Dobré noviny
Obrovské šváby zvládnu to, čo nedokáže človek ani robot. Japonci z nich spravili dokonalých záchranárov
Dominik Slavkovský
Dominik Slavkovský

Obrovské šváby zvládnu to, čo nedokáže človek ani robot. Japonci z nich spravili dokonalých záchranárov

— Foto: Unsplash / TASR

Pre neobľúbené šváby našli praktické využitie.

Takmer nikto nemá rád šváby - najmä vtedy, keď ich nájde v svojej domácnosti. Teraz pre nich však ľudia našli skvelé využitie a to práve pre ich schopnosť dostať sa do nedostupných priestorov cez najmenšie možné otvory. Pripevnili im na chrbát malý batoh, vďaka ktorému vedia lokalizovať živé osoby v ruinách domov a vedia tak zistiť aj prítomnosť nebepzečného plynu. Môžu tak radikálne uľahčiť prácu záchranárov, ktorí majú kvôli zhoršeným podmienkam len obmedzený čas či prístup do objektu, píše The Straits Times

Obri z Madagaskaru

Prečo sú šváby v tomto prípade ideálnou voľbou? Na prieskum nedostupných miest už síce zostrojili špecializovaných robotov, ale ich batéria máva prikrátku výdrž. Hmyz míňa energiu oveľa efektívnejšie, môže sa pohybovať koľko len chce. Profesor Hirotaka Sato a jeho tím na japonskej univerzite mechanického a leteckého inžinierstva sa navyše rozhodli pre špeciálny druh švábov z Madagaskaru, ktoré sú dlhé až šesť centimetrov. Tieto obrovské šváby tiež dokážu zniesť mnohonásobne viac rádioaktivity, ako by to dokázalo ľudské telo. 

Foto: FB - BeritaKini.biz

Výskumníci zistili, že na prieskum piatich kilometrov štvorcových by ich bolo potrebných asi päťsto. Ich špeciálny batoh pripevnený na chrbte vie, okrem detekcie oxidu uhličitého, vďaka infračervenej kamere rozlíšiť živý a neživý objekt až s 87-percentnou presnosťou.

Batoh s mikročipom

„Tím hybridných švábov – kyborgov sa dokáže pohybovať v malých a tesných priestoroch, ktoré môžu byť pre ľudí nedostupné a aj nebezpečné. Dokážu tak nielen ochrániť záchranárov v prvej línií ale tiež zvýšiť efektivitu operácie,“ hovorí profesor Sato.

Foto: Hirotaka Sato Group

Celý proces, počas ktorého sa nasadí na švába mechanický batoh, je bezbolestný. Hmyz dostane najprv anestéziu v podobe oxidu uhličitého. Potom sa z jeho chrbta odstráni všetok vosk a nasadí sa naň mikročip. O niekoľko minút neskôr šváb nadobudne vedomie a začne sa pohybovať. Mikropočítač, ktorý je súčasťou batoha, môže vďaka elektrickým signálom nasmerovať chrobáka žiadaným smerom.

Hovorí sa aj o solárnych paneloch či bio palivových článkoch, ktoré by mohli v budúcnosti priebežne dobíjať baterku. „Veríme, že budeme môcť týchto kyberchrobákov vypustiť do sveta už za pár rokov,“ hovorí Cheng Wee Kiang, riaditeľ robotického centra.

Hirotaka Sato Foto: Hirotaka Sato Group

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…