Dobré noviny
Milovníci sviečok, pozor na vonné sviečky: môžu byť škodlivé! Aké sú najlepšie pre nás a planétu?
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Milovníci sviečok, pozor na vonné sviečky: môžu byť škodlivé! Aké sú najlepšie pre nás a planétu?

Ročne sa na celom svete predá približne dvanásť miliárd čajových sviečok. Problémom sú napríklad hliníkové obaly a nedostatočná recyklácia obalov, ktoré po vyhorení väčšiny sviečok zostanú.
Ročne sa na celom svete predá približne dvanásť miliárd čajových sviečok. Problémom sú napríklad hliníkové obaly a nedostatočná recyklácia obalov, ktoré po vyhorení väčšiny sviečok zostanú. — Foto: Pexels / Kampus Production, Unsplash / R. Peterson Hall

Predstavte si, že fajčíte jednu cigaretu za druhou v uzavretej miestnosti. Podobný efekt môže mať vonná sviečka, ktorú sa chystáte zapáliť. Dobré noviny zisťovali, ako sviečky správne recyklovať a ktoré druhy sú bezpečné pre zdravie.

Akú si v tieto dni zapaľujete doma vy? V skle s vôňou byliniek, vanilkovú alebo ste si zvykli na čajové kahance bez vône? V zimných mesiacoch vyhľadávame teplo a intimitu zo sviečok častejšie. Podľa niektorých údajov sa celosvetovo predá zhruba dvanásť miliárd čajových sviečok. Každý rok. Práve v chladnom a (pred)vianočnom období naša túžba po svetle sviečok prirodzene narastá.

Formaldehyd, benzén, toluén

Niektoré druhy vonných sviečok však, podobne ako osviežovače vzduchu, či rôzne čistiace prostriedky, môžu obsahovať škodlivé látky s nebezpečným spektrom účinkov. Jedným z druhotných produktov viacerých vonných výrobkov je ich reakcia so vzduchom. Môže pri nej vznikať formaldehyd, látka s karcinogénnym účinkom. Špeciálne rizikové môžu byť sviečky s vôňou sviežeho citrónu obsahujúce látku limonén. Hoci tá sama o sebe nie je škodlivá, problém nastáva, keď sa pri pálení sviečok uvoľňuje do vzduchu v uzavretej miestnosti. Problematické môžu byť najmä vonné parafínové či parabénové sviečky z parafínu, vedľajšieho produktu, ktorý vzniká pri výrobe ropy. Počas ich pálenia sa môžu do vzduchu uvoľňovať výpary toluénu a benzénu, ktoré sú spájané s rizikom astmy či rakoviny pľúc.

Pálenie mnohých vonných sviečok môžeme podľa lekárov prirovnať k tomu, akoby sme fajčili v uzavretej miestnosti. Foto: Pexels / F. Mittermeier

Pozor na alergické reakcie na koži

Vonné sviečky by sme preto mali používať len občas. Dôležité je nechať ich horieť v miestnosti, v ktorej sa vetrá. Často sú vyrobené priemyselne z rôznych chemických produktov a pri horení vyparujú  do vzduchu chemickú látku benzén. Môžeme to prirovnať k tomu, akoby sme fajčili v uzavretej miestnosti,“ hovorí pre Dobré noviny všeobecná lekárka, internistka a klinická farmakologička MUDr. Etela Janeková, PhD. Vonné sviečky by sme podľa nej nemali nechať horieť dlhú dobu, pretože „môžu spôsobiť alergické reakcie, zhoršiť astmatické prejavy alebo vyvolať reakcie na koži.

