Sociológ Bahna: Hlavnou príčinou odchodov zo Slovenska nie je korupcia, študenti odchádzajú najmä do štyroch krajín
Práca, nefunkčné štátne inštitúcie, korupcia a klientelizmus. Toto sú najčastejšie dôvody, pre ktoré mladí ľudia uvažujú o odchode do zahraničia.
Bratislava - Podľa najnovších prieskumov približne polovica mladých vzdelaných ľudí uvažuje, že odíde zo Slovenska. O úniku mozgov sa v našej relácii Križovatky rozprával Marián Balázs so sociológom Miloslavom Bahnom.
Obdobie najväčších odchodov máme za sebou
"Obdobie najväčších odchodov zo Slovenska za prácou či lepším životom máme už za sebou," upokojuje Bahna. Vieme, že v zahraničí žije asi 300-tisíc ľudí so slovenským občianstvom, zhruba vieme aj to, v ktorých krajinách. "Dynamika odchodov sa v posledných rokoch spomalila," dodal Bahna.
Aké sú najčastejšie dôvody odchodov? Podľa sociológa je dlhodobo hlavnou príčinou ekonomické situácia. Ľudia skrátka odchádzajú do krajín s lepšou životnou úrovňou ako je v ich domovskej krajine. "Keď sa ľudí spýtate, prečo migrujú, tak oni často uvádzajú mnohé dôvody. Veľmi často to korešponduje s atmosférou v spoločnosti. Keď sa ľudí pýtame, prečo odchádzajú a oni si to nejakým spôsobom racionalizujú, tak uvádzajú dôvody ako korupcia a klientelizmus. Ja som však trochu skeptický, či to nie je spätná, dodatočná racionalizácia a či by k tej migrácii reálne došlo, keby u nás boli trojnásobné platy ako sú na západe," uviedol sociológ.
Boom migrácie nastal so vstupom Slovenska do Európskej únie, Slováci mali predtým v praxi možnosť ísť žiť a pracovať len do Česka. Posledné obmedzenia padli v roku 2011, keď sa aj v krajinách ako Nemecko dalo zamestnať bez pracovného povolenia.
Štyri najobľúbenejšie krajiny
Kam dnes mladí najčastejšie odchádzajú? Podľa Bahnu ide najmä o štyri krajiny. Tradične ide o Česko, ku ktorému pribudla Veľká Británia, Rakúsko a Nemecko. Situáciu však momentálne mení brexit. Vieme povedať, že vyše 200-tisíc našich ľudí po roku 2004 aspoň mesiac pracovalo na Ostrovoch. Väčšia časť ich už odišla, minulý rok zostávalo v Británii asi 80-tisíc ľudí.
Odchody do zahraničia ovplyvnila aj pandémia. Výrazne sa to dá pozorovať napríklad v Rakúsku, odkiaľ sa načas vrátilo približne 10-tisíc z 38-tisíc ľudí, ktorí tam pracovali. Dôvodom bolo zatvorenie hraníc. Efekt však bol len dočasný, veľká časť ľudí sa k našim západným susedom vrátila.
Študenti niektorých odborov podľa prieskumov uvažujú o odchode do zahraničia častejšie, ako iní. Ide najmä o študentov humanitných vied a umenia. Bahna vidí dve vysvetlenia - študenti iných odborov už môžu byť za hranicami, ako príklad uviedol slovenských informatikov v Brne. Druhým dôvodom môže byť lepšia jazyková vybavenosť humanitných študentov, ktorí sa v zahraničí dohovoria.