Zmestil by sa tam aj Mount Everest. Vydajte sa do najväčších hlbín Tichého oceánu
Aj v najhlbšom dne oceánu, žiaľ, nájdete plastový sáčok.
TICHÝ OCEÁN 14. mája - Aj napriek tomu, že Slovensko je suchozemská krajina, máme tu množstvo jazier a tiež aj vodnú nádrž Liptovská Mara. Tá je u nás najväčšia - Jej hĺbka je 43 metrov. Ešte hlbšie je Veľké Hincovo pleso, konkrétne 53 metrov.
Rozmýšľali ste však nad tým, akú hĺbku môžu mať také oceány? Vedci to zistili a výsledky vás prekvapia.
Mount Everest oceánov
Atlantický, Arktický, Indický, Južný a Tichý. To sú všetky oceány, ktoré máme na planéte. Najväčšia zmeraná hĺbka oceánu na svete patrí Tichému - dosahuje takmer 11 kilometrov. Challengerská hlbočina je priehlbina v Mariánskej priekope. Keby bol najvyšší vrch sveta Mount Everest otočený smerom dole, stále by pri tomto bode v oceáne mal viac ako 2 kilometre voľného priestoru, uvádza portál BBC.
Victor Vescovo je človek, ktorému sa podarilo dostať do najhlbších bodov všetkých piatich oceánov. Tento nadšenec v minulosti vyliezol aj na najvyššie body všetkých siedmich kontinentov a plánuje tiež cestu do vesmíru. Hovorí, že život nie je len o prežívaní, ale aj o prispievaní jednotlivca na vývoj ľudstva. Toto je ten jeho spôsob.
Autentický režisér
V Tichom oceáne dokonca objavil aj stroskotanú americkú loď z času bojov s Japonskom z roku 1944. Našiel tam, žiaľ, aj plastový odpad, ktorý sa do oceánov sype každý rok na tony. Toto je obrovský problém aj pre morské živočíchy.
Vôbec prvýkrát sa ponorka s posádkou ponorila na dno najhlbšieho bodu v roku 1960. Napriek všetkému sa zatiaľ podarilo preskúmať len asi 20 percent morského dna. V minulosti držal rekord za najhlbší ponor aj americký režisér James Cameron, režisér známeho filmu o lodi Titanic, ktorej stroskotaný vrak si bol pozrieť na vlastné oči.
Obyvatelia „dna“
Dno oceánov sa môže na prvý pohľad zdať prázdne. Keď si zoberieme opačne položený príklad, ani na spomínanej hore Mount Everest nenájdeme práve plno života. Napriek tomu žije fauna aj v morských hlbinách. Sú tam rôzne morské živočíchy ako chobotnice, sépie, medúzy, či iné druhy rýb. Napríklad chobotnica Dumbo, ktorá dostala vďaka jej špecifickým ušiam pomenovanie podľa Disney postavičky.
Veľakrát ide o dosiaľ neobjavené druhy, keďže obrovská časť vodnej fauny doteraz nebola preskúmaná. Je snaha, aby do roku 2030 už bolo zmapované dno celej vodnej plochy na Zemi, ktorá tvorí 361,9 miliónov štvorcových kilometrov. Voda pokrýva 70,9 % percentá planéty. Ak by vás zaujímalo, ako to môže v takých hĺbkach vyzerať, môžete sa tam pomocou tejto stránky vydať aj vy.
Na záver ideme späť domov. Zaujímavosťou je, že aj Slovensko vlastní „malý“ kus morského dna - približne 12-tisíc kilometrov štvorcových. Má sa tam vraj nachádzať mnoho vzácnych polymetalických rúd.