Dobré noviny
Blížime sa do cieľa. Takto by mala vyzerať aplikácia, s ktorou budeme môcť cestovať
TASR
TASR

Blížime sa do cieľa. Takto by mala vyzerať aplikácia, s ktorou budeme môcť cestovať

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pexels.com/Dominika Roseclay

Aplikácia GreenPass umožní občanom naskenovať si QR kódy potvrdzujúce vakcináciu, test či prekonanie ochorenia COVID-19.

Bratislava 28. mája (TASR) - Komfortnejšie cestovanie v rámci Európskej únie (EÚ) má v čase pandémie umožniť aplikácia GreenPass. Občania si do nej budú môcť naskenovať QR kódy potvrdzujúce vakcináciu, test či prekonanie ochorenia COVID-19.

Štátne inštitúcie, najmä polícia, majú kontrolovať kódy prostredníctvom aplikácie OverPass. Prototypy aplikácií v piatok predstavila ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

Na snímke ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Veronika Remišová (Za ľudí).
Na snímke ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Veronika Remišová (Za ľudí). Foto: TASR/Martin Baumann

Spustenie aplikácií sa predpokladá 26. júna. Vyzdvihla, že ide o koordinované európske riešenie. „Naša rola je sprístupniť ľuďom GreenPass cez mobilnú aplikáciu a koordinovať technické zázemie,“ priblížil poradca ministerky pre digitalizáciu Ján Hargaš. K dispozícii by mala byť pre operačné systémy Android aj iOS. Vývoj oboch aplikácií stál 150 000 eur.

Fungovať má aj bez pripojenia na internet

Na vývoji aplikácie spolupracoval rezort so štátnou firmou Slovensko IT, ale aj ministerstvom vnútra, ktoré bude mať na starosť kontrolu certifikátov. Zdravotnícke dáta spravuje ministerstvo zdravotníctva, respektíve Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré sú zodpovedné aj za vydávanie certifikátov. Napríklad vydávanie QR kódov pri testovaní by malo byť ešte v procese prípravy.

Generálny riaditeľ Slovensko IT Pavol Miroššay vysvetlil, že naskenovanými QR kódmi sa občania budú môcť preukazovať napríklad na hraniciach, u lekára či na iných kontrolách. Keďže mobil má väčšina ľudí stále pri sebe, cestovanie by malo byť pohodlnejšie.              

Aplikácia má prejsť bezpečnostným auditom. Fungovať má aj offline, teda bez aktívneho internetového pripojenia. „Občan má kontrolu nad tým, čo zobrazí, či všetky dáta alebo len anonymizované,“ načrtol Miroššay.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…