Dobré noviny
Chcela pomôcť detským onkologických pacientom, aby sa necítili osamelí. Začala im šiť takéto bábiky
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Chcela pomôcť detským onkologických pacientom, aby sa necítili osamelí. Začala im šiť takéto bábiky

Krásne bábiky pre choré deti.
Krásne bábiky pre choré deti. — Foto: Instagram/onkopanenky

Prostredníctvom týchto bábik chce, aby sa deti cítili o niečo lepšie a aby ich aj zdravé deti vnímali ako normálnych ľudí, ktorým treba pomáhať a zastať sa ich.

PRAHA 22. júna - Aby Jana Koreňová mohla podporovať choré deti a ich rodiny, naučila sa šiť na stroji a ilustrovať. Nadácia Karla Janečka ju za to odmenila tým, že ju vymenovala za „Láskavca“ - človeka, ktorý koná dobré skutky pre svoje okolie.

S onkologickou chorobou sa Jana prvýkrát stretla pred tromi rokmi, keď jej ochorel otec. Chcela prispieť k tomu, aby sa najmä onkologicky choré deti mohli so závažnou diagnózou lepšie zžiť, aby porozumeli jej liečbe a aby sa necítili osamelé medzi ostatnými, keď napríklad prídu o vlasy, majú v tele zavedený katéter, alebo musia neustále nosiť rúško.

Cesta tvorivosti

Rozhodla sa preto vydať cestou tvorivosti a začala vyrábať bábiky, ktoré boli podobné malým pacientom. „Cesta k bábike, ktorá konečne spĺňala moje predstavy, bola od nápadu dlhá takmer rok. S prvými návrhmi som si nechala pomôcť, ale vedela som, že sa chcem podieľať na celom procese. Nechcela som, aby bábiky vyrábal niekto iný,“ povedala. Okrem iného to znamenalo, že sa musí naučiť ilustrovať a šiť.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa onkopanenky (@onkopanenky)

Jana teda išla a kúpila si šijací stroj, hoci nevedela ani to, ako sa navlieka niť. „Našťastie, mám babičku krajčírku, takže prvé lekcie prebehli pod jej dohľadom. Čakala som, že šitie bude jednoduché. Prax sa však od mojich očakávaní výrazne líšila,“ usmieva sa.

Bábiky si našli svoje miesto

Ako píše magazin.aktualne.cz, prvej bábike, ktorú si trúfla darovať, predchádzalo ušitie mnohých rôznych diek, jednoduchých strihov čiapok, čeleniek a asi dve desiatky nepodarených prototypov. Všetko robila na základe internetových videí, rovnaké to bolo aj s ilustrovaním.

Aj „nepodarené“ bábiky si však našli svoje miesto: „Sú u detí mojich známych a aj im pomáhajú pochopiť prejavy choroby z druhej strany. Ktovie, ak niekedy sami stretnú choré dieťa, možno ho vďaka tomu nebudú vnímať ako odlišné a nebudú sa ho báť zastať, keď to bude potrebné.“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa onkopanenky (@onkopanenky)

Prvýkrát Jana viezla zásielku viac než 25 bábik na oddelenie detskej onkológie v pražskej nemocnici v Motole. Od tej doby ich doručila cez 150. Ak ide o dodávku väčšieho množstva bábik, posiela rôzne typy, aby si deti mohli vybrať.

Deti si môžu vybrať z viac ako 20 druhov

Keď ide o objednávku pre konkrétneho malého pacienta (a napríklad aj domov), deti si môžu vybrať, či chcú princeznú, piráta, prípadne inú bábiku z viac ako dvadsiatich variantov. „Ale vyrábam aj bábiky úplne na mieru, tak, aby boli naozaj do poslednej ilustrácie podľa želania malého pacienta: upravím oblečenie, farby, pridám alebo odoberiem katéter, zmením vzor pyžamá,“ vysvetľuje.

Dodáva, že v prípade záujmu o takúto bábiku stačí, keď jej rodičia napíšu správu na sociálne siete. „Jedinou nevýhodou je niekedy dlhšie čakanie na dotlač takejto bábiky, ale aj vtedy sa snažím zariadiť všetko čo najrýchlejšie - ak môže bábika deťom urobiť radosť, chcem, aby ju mali pri sebe čo najskôr,“ tvrdí.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa onkopanenky (@onkopanenky)

Priamo s nemocnicami Jana zatiaľ nespolupracuje, kontakty na rodiny doteraz získavala prevažne cez rôzne nadácie. „V tejto chvíli sa ale o bábikách vie viac a oslovujú ma už samotní rodičia, ktorí ich videli u iných detí na oddelení,“ vysvetľuje.

Bábiky v nemocniciach potom odovzdáva prostredníctvom rodičov pacientom, ktorí sa na danom mieste liečia: „Doveziem ich, odovzdám pred nemocnicou alebo pošlem a oni sú tak dobrí, že ich na oddelení rozdajú.“

Okrem pražského Motolu už bábiky putovali napríklad do nemocnice v Českých Budějoviciach či do Ústí nad Labem, kde s distribúciou pomáhajú priamo zdravotníci.

Bude ich šiť, dokiaľ to bude potrebné

„Od začiatku ma motivuje viera v to, že snáď robím dobrú vec, ktorá niekomu zlepší deň alebo mu pomôže lepšie znášať liečbu. Počuť alebo čítať, že bábiky rozdávajú radosť na mieste, kde jej inak veľa nie je, nie je málo,“ pokračuje Jana.

Cieľ v množstve zaslaných bábik nemá a pokiaľ bude dopyt, bude ich rada vyrábať ďalej. „Bohužiaľ, detských onkologických pacientov je veľa a stále pribúdajú. Najkrajšie by bolo, keby sa podarilo nájsť liek, ktorý by chorobu úplne odstránil a onkobábiky by vlastne neboli potrebné,“ dodáva láskavá žena.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…