Toto môže planétu naozaj zachrániť. Nóri vyriešili klúčový problém s vypúšťaním skleníkových plynov v doprave
Zelený pohon dostanú konečne aj tie najproblémovejšie dopravné prostriedky.
Hoci automobily nemalou mierou prispievajú k zamorovaniu planéty skleníkovými plynmi, hlavný "vinník" je iný. Najväčšie emisie pochádzajú z veľkých nákladných lodí, ktoré brázdia oceány. Nóri možno tento kľúčový problém vyriešili - predstavili unikátnu nákladnú loď s názvom Yara Birkeland, ktorú poháňa čisto elektrická energia. Svoju prvú plavbu absolvovala vo fjordoch neďaleko Osla, informuje Kongsberg.
Elektrický Titanic
„Sme veľmi pyšní, že môžeme svetu prestaviť prvú plne elektrickú nákladnú loď s vlastným pohonom. Za rok uchrani planétu od 1 000 ton oxidu uhličitého a dokáže nahradiť 40 000 prepráv, ktoré by museli vykonať naftové nákladiaky,“ hovorí šéf Yary Svein Tore Holsether Loď začne komerčne prepravovať tovar už v roku 2022.
Yara Birkeland bude na začiatok prepravovať minerálne hnojivo medzi prístavmi v Porsgrunne a Breviku, výrazne tak zníži emisné náklady potrebné na transport. Do dvoch rokov by mala získať plnú certifikáciu.
Bezemisná doprava
„Je to excelentný príklad toho, ako by mala zelená doprava vyzerať. Veríme, že táto myšlienka bude začiatkom nového typu bezemisných kontajnerových lodí. Vo svete je mnoho preplnených ciest, ktoré by mohli naše riešenie efektívne využiť,“ hovorí Holsether.
Vládny podnik Enova, ktorý zodpovedá za podporu obnoviteľnej energie, vyčlenil na projekt 13 miliónov eur. Hovoria, že k nízkoemisnej budúcnosti potrebujeme znížiť dopravné emisie na takmer nulovú hodnotu. "Potrebujeme projekty, ktoré premenia celý trh – projekty ktoré majú potenciál vydláždiť cestu pre ostatných a zvýšiť tak rýchlosť zmien v ich sektore. Myslíme, že toto je presne to, čo prvá plne elektrická nákladná loď dokáže,“ hovorí Nils Kristian Nakstad, CEO Enovy.