Ktorý z týchto krásnych projektov v prešovskom kraji by ste podporili vy? Váš hlas rozhodne!
Tieto nápady zlepšujú život ľuďom v prešovskom kraji. Vy rozhodnete, ktorý z nich získa špeciálnu cenu verejnosti s extra finančnou podporou.
Slovenský pivovar Šariš ide svojimi aktivitami pre komunitu príkladom. Aj tento rok spúšťa grantový program Šariš ľuďom, ktorý podporí viaceré zmysluplné projekty v prešovskom kraji. Jednoduchým hlasovaním môžete podporiť ten, ktorý si to podľa vás najviac zaslúži. A navyše, získať jednu zo zaujímavých cien. Hlasovací formulár nájdete nižšie v článku.
Hlasujte a vyhrajte zaujímavé ceny
V Plzeňskom Prazdroji Slovensko, ktorý stojí aj za pivovarom Šariš, nie sú spoločensky prospešné projekty žiadnou novinkou. Okrem ocenení za pivá vysokej kvality získava spoločnosť každý rok aj prestížne ceny za to, čo robí pre komunitu v oblasti sociálnej či environmentálnej pomoci. Väčšinu surovín odoberá od miestnych výrobcov, znižuje spotrebu zdrojov a zanecháva stále menšiu uhlíkovú stopu.
V prešovskom regióne Plzeňský Prazdroj Slovensko rozvíja komunitný život, miestne tradície a stará sa o životné prostredie. Príkladom je práve Pivovar Šariš, ktorý prostredníctvom programu Šariš ľuďom tento rok už po osemnásty raz podporí projekty s krásnou myšlienkou. Špeciálne tie, ktoré zlepšujú životné prostredie, snažia sa o podporu a zachovanie významných miest a tradícií či posilňujú turistický potenciál regiónu. V programe Šariš ľuďom môžete z ôsmich finalistov vybrať toho, kto je vášmu srdcu najbližší. Projekt s najvyšším počtom hlasov získa bonusovú finančnú odmenu. Navyše, piati z vás získajú za hlasovanie odmenu, poukážky do e-shopu v hodnote 50 €.
Verejnosť rozhodne
„Tak, ako je značka Šariš pivom pre všetkých Slovákov, aj hlasovanie pri našom grantovom programe sme zverili do rúk ľuďom aj mimo regiónu. Prešovský kraj ponúka veľa možností pre miestnych obyvateľov, ale aj pre turistov – či už domácich alebo zahraničných. Veríme, že projekty majú potenciál osloviť čo najviac ľudí z celého Slovenska, nielen tých v regióne,“ hovorí Grzegorz Komora, manažér závodu Pivovar Šariš. Hlasovať za projekt, ktorý vás najviac „chytí za srdce" môžete od 8. do 29. novembra 2021.
1. Unikátny pocitový chodník, ktorý stimuluje zmysly
Turistický klub s dlhoročnou históriou združuje členov od najmenších po najstarších. Občianske združenie Klub slovenských turistov Slovan Sabinov chce rozšíriť a skrášliť oddychovú zónu v okolí obce Olejníkov v Čergovskom pohorí. Okrem nových info tabuliek o chránených vtákoch a rastlinách plánuje vytvoriť unikátny „pocitový chodník“, po ktorom sa budete môcť poprechádzať naboso. Zážitok z pocitového chodníka stimuluje zmysly, napomáha stabilite a pomáha človeku dostať sa do stavu pohody a relaxu.
2. Nový život v historickom centre Levoče
Klenot kultúrneho dedičstva UNESCO opäť ožije. Milovníci historického mesta s hradbami a puncom stredoveku chcú projektom Street art podporiť v centre Levoče mestskú kultúru a umelcov. Čím iným, ako množstvom umeleckých eventov, vernisáží a aktivít vo veži renesančnej zvonice a v bezprostrednom centre Levoče. Občianske združenie Urban Bell Tower, ktoré stojí za projektom oživenia historického centra, pripravuje aj beh na vežu baziliky. Spolu s ďalšími aktivitami chce vyslať odkaz, že múzeá sa môžu stať živými miestami stretávania sa a trávenia kvalitného voľného času.
