Nepredajte Tisov rodný dom popieračom holokaustu, vyzývajú poslancov v Bytči pred kľúčovým hlasovaním
Prezident vojnovej Slovenskej republiky Jozef Tiso nezachránil pred smrťou v koncentračných táboroch stovky Židov, ktorí pochádzali práve z Bytče.
Pavol Demjanič z dejepisného spolku odmieta vznik pútnického miesta. „Chceme z toho spraviť knižnicu s historickou literatúrou. Máme jej už desaťtisíc kusov. Prístupná by však bola pre našich členov. Je ich pätnásť,“ povedal pre SME.
„Táto organizácia už časť budovy spravuje a správa sa k nej ako k “múzeu Jozefa Tisa”, na jeho priečelie umiestnili aj pamätnú tabuľu s bustou a vytvorili pamätnú izbu Jozefa Tisa. Do “múzea” však nemôže vstúpiť každý. Napríklad novinári nie sú vítaní. Práve toto miesto býva zneužívané hnutiami a osobami, ktoré popierajú zločiny spáchané počas 2. svetovej vojny, či dokonca holokaust,“ vysvetlili členovia organizácie Post Bellum, ktorá zaznamenáva príbehy z kľúčových momentov 20. storočia.
Primátor: Neviem, ja som vtedy nežil
Samotný primátor Bytče, Miroslav Minárčik, sa priklonil k odpredaju budovy. „Ako primátor a manažér mesta tvrdím, že pre nás je tá budova úplne zbytočná, ja by som to predal, lebo nemá pre nás žiadne využitie. Ako súkromná osoba sa k tomu nevyjadrujem, ja som vtedy nežil, neviem posúdiť všetky aspekty,“ povedal pre SME.
„Rovnako ako pán primátor, ani my sme nežili počas vojny. Na argumenty tohto charakteru však dnes neexistuje žiaden priestor. Žijeme v spoločnosti, ktorá so sebou nesie aj ťarchu chýb minulosti. Pre budúcnosť je kľúčové chyby pomenovať a razantne ich odsúdiť. Nie ponúkať možnosť na vytvorenie pamätných miest zločincom, ktorým Jozef Tiso bol. A za to bol aj právoplatne odsúdený,“ argumentovala riaditeľka Post Bellum, Sandra Polovková.
Otvorený list a petícia
Proti samotnému zriadeniu odbornej pamiatkovej inštitúcie v tomto dome zväz nie je, mala by však podľa neho sprostredkovať pravdu o pôsobení Jozefa Tisa. „Takú však nezaloží spolok pohrobkov Tisovho režimu, ale iba samospráva s podporou štátu. Plne chápeme problémy bytčianskej samosprávy s nedostatkom financií a rozumieme, že mesto nemá dostatok prostriedkov ani len na sanáciu budovy,“ uviedol SZPB.
Predseda zväzu Pavol Sečkár podčiarkol, že každá glorifikácia, oslavné podujatie a oslavný čin vo vzťahu k Tisovi je urážkou všetkých občanov, ktorí sa postavili proti fašistickému režimu, bojovali za hodnoty demokracie, mieru a slobody. Hovorí aj o výsmechu obyvateľom bytčianskeho regiónu, ktorí padli v boji proti fašizmu.
K protestu sa pridala aj samotná organizácia Post Bellum, ktorá zverejnila verejnú petíciu a výzvu mestským poslancom v Bytči. „Nedovoľme zneuctiť odkaz preživších holokaust a obetí 2. svetovej vojny. Nie je prijateľné, aby na Slovensku vzniklo miesto venované oslave a súcitu s právoplatne odsúdeným zločincom,“ uviedli v petícii, ktorú do dnešného dňa podpísalo viac ako tritisíc ľudí.