Dobré noviny
Ministerstvo životného prostredia chce zabrániť devastácii chránených území
TASR
TASR

Ministerstvo životného prostredia chce zabrániť devastácii chránených území

Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO)
Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) — Foto: TASR/Jakub Kotian

Ochranu lesov a národných parkov považuje za svoju prioritu.

Bratislava 3. marca (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pripravilo legislatívnu úpravu, ktorou chce zabrániť devastácii chránených území, nastaviť jasné pravidlá v národných parkoch, umožniť návrat farmárčenia a podporiť mäkký turizmus. Ochranu lesov a národných parkov považuje za svoju prioritu. Uviedol to odbor komunikácie MŽP pri príležitosti Svetového dňa divej prírody, ktorý pripadá na 3. marca.

Motto Svetového dňa divej prírody „Lesy a živobytie: Zachovajme ľudí a planétu“ zdôrazňuje kľúčovú úlohu lesov, lesných druhov a ekosystémových služieb pri zachovávaní živobytia stoviek miliónov ľudí na celom svete, približuje odbor komunikácie.

Centrum mnohých svetových kríz

Lesy, lesné druhy a živobytie sú podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) v centre mnohých celosvetových kríz, ktorým v súčasnosti ľudia čelia. Ide o zmenu klímy, stratu biodiverzity a tiež o zdravotné, sociálne a ekonomické dosahy pandémie nového koronavírusu.

„Slovensko má jedinečné prírodné bohatstvo, ktoré musíme chrániť ako súčasť globálnej biodiverzity a prostredia, na ktorého zdraví stojí naše prežitie ako ľudského druhu,“ povedal Budaj.

Nenahraditeľná úloha ekosystémov

V súčasnosti pôvodné obyvateľstvo spravuje približne 28 percent svetového povrchu pevniny vrátane ekologicky najhodnotnejších lesov na planéte. „V zalesnených oblastiach alebo v ich susedstve žije po celom svete 200 až 350 miliónov ľudí, ktorí sa spoliehajú na rôzne ekosystémové služby poskytované lesmi a lesnými druhmi,“ uvádza odbor komunikácie.

Dodáva, že vďaka nim si ľudia zabezpečujú svoje základné potreby, teda potraviny, prístrešia, energie a lieky. Tvrdí, že úloha ekosystémov v globálnom kontexte je nenahraditeľná z hľadiska zmiernenia dôsledkov klímy, adaptácie na ňu, zadržiavania vody v krajine či ďalších prínosov pre zdravé životné prostredie.

Cieľom Svetového dňa divej prírody je zvyšovať povedomie voľne žijúcich živočíchoch a rastúcich rastlín, ich benefitov pre krajinu, ľudí, ale aj upozorňovať na dôležitosť boja proti nelegálnemu obchodovaniu s nimi. Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov 3. marca 1973 podpísalo Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES).

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…