3. Vitajte v 140.ročnej dreveničke, ktorý dýcha príbehmi
Zatvorte oči, nadýchnite sa a predstavte si, ako si žili naši pra prarodičia koncom 19. storočia. Hotovo? A teraz nech sa páči, vojdite. Členovia združenia Hradisko Lipany rekonštruujú miestnu dreveničku, jej interiér so stajňou a studňou aj sypancom. V priestoroch sa budú konať zaujímavé edukačné workshopy na tému ľudového remesla.
4. Cimbal aj pre mladé hudobné talenty
Hrať a spievať vo folklórnom súbore bez cimbalu nemôže byť dokonalým umeleckým zážitkom. Folklórny súbor Dúbrava si do svojej hudobnej dielne plánuje zaobstarať cimbal, na ktorom budú muzikanti vyhrávať aj ďalšie desaťročia dopredu. Vďaka tejto investícii bude môcť súbor plnohodnotnejšie uchovávať a šíriť tradície východného Slovenska. Aj naďalej chce podporovať mladé hudobné talenty, ktoré môžu v budúcnosti šíriť krásy slovenského folklóru.
5. Turisticko - náučný chodník s modernými prvkami
Aj v Nižnom Hrušove chcú dať miestnemu náučnému chodníku nový šmrnc. Dominantou turisticko-náučného chodníka „Po hrušovských mohylách“ sú historické hrušovské mohyly. Nadšenci turistiky z občianskeho združenia Za rozvoj Hrušova, spoločnými silami chcú prechádzku jeho zákutiami povýšiť na dokonalý oddych s hodnotnými informáciami o všetkom, čo vás potulkami prírodou zaujme. Chodník plánujú rozšíriť, osadiť po jeho dĺžke tabuľky s QR kódom s informácií o lokalite, ekosystéme, zvieratách a rastlinkách.
6. Nová magistrála pre turistov aj bežkárov
Severovýchodná časť Levočských vrchov (bývalý vojenský obvod Javorina), pod ktorými sa rozprestierajú dedinky Krásna Lúka, Bajerovce a Poloma, bola doteraz úplne neprístupná turistom. Levočské vrchy však svojou krásou lákajú čoraz viac nadšencov prírody. Chýba im však turistické značenie. Občianske združenie Šenviz plánuje vyznačkovať celú trasu z Krásnej Lúky na rozhľadňu na Čarnej hure. Vytvoria tak základ pre levočsko-čergovskú magistrálu pre peších turistov, aj pre zimných bežkárov.
7. Vykuknite z renesančného okna kaštieľa
Počas reštaurovania fasády kaštieľa vo Finticiach odhalili reštaurátori kamenné renesančné okno, ktoré potrebuje zreštaurovať kamenné ostenie. V priestoroch kaštieľa sídli múzeum, ktoré svojimi zaujímavými aktivitami priťahuje stále viac návštevníkov. Občianske združenie Fincičanki chce obnovou renesančného okna prispieť k zachovaniu kaštieľa a historických hodnôt.
8. Hravý edukačno-náučný chodník pre peších aj cyklistov
Ak sa chcete v blízkosti rieky Torysa a v okolí dedinky Brezovica vybrať na nenáročnú prechádzku s malebnými výhľadmi, náučný chodník, ktorý tu nadšenci z OZ Peťa Kašineho vybudovali v roku 2018, je ideálnym výberom. Prechádzka ulahodí turistickému duchu celej rodiny Popri chodníku tu osadia info tabule, edukačné prvky a rôzne originálne hry vrátane dreveného náučného pexesa či drevený šach. Vznikne tu aj oddychová zóna s ohniskom.
Článok vznikol v spolupráci s Plzeňským Prazdrojom Slovensko.