Proti parabénovým sviečkam začala pred piatimi rokmi bojovať aj Barbora Moravčíková z Pezinka. Niekoľko rokov viedla vlastný obchod s prírodnou kozmetikou a ekologickým tovarom, keď sa rozhodla ponúknuť zákazníkom zdravšiu alternatívu sviečok vyrobených bez parafínu. „Sviečky, ktoré by ma nedráždili silnou vôňou a neboli z parafínu, som v tom čase na našom trhu nenašla. Pustila som sa do štúdia ingrediencií a informácii o nie príliš zdravom horení parafínových vonných sviec s obsahom zmesi parfémovaných vôní, o ktorých zložení sa žiaden spotrebiteľ nedozvie.“ 

Problematické môžu byť najmä vonné parafínové či parabénové sviečky vyrobené z parafínu, vedľajšieho produktu, ktorý vzniká pri výrobe ropy. Foto: Pexels / Pixabay

Čistý sójový vosk

Predtým, ako vyrobila prvú, hľadala a testovala rôzne alternatívy medzi rastlinnými voskami. „Hoci dnes sa zdravé sviečky vyrábajú aj z kokosového či repkového vosku alebo ich zmesí, práve sójový vosk vyšiel v mojom prieskume najlepšie. Je čistý, bez prímesí a aditív. Vyhovuje mi aj to, že pokiaľ správne zvolím nádobu a knôt, vyhorí takmer bez zbytku. Ak nádobka nie je poškodená, dá sa znovu naplniť. Zákazníci mi sklené a už aj betónové nádobky opätovne vracajú. Ja im do nich sviečky opätovne naplním. Je to síce kvapka v mori, ale aj tá sa počíta.“ V zero waste duchu vytvorila Barbora pod svojou značkou Jemnô aj čajové sviečky bez obalu. „Viete si zakúpiť len náplne a jeden sklený kalíšok na sviečku v primeranej veľkosti. Tak, aby čajová sviečka správne a krásne horela a vyhorela úplne, bez zbytku vosku. Je  to krásna alternatíva k bežným čajovým sviečkam, z ktorých ostávajú hliníkové nádobky a zbytky parafínu,“ dodáva Barbora a upozorňuje na dôležitosť recyklácie, na ktorú by sme nemali zabúdať ani pri sviečkach.

Sviečky zo sójového vosku Jemnô sú voňavé vďaka prírodným siliciam (esenciálnym olejom) vysokej kvality. Foto: Jemnô

Kam idú sviečky, keď dohoria?

Na problém recyklácie sviečok upozorňuje dlhšiu dobu aj organizácia zodpovednosti výrobcov a expert na triedenie odpadu, NATUR-PACK. Zvyšky z miliónov sviečok, ktoré ročne na Slovensku spálime, končia, žiaľ, obyčajne na skládkach. To sa rozhodol zmeniť Jakub Gerthofer. Cez deň je technológom v tlačiarni, po večeroch vdychuje starým sviečkam nový dych. Ako dieťa ho fascinoval oheň a tvárnosť, ktorý v sebe ukrýval zbytkový vosk. S kamarátmi si z neho vyrábali všeličo, napríklad malé fakličky. Keď v 2008 doľahla na tlačiareň kríza, napadlo mu pustiť sa do recyklácie sviečok a zbytkového odpadu, ktorý po ich vyhorení ostáva. Nakúpil základné pracovné pomôcky a pustil sa do vlastného zberovo-recyklačného laboratória. Metódou pokus-omyl hľadal niekoľko rokov spôsob, ako z odpadového materiálu niečo nové funkčné opätovne vyrobiť. Trpezlivou prácou to dokázal.

Dnes má zberné nádoby na sviečkový odpad svojej spoločnosti Reparaf na cintorínoch v obciach Zohor, Borinka, Plavecký Štvrtok a v meste Stupava. „Z toho, čo vyzbieram, mi ostáva len okolo 2 % odpadu. Všetko ostatné dokážem zrecyklovať. Z plastových kahancov vyberáme pekné, nepoškodené, ktoré sa dajú opätovne naplniť. Plasty, ktoré nedokážem ďalej využiť, energeticky zhodnotím. Vosk triedim podľa čistoty a vyrábam z neho rôzne výrobky, napríklad malé cintorínové sviečky a sviečky proti mrazu.“ Z recyklovaného materiálu vyrába nové cintorínové sviečky a sviečky proti mrazu, ktoré ocenia poľnohospodári a vinári. Zber funguje od roku 2012 aj v Stupave. „Postupne si ľudia na zberné nádoby zvykajú. Stúpajú aj množstvá vytriedeného sviečkového odpadu.“ Ročne Jakub vyzbiera 3 tony odpadu. Zhruba polovicu tvorí plast, druhú vosk. Len 2 % končia v komunálnom odpade.

