Dobré noviny
Vedci testujú novú imunoterapiu rakoviny mozgu. Prvé výsledky vyzerajú sľubne
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Vedci testujú novú imunoterapiu rakoviny mozgu. Prvé výsledky vyzerajú sľubne

Imunoterapia
Imunoterapia — Foto: pexels

Testujúca vakcína, ktorá je navrhnutá tak, aby pomohla imunitnému systému zamerať sa na nádory mozgu, priniesla sľubné výsledky. Teraz sa plánuje 2. fáza skúšky.

NEMECKO 13. apríla - Podľa portálu goodnewsnetwork.org, bola vakcína bezpečná pre všetkých pacientov a preukázala nádejnú imunitnú odpoveď na rakovinové tkanivo.

Difúzne gliómy sú zvyčajne nevyliečiteľné nádory, ktoré sa šíria v mozgu a je ťažké ich chirurgicky úplne odstrániť. Chemoterapia a rádioterapia majú tiež často iba obmedzený účinok.

V mnohých prípadoch majú difúzne gliómy spoločný znak: u viac ako 70 percent pacientov majú nádorové bunky rovnakú génovú mutáciu. Rovnaká chyba v DNA spôsobí výmenu jedného špecifického stavebného bloku proteínu v enzýme IDH1. Tak sa vytvorí nová proteínová štruktúra známa ako neoepitop, ktorú imunitný systém pacienta rozpozná ako cudziu.

„Našou myšlienkou bolo podporiť imunitný systém pacientov a použiť vakcínu ako cielený spôsob varovania pred nádorovo špecifickým neoepitopom,“ vysvetlil vedúci štúdie Michael Platten, medicínsky riaditeľ neurologickej kliniky Univerzitnej medicíny v Mannheime a Vedúci divízie v Nemeckom centre pre výskum rakoviny.

Mutácia IDH1 je tu zvlášť vhodným kandidátom, pretože je vysoko špecifická pre gliómy a nevyskytuje sa v zdravom tkanive. Okrem toho je za vývoj týchto gliómov zodpovedná mutácia IDH1: „To znamená, že vakcína proti zmutovanému proteínu nám umožňuje vyriešiť problém už od koreňa,“ dodal Platten.

Sľubné predklinické výsledky

Plattenov tím už pred niekoľkými rokmi vygeneroval umelú verziu segmentu proteínu IDH1 s charakteristickou mutáciou. Táto mutačne špecifická peptidová vakcína bola schopná zastaviť rast rakovinových buniek mutovaných s IDH1 u myší. V roku 2019 bola Plattenovi za tento objav udelená Nemecká cena za rakovinu.

Prvé testy na ľuďoch

Povzbudení týmito výsledkami sa Platten a tím lekárov rozhodli prvýkrát otestovať vakcínu špecifickú pre mutáciu v štúdii fázy I u pacientov s novo diagnostikovaným gliómom mutovaným IDH1.

Do štúdie bolo zaradených celkovo 33 pacientov v niekoľkých rôznych centrách v Nemecku. Okrem štandardnej liečby dostali peptidovú vakcínu vyrobenú Fakultnou nemocnicou v Heidelbergu a Tübingenskou univerzitou. Podľa štúdie publikovanej v Nature bolo možné vyhodnotiť imunitnú odpoveď u 30 pacientov.

Viac sa dočítate na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…