Saudskej Arábii hrozí, že sa jej časť stane neobývateľnou. Vysadí tam preto 10 miliárd stromov
Vychádza to tak na milión stromov denne. Stihnú to?
SAUDSKÁ ARÁBIA 25. mája - Krajiny ťažiace ropu majú istú dobu obrovský problém. Hľadajú riešenia ako zachovať ekonomiku v krajine aj po tom, čo sa s týmito emisnými palivami rozlúčia. Korunný princ Mohammed Bin Salman prišiel s vlastným unikátnym riešením - nasledujúce roky chce zasadiť celkom až 10 miliárd stromov v púštnych oblastiach. Jeho plán však čelí hneď niekoľkým výzvam.
Lesy v Saudskej Arábií zaberajú približne 0,5 % celkovej oblasti. Ak sa ambiciózny projekt podarí, tak sa toto číslo zvýši dvanásťnásobne. Princ sa inšpiroval najmä Čínou, ktorá vysadila stromy na púšti Kubuqi. Plán však prináša hneď niekoľko problémov, nakoľko okrem sadenia stromov v oblastiach, kde aj pôvodne rástli, ich chce zasadiť aj tam, kde nikdy predtým neboli. To môže ohroziť lokálnu faunu a flóru.
Stromy pomôžu najmä teplotám, ktoré sú v týchto oblastiach extrémne vysoké. Predpokladá sa, že ak sa nič nezmení, táto časť zeme nebude na konci tohto storočia obývateľná. Masívna výsadba by mohla tento problém vyriešiť.
Voda, voda, voda
Stromy potrebujú vodu, no získať ju v tejto krajine je obrovský problém. Portál Al-monitor.com uvádza, že Saudská Arábia je v rebríčku najsuchších krajín na treťom mieste. Projekt by však podľa ich ministra životného prostredia mal využívať vodu z obnoviteľných zdrojov, ako sú dažde, a tiež aj morskú vodu.
Riešením môže byť výsadba stromom Ghaf, ktorý toleruje aj sucho. Tento strom je považovaný za národný strom tejto krajiny a vodu získava najmä z pôdy. Taktiež vyžaduje len 2 roky zavlažovania.
Projekt by podľa princa mohol dopomôcť k zníženiu celosvetových uhlíkových emisií o 4 percentá. Portál však tiež píše, že emisie v Saudskej Arábii sa za posledných 20 rokov viac ako zdvojnásobili. Tlak na čo najrýchlejšie ukončenie ťažby ropy sa stupňuje.
Milión stromov denne
S kritikou sa stretáva aj masívne číslo, ktoré si princ určil ako cieľ. Ak by ho chcel naplniť v priebehu nasledujúcich 20 rokov, muselo by sa tu každý deň zasadiť jeden a pól milióna stromov.
Prináša to ale aj jedno pozitívum - takýto obrovský projekt môže vytvoriť veľké množstvo pracovných miest najmä pre obyvateľov dedín. Plán je teda jasný, vzdialiť sa čo najviac od závislosti na rope. Realizácia je však zložitejšia.