Jakub Gerthofer z Reparaf plánuje na budúci rok otvoriť väčšiu spracovaciu linku, ktorá by mala pokryť potreby recyklácie sviečok zhruba pre tretinu Slovenska. Foto: NATUR-PACK

Hoci sám pracuje so sviečkovým odpadom, sviečky má rád kvôli ich symbolike a atmosfére, ktorú dokážu vytvoriť. „Každá zapálená sviečka niečo znamená. Najčastejšie spomienku na ľudí, ktorí už odišli a ktorí nám chýbajú. Aj cez Vianoce sa často vyberieme na cintorín. Radšej ako priniesť desať sviečok, stačí jedna a k nej úprimná spomienka a myšlienka na blízkeho človeka.“

Ako správne sviečky vytriediť

NATUR-PACK predpokladá, že triedenie sviečok sa postupne rozšíri aj do iných častí Slovenska. Už teraz o ňom podľa Mareka Brinzíka uvažuje viacero krajských miest. Ak nepatríte k obyvateľom v obciach, ktoré majú v blízkosti cintorínov umiestnené zberné nádoby Reparaf, NATUR-PACK radí vhodiť vyhorené sviečky do zmesového kontajnera komunálneho odpadu. „Plastové a kovové súčasti sviečok odporúčame vytriediť a vhodiť do kontajnera na triedený zber. A to aj v prípade, že ich recyklácia nie je možná. Dostanú aspoň šancu aspoň na energetické zhodnotenie,“ radí Marek Brinzík z NATUR-PACK.

Takéto zberné nádoby na vyhorené sviečky nájdete dnes v obciach Zohor, Borinka, Plavecký Štvrtok a v meste Stupava. Foto: NATUR-PACK

Vianoce sú tiež časom, kedy mnohí z nás aj mimo Dušičiek myslia na svojich blízkych, ktorí už naveky odišli. Ak sa chystáme v blízkej dobe na cintorín, Marek Brinzík upozorňuje, aby sme si vážili nielen spomienku na našich blízkych zosnulých, ale aj životné prostredie. „Na cintoríny nosia návštevníci veľmi často materiály, ktorých recyklácia býva často problémom. Predtým, než čokoľvek prinesieme na cintorín, odporúčame zvážiť aj to, čo s tým spravíme, keď sa pietne  ozdoby stanú po istom čase odpadom. Takmer na všetko sa dá nájsť alternatíva šetrnejšia pre životné prostredie. Cintoríny sú mimoriadne vhodnou príležitosťou na osvojenie si princípov predchádzania vzniku odpadov.

Pri výbere sviečok odporúča NATUR-PACK využívať svietniky, v ktorých je možné sviečky vymieňať. „Plastové kahance odporúčame vyhodiť do „svojho“ triedeného, plastového, zberu. Ideálne je odstrániť zvyšky vosku, ktoré sú z hľadiska recyklácie nežiadúcou nečistotou. Zvyšky vosku vyhoďte do komunálneho odpadu.“ 

Sviečky Martiny Ďuranovej sú z kokosového vosku. Foto: Amanitka Handmade

Ekologický kokosový vosk

Aj Martina Ďurinová, ktorá tvorí sviečky pod značkou Amanitka Handmade, sa pred niekoľkými rokmi rozhodla, že zamedzí zbytočnej tvorbe odpadu. Odlieva ich do skla alebo betónu. S výrobou začala, aby si vytvorila zdravšie sviečky sama pre seba. „Začala som študovať kvalitu voskov, ich zloženie a vlastnosti. Parafín je síce cenovo dostupný materiál, ale skutočná cena za jeho používanie je oveľa vyššia, a to v podobe nežiadúcich účinkov na životné prostredie a najmä na zdravie,“ hovorí Martina.

