Dobré noviny
Spustili aplikáciu, ktorá môže na Slovensku pomôcť desaťtisícom ľudí po prekonaní covidu
TASR
TASR

Spustili aplikáciu, ktorá môže na Slovensku pomôcť desaťtisícom ľudí po prekonaní covidu

Lekár v špeciálnom ochrannom odeve, s ochranným štítom a ochranným rúškom prechádza dezinfečknou bránou v COVID  červenej zóne na Klinike pneumológie a ftizeológie I. Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Ružinove. Bratislava, 25. februára 2021.
Lekár v špeciálnom ochrannom odeve, s ochranným štítom a ochranným rúškom prechádza dezinfečknou bránou v COVID červenej zóne na Klinike pneumológie a ftizeológie I. Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Ružinove. Bratislava, 25. februára 2021. — Foto: TASR - Michal Svítok *** Local Caption *** choroba COVID 19 vírus koronavírus SARS CoV 2 pandémia pracovník špeciálny ochranný odev covid nemocnica červená zóna ružinovská Univerzitná nemocnica Bratislava I. Slovenská zdrav dezinfekcia dezinfekčná brá

Na Slovensku trpia takzvaným dlhým covidom desaťtisíce ľudí. Môže im pomôcť aplikácia, ktorá je jedna z prvých na svete.

Bratislava 1. augusta (TASR) - Slovenský start up Zhiva spustil mobilnú aplikáciu na pomoc ľuďom s následkami ochorenia COVID-19. Ide o jednu z prvých aplikácií na dlhý COVID na svete. Informoval o tom Miroslav Beblavý pôsobiaci v projekte.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/beblavy/posts/6250625968288696

"Lekári sú preťažení a dlhý COVID je choroba s množstvom symptómov a bez jasnej terapie. Pre zdravotníkov je to obzvlášť ťažké, ak sú laboratórne výsledky pacientov v norme, čo sa často deje," vysvetlila lekárka Silvia Dobrodenková, ktorá spolupracovala na vývoji aplikácie.

Zhiva (číta sa "živa”) má pomáhať ľuďom lepšie zvládať následky ochorenia a vrátiť sa k plnému zdraviu. Môžu si pravidelne merať a sledovať svoj zdravotný stav pri najčastejších príznakoch dlhého COVID-u. Obsahuje tiež dychové cvičenia, ktoré pomáhajú proti únave aj kurz o tom, ako na najčastejšie problémy.

Používatelia v Zhive nájdu aj rôzne rady, obsahuje prehľad príznakov, s ktorými sa pacienti stretávajú, ale aj riešení a príbehov iných pacientov. Okrem toho aplikácia poradí, na akých lekárov sa obrátiť.

Aplikácia je súčasťou pilotného projektu v spolupráci so zdravotnou poisťovňou Union. Už v najbližších týždňoch by mohla byť dostupná aj pre poistencov Dôvery, potvrdil PR špecialista poisťovne Matej Štepianský. Aplikácia je určená pre používateľov zariadení Android a Apple.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…