Dobré noviny
Marián chová kozy na konci slovenského sveta: Každý rok potrebujú nového capa. Sú prefíkané a tak trochu salámistky
Andrea Petrovčinová
Andrea Petrovčinová

Marián chová kozy na konci slovenského sveta: Každý rok potrebujú nového capa. Sú prefíkané a tak trochu salámistky

Marián Potočký a jeho kozičky
Marián Potočký a jeho kozičky — Foto: Andrea Petrovčinová

Príbehy o návratoch z kancelárií naspäť k prírode kolujú okolo nás čoraz častejšie. Ako sa dá skombinovať príjem s príjemným životom na vidieku? Aký je návod na pokojný úsmev, ktorý vyžaruje z toho, kto je sám sebe pánom? 

„Tie moje kozy sú prefíkané a tak trochu salámistky. Nevadí im ani elektrický plot, podlezú. Keď ich kopne prúd, otrasú sa. Naučili sa utekať popod vedenie. Hneď, ako ma vidia prichádzať so žrádlom, ozlomkrky bežia ku mne. A cilingajú im pritom zvončeky na hrdlách. Dojím ich tak dvakrát do dňa s dvanásťhodinovým odstupom. Keď je obdobie paše na začiatku leta a žerú veľa výdatnej trávy, musím ich podojiť až trikrát do dňa. Je to pre nich niečo ako objemovka,“ hovorí Marián Potocký.

Dojím ich však aj z dôvodu vyššej teploty – po zime majú obnaženú kožu na vemenách úplne svetlú, ktorá im postupne počas teplých mesiacov tmavne. Slnečné lúče opaľujú vemená s mliekom a mlieko zohrievajú. Začína sa tak proces vločkovania, čo je v podstate znehodnocovanie/kysnutie. Ak sa dostane von navločkované, je vhodné už len tak na tvaroh, a nie priamu konzumáciu, ani iné produkty.“

Každý chce byť manažér

Chov kôz na dedine a na Slovensku je podľa Mariána čoraz zriedkavejší. Pamätá si na detstvo, keď ich v Osadnom aj inde bolo viac. Vo všeobecnosti sa dnes gazduje veľmi málo. Všetko nahradila toľko spomínaná masová produkcia a doba konzumu. 

Marián Potocký na svojej farme
Marián Potocký na svojej farme Foto: Andrea Petrovčinová

Niekedy to bolo tak, že deti pred školou chodievali vyhnať kozy na pole a utekali do školy. Tam občas dostali bitku, lebo popri rodinnom gazdovaní nemali čas ani na domáce úlohy. Bolo to iné, chovalo sa viac dobytka a väčšina ľudí pracovala manuálne. Dnes chce byť každý manažér, mať auto, vysoký príjem. Málokto chce robiť manuálne. Pritom s prácou na gazdovstve je človek prirodzene bližšie k prírode, živým tvorom. Prináša pridanú hodnotu klíme, ľuďom okolo seba a, v neposlednom rade, tiež svojej psychickej pohode a zdraviu.

Cítim radosť z toho, čo robím

„Práca so zvieratami je fajn – odľahčuje ma a som v pohode. Najviac ma ale baví produkty niekoľko dní pripravovať a potom sledovať reakcie ľudí, ktorí ich ochutnajú, keď príde na naozajstné ‚lámanie chleba. Sledujem ich výrazy a cítim veľkú radosť z toho, čo robím.

Aj ja mám problém nájsť si niekoho, kto by mi na farme vedel pomáhať. Šikovní ľudia sú preč, roztrúsení po svete. Je to návrat nielen k súžitiu s prírodou, ale aj k tradíciám, ktoré inak pomaly vymierajú. Niekedy sa tu u nás hovorievalo také porekadlo: ‚Lepší dobrý krajec doma, ako v cudzine krava celá.‘ Aj ja som sa vrátil z cudziny, hoci som tam zarábal lepšie. Takto robím niečo, čo ma baví, som na čerstvom vzduchu, starám sa o zvieratá, vyrábam domáce výrobky. Teším sa z predaja, z nových kontaktov a referencií, čo mi ľudia hovoria. Obzvlášť rád počúvam, ako im kozie mlieko prospieva. Rozvíjam niečo doma, kde som vyrástol. Uvedomujem si však, že nie každý si to môže dovoliť, pretože môj hlavný zdroj príjmu je moja práca za počítačom. No všetko sa dá, keď sa chce. Aj sedieť za monitorom, aj mať kozy za domom.“

Anglonúbijské kozy
Anglonúbijské kozy Foto: Andrea Petrovčinová

Ricotta s lístkom mäty

Čerstvo podojené mlieko na Kozej farmičke sa umiestni aj so smotanou, úplne surové, do chladničky vyhradenej iba na kozie produkty. Od tohto bodu sa musí vyskladniť do 48 hodín. S ostatným Marián pracuje ďalej na kozích výrobkoch – predáva slaný, kľaganý a jemne slaný údený syr, jogurty na objednávku a regionálnu pochúťku – horký syr – ideálny k pečeným zemiakom, ktorý sa vyrába iba v istých oblastiach v krajine. Najviac však ide na odbyt čerstvé mlieko a kozia ricotta, ktorá chutí ako prechádzka v oblakoch. Tvaroh spravidla nerobieva. Nestíha mu kysnúť mlieko. Dopyt Kozej farmičky údajne už tretí rok prevyšuje ponuku. 

Takto vyzerá poriadna kozia ricotta
Takto vyzerá poriadna kozia ricotta Foto: Andrea Petrovčinová

Príprava ricotty zaberá dva až tri dni. Najprv urobím kľaganý syr – teda kozí syr s pridaním kľagu – syridla. Ten následne dám do formy. Tekutinu, ktorá po syre ostala, prevarím do tzv. žinčice. Tú vychladím na izbovú teplotu a keď postojí, premiešam s čerstvým mliekom. Plávajú v tom také buchty syra. Následne sa to zohrieva na istú teplotu, pridávam ocot a držím päť minúť na istej teplote za stáleho miešania. Keď sa to zasa schladí na izbovú teplotu, odkladám to do chladničky na aspoň 24 hodín. Cez špeciálne sitká odkvapkáva tekutina aj štyri hodiny, kým výslednú ricottu premiešam so soľou. Je to iba čisté mlieko, maximálna bio príprava. Jedinými konzervantmi sú ocot a soľ.

Taká príprava chce ale prax. Je to ako keď pečiete koláč. Urobíte ho 100-krát, kým vychytáte všetky muchy a zlepšíte sa každou várkou. Je to neustála práca, štúdium a skúsenosti. Nie všetky sa ale dajú načítať.“

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…