Aj u nej vyhrali prírodné vosky. „Neobsahujú žiadne toxické látky, ktoré by sa vyparovali do ovzdušia. Navyše, horia o 50 % dlhšie ako parafín. Sú tiež ideálne na pridávanie čistých vonných silíc. Ich vôňa sa vo vosku krásne rozptýli a pri horení sa jemne uvoľňuje. To z nich robí výborných aromaterapeutov. Platí to pre sójový aj kokosový vosk.“ Prírodný včelí vosk má podľa M. Ďurinovej navyše niekoľko bonusov. „Počas horenia cítiť príjemnú medovú vôňu. Výskumy tiež dokázali jeho antibakteriálne, antioxidačné a protizápalové účinky. Blahodarne pôsobí aj na dýchacie cesty.“

Medové sviečky sú ideálne na spoločné kreatívne chvíle s rodinou počas adventu. Medové sviečky z voskovej medzisteny, ktorú zoženiete takmer u každého včelára, vyrobíte valcovaním voskovej medzisteny. Akurát sú menej tuhé a horia rýchlejšie. Foto: Pexels / Hissetmehurriyeti, L. Zerya-konuş

Martininou srdcovkou sú práve sviečky z kokosového vosku. „Kvôli kokosom sa neklčujú žiadne lesy, kokosový vosk neobsahuje žiadne živočíšne ani GMO produkty, pesticídy, herbicídy či toxické materiály. Nemá žiadnu arómu, nevonia po kokose, je preto tiež ideálnym na pridávanie čistých esenciálnych olejov,“ pokračuje Martina a pri kúpe sviečok radí sledovať základné pravidlo. „Ak na obale nie je uvedený druh vosku, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o parafín.

Podľa Barbory Moravčíkovej je práve advent a Vianoce špeciálnym obdobím, kedy si výnimočne užívame sviečkový rituál. „Sviečky vytvárajú príjemný a hrejivý rituál. Zapálenie sviečky doma po práci  vytvára čarovnú atmosféru domova.“ Pri výbere vôní by sme podľa nej mali voliť jednoduchosť. „Napríklad upokojujúcu levanduľu, zamatové pačuli, svieže  citrusové vôňe, geránium, ktoré má neskutočnú kvetinovú vôňu či hrejivý ylang-ylang, vianočnú škoricu alebo klinček, badián.

Pri kúpe sviečok sa uistite, z akého vosku ich výrobca vyrobil. Ak nie je na etikete uvedený žiaden prírodný, je pravdepodobné, že ide o sviečku z parafínu. Na Slovensku už existuje množstvo ekologických výrobcov, ktoré vyrábajú sviečky s použitím čistých ekologických surovín. Vianoce sú ideálnym obdobím na ich podporu. Foto: Jemnô

(Ne) ekologické cintoríny cez Vianoce  

Chystáte sa na cintorín aj cez Vianoce? „Pri kúpe ozdôb na hroby zvážte aj to, ako vplývajú na životné prostredie“, vyzýva Marek Brinzík z NATUR-PACK.

Sklo, svietniky a lampáše na cintorínoch

Na svietniky a iné obdobné ozdoby sa používajú rozmanité druhy skla. Často sú kombinované s iným materiálom, potiahnuté fóliami, prípadne obsahujú drôt. Tie robia recyklátorom problémy. Správne by bolo odniesť ich na zberný dvor. Ak hľadáte svietnik, ktorý je niečím zdobený, zvoľte si radšej dekorovaný odlievaním alebo brúsením. Dôležité tiež je, aby sa jeho jednotlivé časti dali rozobrať a oddeliť od iných (ide napr. plastové alebo kovové komponenty). Sklo je najlepšie vyhodiť do triedeného zberu. Dôležité je odstrániť (pokiaľ to je možné) hrubé zvyšky vosku. Voskom silne znečistené sklo totiž nemusí prejsť cez optický separátor a úplne zbytočne sa z neho stane odpad, ktorý sa zrecyklovať už nebude dať.

Umelé kytice

Umele kytice sú veľmi často vyrobené z rozmanitých druhov materiálov (plasty, kovy, sadra, textília a pod.). Z hľadiska recyklovateľnosti je to mimoriadne problematický artikel. Pri súčasných technológiách pri nich pripadá do úvahy prakticky len energetické zhodnotenie. Pri väčšine umelých kytíc je dominantným materiálom plast. Preto ich odporúčame vytriediť ako plast. Namiesto skládky odpadov skončia aspoň v zariadení na energetické využitie odpadov.

Článok bol vytvorený v spolupráci s NATUR-PACK. 

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…