Dobré noviny
Povinné očkovanie a obmedzenie pohybu nezaočkovaných? Pozrite si, čo navrhujú odborníci pre alarmujúcu situáciu v SR
TASR
TASR

Povinné očkovanie a obmedzenie pohybu nezaočkovaných? Pozrite si, čo navrhujú odborníci pre alarmujúcu situáciu v SR

Ilustratívna fotografia.
Ilustratívna fotografia. — Foto: TASR

Odborníci reagujú na zhoršenú pandemickú situáciu v krajine.

Konzílium odborníkov navrhuje obmedziť pohyb neočkovaných proti ochoreniu COVID-19 v čiernych okresoch. Odporúča tiež obmedziť prezenčnú výučbu na školách s horšou situáciou. Odborníci by tiež zvážili povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľov. V piatok o tom informovala členka konzília Elena Prokopová.

Obmedzenia pre nezaočkovaných

Súčasný COVID automat je podľa odborníkov dobrý, treba ho však dôslednejšie uplatňovať, najmä v čiernych okresoch. Zároveň chcú zvýhodniť očkovaných. Ako však zdôrazňujú, úľavy môžu mať len vtedy, ak budú pre nezaočkovaných platiť obmedzenia, a očkovaní budú dodržiavať stanovené podmienky.

Pre nezaočkovaných v čiernych okresoch by odborníci zaviedli zákaz vychádzania s obdobnými výnimkami ako počas minulej zimy. Mohli by teda chodiť do práce, obchodov pre zabezpečenie nevyhnutných potrieb či k lekárovi. Očkovaní a ľudia po prekonaní ochorenia by naopak mali väčšiu slobodu, mohli by napríklad jesť v interiéri stravovacieho zariadenia či ubytovať sa v hoteli. Avšak iba pri dodržaní pandemických opatrení.

Urýchliť podanie tretích dávok

Konzílium navrhuje tiež zvážiť povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre vybrané skupiny obyvateľov podobne ako v iných štátoch Európskej únie. Na zvýšenie zaočkovanosti by sa podľa odborníkov mali sústrediť všetky sily. Apelujú tiež na zrýchlenie podávania tretích dávok vakcíny. Zdôrazňujú potrebu zabezpečiť kontrolu opatrení, ale aj význam osobnej zodpovednosti ľudí.

Školám s výrazným počtom tried v karanténe by odporučili ukončiť prezenčnú výučbu. Ako pripomenula Prokopová, už v súčasnom školskom automate sa hovorí, že regionálny úrad verejného zdravotníctva môže rozhodnúť o zatvorení školy.

V červenej a horšej farbe okresu by sa mal podľa odborníkov vyžadovať od zamestnancov test, potvrdenie o očkovaní alebo prekonaní ochorenia. Dôrazne tiež odporúčajú prácu z domu. V bordových a čiernych okresoch chcú obmedziť otváracie hodiny do 22.00 h.

Návrhy konzília

  • zakázať v čiernych okresoch rizikové aktivity ako sú svadby, večierky a spoločenské večere
  • navýšiť počet lôžok
  • obmedziť pohyb pre nezaočkovaných v čiernych okresoch
  • zaviesť OTP COVID preukazy (očkovaní, testovaní, tí, čo prekonali COVID) na vstup do zamestnania od červených okresov
  • zaviesť home office od červených okresoch
  • v bordových a čiernych okresoch obmedziť vyúčbu v školách na dva týždne
  • od bordových okresov obmedziť prevádzky od bordových okresov

Žiadajú aj ďalšie sprísnenia, napríklad používanie COVID passov aj na chodenie do práce už od červených okresov a dôrazné odporúčanie home office tam, kde je to možné.

Odborníci tak navrhujú, aby sa zamestnanci pri vstupe do práce museli preukazovať dokladom, či už o očkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 alebo o negatívnom výsledku testu. A to počnúc červenými okresmi a v horších okresoch. „Dôrazne odporúčame home office všetkým ľuďom, ktorí môžu takto fungovať od červeného okresu,“ povedala Prokopová. Na toto je však potrebná aj právna úprava.

Kolaps zdravotného systému

Odporúčajú tiež platiť zvýhodnenú dávku počas PN pri ochorení na COVID-19 len zaočkovaným ľuďom. Odborníci si myslia, že by to pomohlo zvýšiť mieru zaočkovanosti na Slovensku.

Primárka Alena Koščálová uviedla, že pri súčasnom raste hospitalizovaných sa všetky plánované covidové lôžka zaplnia už za tri týždne. „Znovu hovoríme o možnosti kolapsu zdravotného systému,“ dodala. Hovorí o tom, ako v nemocnici stretávajú neočkovaných vo vážnom stave a počúvajú dôvody, prečo sa neočkovali. Niektorí im ako chronickým pacientom dokonca neodporučili očkovanie a niektorí dokonca na COVID ani neverili.

Všetky opatrenia, ktoré členovia konzília vymenovali, však pomôžu len vtedy, ak ich budú ľudia dodržiavať a bude sa to kontrolovať. „Tento návrh konzília odborníkov odovzdávame do rúk ministra zdravotníctva a vlády, takže to, kedy budú platiť a či budú platiť, záleží na nich,“ povedala členka konzília a primárka Kliniky infektológie a geografickej medicíny UNB – Kramáre Alena Koščálová. Ideálne by však podľa odborníkov bolo, aby začali platiť čo najskôr.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…