociálne kontakty, ktoré sú hlavným zdrojom šírenia nákazy,“ reagovala. Verí v zlepšenie situácie vďaka očkovaniu a dodržiavaniu pravidiel, aby aj odborníci mohli odporúčať postupné uvoľňovanie opatrení vrátane bohoslužieb.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…