Definitívny koniec testov na zvieratách? Nahradiť by ich mali virtuálni ľudia či umelé orgány
Ročne sa v Európskej únií využije na výskum 10 miliónov zvierat.
Európsky parlament dal nedávnym hlasovaním jasnú stopku pokusom na zvieratách. Žiada od Európskej komisie plán na ukončenie všetkých experimentov spojených s opicami, psami, mačkami, zajacmi, krysami či myškami, píše Plant Based News.
Nikdy neboli účinné
Riešenie by sa malo primárne sústrediť na vedecké metódy, ktoré nezahŕňajú zvieratá. Platiť by to malo ako pre výskum, tak regulačné testovanie a tiež aj vzdelávanie. Samozrejmosťou je zvýšenie rozpočtu. Rozhodnutiu dopomohlo aj lobovanie organizácie PETA ( Ľudia za etické pristupovanie k zvieratám), ktorá má po svete 6.5 milióna podporovateľov.
"Je tu naozaj naliehavá vedecká potreba upustiť od nespoľahlivých testovaní na zvieratách a prikloniť sa k viac predvídateľným modelom založených na ľudskej biológií," hovorí doktorka Aysha Akhtar, spoluzakladateľka a riaditeľka Centra pre súčasnú vedu (CSS). Vraj až 90 % vakcín či iných liekov, ktoré prejdú testovaním na zvieratách, následne neprejdu ľudským testovaním.
Je tu aj iný spôsob
Vedci už vyvinuli aj iné spôsoby, ako testovať rôzne prípravky. Sú to napríklad umelé ľudské orgány z labáku, alebo virtuálni ľudia. Do úvahy pripadá aj umelá inteligencia či 3D tlač živých ľudských tkanív. Okrem toho, že sú vraj viac účinné, nakoľko ide o ľudskú biológiu, sú aj lacnejšie a rýchlejšie dostupné."Išlo by v rámci vedy o krok späť spoliehať sa na testovanie na zvieratách, " hovorí prezidentka PETA Ingrid Newkirk.