Tieto detské rozprávky pozná snáď každý. Viete, o akých hovoríme?
Viete, ktoré kontinenty pochodil Smelý Zajko?
BRATISLAVA 29. mája - Detské rozprávky budú mať vždy svoje publikum. Tu sa svety tvoria na základe čistej predstavivosti. Aj toto publikum sa však časom mení a tomu sa do istej miery musia prispôsobiť aj autori, ktorých úlohou je priniesť postavičky a príbehy, aké sa budú s radosťou čítať každý večer pred spaním.
Tieto príklady sú však výnimkou. Sú tu s nami desiatky rokov a ich fiktívne postavičky inšpirujú deti aj dnes. Rozprávajú o životných pravdách, ktoré sa nad generačnými rozdielmi len povznášajú.
Osmijankove rozprávky
Osmijanko sa jedného dňa rozhodol, že pozbiera pre deti tie najlepšie rozprávky. Aby to bolo naozaj špeciálne, povedal si, že o všetkom ich nazbiera po osem. Pretože osmička je jeho šťastné číslo. Osem o detektívoch, osem o princeznách, osem lesných, či osem sladkých. Je ich naozaj neúrekom. Veď len v sekcii o princeznách píše o tej učenej, premenlivej, osamelej, rezancovej, spomalenej, šarkanej, svietiacej, a neposednej.
Prvé vydanie knižky vzniklo už v roku 1967 a jeho autorkou nie je nikto iný ako známa detská spisovateľka Krista Bendová. Napísala tiež aj Opice z našej police, či Nezábudky. Pre deti písala aj poéziu. O ilustrácie v knižke sa postaral Svetozár Mydlo.
O psíčkovi a mačičke
Tak túto legendu pozná asi naozaj každý. Niekde majú Toma a Jerryho, my máme psíka a mačičku. Táto netradičná dvojka láme akékoľvek stereotypy a dokáže vytvoriť zaujímavý príbeh aj z tých najbežnejších situácií. Veď kto by predsa nepoznal legendárny príbeh o tom, ako títo dvaja umývali podlahu, alebo zašívali roztrhnuté nohavice.
Veľké čaro tejto knižke dodávajú najmä jej jednoduché, no nie menej zaujímavé ilustrácie. Knižka sa môže - napriek niekoľkým vydaniam - pochváliť tou istou obálkou, ktorú máme všetci tak dobre v pamäti.
Nájdete tam aj známe vyčítanky ako Eniki beniki kliki bé či Aka fuka funda luka. Knižku napísal aj nakreslil už v roku 1929 Josef Čapek. Do slovenčiny ju preložila Krista Bendová. Spolu s jeho bratom Karlom Čapekom sa venovali aj serióznejšej literatúre.
Ferdo Mravec
Rozprávky z lúčnej ríše priniesli troch dôležitých hrdinov – Ferda Mravca, chvastúňa Truhlíka a namyslenú Lienku. Ferdo je vždy dobre naladený, nebojácny a vynaliezavý mravec s bodkovanou mašľou, pripravený na nové dobrodružstvo. Jeho prvé bolo mimo mraveniska, ktoré mu prinieslo aj románik s Beruškou.
Objavilo sa tu aj známe heslo: „Práce všeho druhu“. V ďalších knižkách zažije dobrodružstvo ďaleko v cudzine, neskôr sa vracia späť do mraveniska, kde sa rozoberá v tej dobe známa téma atletiky.
Popularita Ferda Mravca sa nekončí v knižkách, túto známu postavičku sme mali možnosť vidieť aj vo filmovom a seriálovom spracovaní. Mnohí sa s ňou zoznámili možno práve touto formou. Autorom knihy je Ondřej Sekora, český novinár, spisovateľ a grafik. Písal najmä literatúru pre deti. Prvá knižka Ferda Mravca vznikla už v roku 1936.
Danka a Janka
V tomto prípade hovoríme o ozajstnom bestselleri. Danka a Janka sú na prvý pohľad úplne rovnaké, veď sú predsa dvojičky. Mama ich rozozná vždy, otec sem-tam a brat skoro vôbec. A ako aj ostatné deti, aj ony majú radi rozprávky. Keď sa im zachce, tak si do jednej skočia. Veľakrát si navzájom pomôžu, no to neznamená, že sa aj nepohádajú. Skrátka, tieto dve prežívajú situácie, ktoré vôbec nie sú vzdialené ich čitateľom. Možno preto sú tak obľúbené.
Autorkou ich dobrodružstiev je Mária Ďuríčková, slovenská spisovateľka, ktorá sa venovala najmä literatúre pre deti a mládež. Napísala aj diela ako Čarovná píšťalka, či My z ôsmej A. Blízka jej bola najmä téma dospievajúcej mládeže. Prvá knižka s Dankou a Jankou vyšla už v roku 1961.
Smelý Zajko
Rozhodol sa, že sa vyberie do sveta. V batohu niesol mamkine koláče a v hlave otcove odporúčanie, aby nešliapal po ľudských chodníčkoch. Keď prišiel do Ameriky, už to bolo jedno dobrodružstvo za druhým. To je príbeh Smelého Zajka. Vyslúžil si auto aj nevestu, no doma dlho neobsedel. Keď videl svet raz, chcel ho vidieť aj znova a preto sa vybral preskúmať aj Afriku. Keby len toľko s tou kapustou nemal rozrobené.
Knižku napísala legenda slovenskej literatúry Jozef Cíger Hronský a ilustroval ju nemenej známy Jaroslav Vodrážka. Cíger Hronský je známy spisovateľ, redaktor a maliar, spravoval aj Maticu slovenskú. Prvé vydanie Smelého Zajka vyšlo ešte v roku 1930. Jeho ďalšia známa rozprávka je Janko Hraško. Zaslúžil sa aj o tvorbu prozaickej postavy Jozef Mak. Neskôr emigroval do Argentíny.
Každú nedeľu pre vás o 9:00 čítajú Miška a Martin Kaprálikovci na Facebookovom profile Dobrých novín rozprávku naživo. Túto nedeľu pre vás budú čítať rozprávku JUŽNEJŠIE ako na JUHU, SEVERNEJŠIE ako na SEVERE. Nezabudnite ich preto sledovať!