Dobré noviny
Organizácia Humánny pokrok spúšťa kampaň za zákaz chovu sliepok v klietkach
TASR
TASR

Organizácia Humánny pokrok spúšťa kampaň za zákaz chovu sliepok v klietkach

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Organizácia na ochranu zvierat Humánny pokrok v pondelok spúšťa novú kampaň za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku.

Bratislava 22. marca (TASR) - Organizácia na ochranu zvierat Humánny pokrok v pondelok spúšťa novú kampaň za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku. Vyzýva v nej slovenských politikov, aby klietkový chov zakázali. TASR o tom informovala Martina Kamenská, kampaňová manažérka organizácie.

Verejnosť sa do kampane môže zapojiť na stránke www.zakazklietok.sk, kde môže online petíciou vyzvať slovenských politikov a političky, aby zakázali klietkový chov sliepok na Slovensku.

Veľká podpora

Dôvodom kampane je, že väčšina sliepok na Slovensku stále žije napriek rastúcemu dopytu po alternatívach naďalej v podmienkach klietkového chovu. „Na Slovensku žije v klietkovom chove viac ako 83 percent sliepok, čím sa radíme na chvost Európy v ochrane sliepok pred krutosťou a pokrok prichádza len veľmi pomaly. A to aj napriek neustále rastúcemu dopytu po vajciach pochádzajúcich z alternatívnych chovov, ktoré viac zohľadňujú potreby sliepok,“ vysvetlila Kamenská.

Dodala, že ako ukázal prieskum agentúry Focus z decembra 2019, zákaz klietkového chovu sliepok podporuje až 60 percent opýtaných Slovákov a viac než polovica z nich je už ochotná si za lepšiu ochranu sliepok aj priplatiť.

Kto to už sľúbil?

„Najväčšie obchodné reťazce na Slovensku, ktoré pokrývajú viac ako 75 percent trhu, ale aj viaceré reštaurácie, hotely a výrobcovia potravín, sa už zaviazali ukončiť používanie vajec z klietkového chovu najneskôr od roku 2025. Napriek tomu je na Slovensku stále viac než osem z desiatich sliepok žije v klietke,“ poukázala Kamenská.

Pripomenula, že klietkový chov je už zakázaný napríklad v susednom Česku a v Rakúsku, ale aj vo Švajčiarsku či Luxembursku. Prísne regulácie v praxi odstraňujúce klietkový chov zaviedli napríklad v Nemecku, Francúzsku či belgickom Valónsku.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…