Väčšine ľudí je život holuba ľahostajný. Táto šestica cestovala pre jeho záchranu stovky kilometrov
Mnohí by sa na neho boli vykašľali.
BALTIMORE 20. mája - Holuby nie sú práve najpopulárnejšie zvieratá, najmä pre ich obrovský počet na uliciach. V minulosti boli ale veľmi vážené, najmä preto, že roznášali poštu. Dnes ich už ľudia berú len ako možných prenášačov nebezpečných chorôb. To ale neznamená, že by mali trpieť. Najmä keď sa im dá pomôcť.
Mel Tillery z Baltimoru išla do knižnice, keď tu zrazu na ceste uvidela zraneného holuba, ktorý mal problém vzlietnuť. Usúdila, že ho pravdepodobne zrazilo auto. V tento moment holub ani netušil, aké má šťastie. Mel je totiž doktorka a s rehabilitáciou divej zvery už mala predošlé skúsenosti. Okamžite ho teda zobrala do krabice a zaviezla k nej domov. Svoju situáciu aj odfotila na internet.
Nie je čas nazvyš
„Bola to naozaj zvláštna situácia, ktorá vlastne celkom presne odráža môj život,“ hovorí Tillery pre The Washington Post. Doma holuba prezrela a usúdila, že jeho stav je naozaj mizerný. Bol vychudnutý, mal zranenú hlavu, zlomené krídlo a problém s rovnováhou. Nemohla ho zaniesť k veterinárovi, pretože tam berú len také prípady, ktoré vyšetria a následne vypustia.
Situácia sa po pár dňoch mierne zlepšila. Holub začal pomaly piť vodu a aj jesť. To bolo znamenie, že tento vták chce jednoducho žiť ďalej. A preto sa rozhodla Mel vyhľadať špeciálnu pomoc. Vďaka obrázku na internete, jej ľudia poradili doktorku, ktorá sa sústredí najmä na ošetrovanie a chov holubov. Tá si pozrela jeho fotky a spolu s Mel usúdili, že najlepšie bude, keď sa holub dostane k nej. Jediný problém bola vzdialenosť, nakoľko doktorka Danielle Ramsey býva v Georgii, skoro 1000 kilometrov ďaleko.
Road trip s holubom
Ani taká obrovská vzdialenosť však Mel nezastavila. Problém s holubom vysvetlila na svojich sociálnych sieťach, kde sa jej ozvalo niečo cez dvadsať ľudí, ktorí boli pripravení pomôcť s transportom. Vybrala si piatich, s ktorými koordinovala celú cestu na juh. Každý mal holuba viezť niekoľko kilometrov.
Tillery pripravila novú krabicu s otvormi, ktorá mala zabezpečiť bezpečný presun pre „Spolujazdca“. To je totiž jeho nové meno. Cesta trvala približne jeden deň a všetko našťastie prebehlo hladko. Všetci mali z tejto záchrannej akcie obrovskú radosť. Jeden šofér sa vyjadril nasledovne: "Spolujazdec bol skvelý parťák na cestu. Bol aj celkom hravý, aktívne sledoval cez dieru v krabici, čo sa deje okolo neho."
„Bol úplne vychudnutý, keby som ho chcela umyť kvôli všiam, pravdepodobne by to nezvládol,“ hovorí doktorka Ramsey. Po dvoch týždňoch sa jeho stav začal pomaly zlepšovať. Väčšinu času už bol na nohách. Snažil sa vystrieť krídla, pre prípadný vzlet. Podľa doktorky má približne len 6 mesiacov, môže teda žiť pokojne aj ďalších 15 rokov.
Budúcnosť Spolujazdca
Ďalším krokom bude zoznámiť Spolujazdca s ostatnými holubmi. Je dôležité sledovať, ako s nimi vychádza. Keď už bude úplne vyliečený, pokúsia sa mu nájsť nový domov.
Pre niekoho sa táto situácia môže zdať úplne bizarná. Pritom holuby prišli do ameriky najskôr ako domáce zvieratá. A sú momentálne jediné, na ktoré sa v útulkoch jednoducho zabúda. Ramsey hovorí, že aj vďaka takejto záchrannej akcií sa môže zvýšiť povedomie o tomto probléme. „Aj keby neprežil, stále by pre neho bolo najlepšie byť počas jeho posledných chvíľ v komforte a bezpečí, aké mu Mel zadovážila,“ hovorí na záver.
Ak máte aj vy zaujímavý príbeh, o ktorom by sme mali napísať, neváhajte nás kontaktovať na: slavkovsky@dobremedia.sk.