Nádherné Čičmany melú z posledného a žiadajú ľudí o pomoc. Najznámejšej dedinke sa všetci otočili chrbtom
Hoci vychýrené čičmianske ornamenty poznajú na celom svete, dedinka zápasí s nepriazňou osudu.
Slovenský klenot má problém. Obec Čičmany, ktorá sa preslávila unikátnymi maľovanými drevenicami, vymiera. Z pôvodných 1 500 obyvateľov tam má dnes trvalý pobyt len 123 ľudí. Napriek tomu, že táto vzácna národopisná lokalita bola v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry, dedinka nedokáže vyžiť z daní a pomoc v súčasnej situácii nedokáže dostať ani od štátu.
Populárne, ale s veľkými problémami
„Asi málokoho z nás by niekedy vôbec napadlo, že Čičmany majú existenčné problémy. Vzhľadom na ich popularitu a používanie špecifických ľudových ornamentov mnohými organizáciami, štátnymi inštitúciami, či súkromnými firmami si väčšina ľudí prirodzene myslí, že obec nie že nemá problémy, ba naopak, že má dostatok financií a podpory," vyjadril sa na sociálnej sieti predseda OOCR Rajecká dolina Peter Slyško. „Bohužiaľ, realita príbehu Čičmany je veľmi komplikovaná a vyžaduje si našu pozornosť a pomoc,“ dodal.
Napriek tomu, že malebná dedinka je národnými kultúrnymi pamiatkami doslova posiata, melie z posledného. Aj samotný štát sa na Čičmany pozerá cez ministerstvo kultúry a ich fond na podporu pamiatok, avšak obec o dotácie požiadať nemôže. Ani jedna z 36 pamiatok nepatrí obci, vo všetkých bývajú súkromné osoby. Jednou z alternatív by bolo vyberanie vstupného do celej obce.
Prídu, odfotia sa a nechajú neporiadok
„Pri 30 000 návštevníkoch, o ktorých sa musíte starať, zistíte, že tá obec nieže profituje z tých návštevníkov, ale im to prináša problémy,“ hovorí Peter Slyško a starostka obce Iveta Michalíková ho bezmocne dopĺňa: „Ľudia tu prídu, odfotia sa, nechajú tu neporiadok. Ten neporiadok treba zbierať, odpady treba odvážať.“
Do samostatnej kategórie patria vychýrené čičmianske ornamenty. Často zdobia dresy olympionikov, sú hlavným motívom poťahov sedadiel vo vlakoch ZSSK, no slúžia aj na účely mnohých podnikateľov. Obec však z toho nijako neprofituje. „Mohli by aspoň z morálneho hľadiska obci prispieť, lebo obec neberie za takéto propagovanie žiadne peniaze,“ povedala starostka pre tvnoviny.sk. O tom, že v aktuálnej situácii musí zasiahnuť štát je presvedčený aj Michal Kaliňák zo Združenia miest a obcí Slovenska: „Pokiaľ ide o ornamenty, tak ich využíva, chváli sa vo svete, ale ak príde na lámanie chleba, tak necháva túto obec napospas svojmu osudu.“
Dobrovoľná záchranná zbierka
Napriek obrovskej snahe si však obec musí pomôcť svojpomocne a spolu s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Rajecká dolina vyhlásili dobrovoľnú zbierku na záchranu kultúrneho dedičstva.
Okrem toho, že obec od zbierky očakáva, že ľudia prispejú na to, čo si myslia, že financuje štát a pomôžu s bežným chodom najznámejšej slovenskej dedinky, má za úlohu najmä poukázať na vážnosť celej situácie.