Obete covidu na Slovensku budú mať svoj pamätník, nemá byť len útechou pre smútiacich blízkych
Pamätník bude symbolizovať aj nadľudské úsilie zdravotníkov celého Slovenska.
Naši predkovia zvykli po smrtiacich epidémiach stavať takzvané morové stĺpy. Takýto "mor" prežila aj naša generácia. Pri bratislavskej Nemocnici Ružinov a neďalekom ružinovskom jazere, známom ako Rohlík, by mal teraz vzniknúť centrálny pamätník obetí ochorenia Covid-19 na Slovensku.
Má byť aj pamätníkom mnohých zlyhaní
Občianske združenie Skutočné obete, ktoré zastupuje pozostalých, spolu s hlavným mestom a Metropolitným inštitútom Bratislavy podpísali memorandum o spolupráci. V priebehu troch mesiacov by mala byť vyhlásená výtvarno-architektonická súťaž na stvárnenie pietneho miesta.
"Pamätník, ktorý tu bude stáť, nemá byť len útechou pre príbuzných zosnulých, ale aj mementom doby i pamätníkom mnohých spoločenských, politických a osobných zlyhaní. Má byť tiež symbolom toho, ako potrebujeme vzájomnú pomoc a solidaritu," uviedla v stredu na tlačovej besede jedna zo zakladateliek združenia Lenka Straková.
Symbol nadľudského úsilia zdravotníkov
Pamätník by mal stáť v blízkosti Nemocnice Ružinov, ktorá je súčasťou Univerzitnej nemocnice Bratislava, najväčšieho zdravotníckeho zariadenia na Slovensku. "Bude tak symbolizovať nadľudské úsilie zdravotníkov celého Slovenska v záchrane životov pacientov aj pred novým koronavírusom," skonštatoval Igor Bartl, námestník pre zdravotnú starostlivosť Nemocnice Ružinov.
Pripomenul, že pamätníky tohto typu Slovensko má už v roku 1700, keď sa krajinou prehnala morová epidémia. Sú pripomienkou doby na Rybnom námestí v Bratislave, v Kremnici či Banskej Štiavnici. "Málokedy sme si uvedomili, keď sme ich obdivovali, že ľudia v tých časoch trpeli, zomierali a že pandémia zasiahla celé generácie," poznamenal Bartl. Súčasná pandémia nás podľa neho naučila byť k sebe solidárnejší a úprimnejší. Podľa starostu Ružinova Martina Chrena by mal byť pamätník aj pripomienkou toho, aby sme nepodľahli "horšej pandémii, a to pandémii klamstiev."
Miesto komplexne zrevitalizujú
Pamätník bude stáť na pozemkoch hlavného mesta, ktoré prejdú komplexnou revitalizáciou. Návrh samotného pamätníka i jeho realizácia vzídu z výtvarno – architektonickej súťaže, ktorú zastrešuje MIB. Vyhlásená by mala byť v priebehu troch mesiacov. Otvorená bude pre umelcov, výtvarníkov, architektov i krajinných architektov. Súťaž bude vo formáte "design & build", čo znamená, že víťaz zabezpečí spolu s návrhom aj samotnú realizáciu diela. Práce budú financované formou darov. K realizácii by malo dôjsť následne v priebehu roka alebo dvoch rokov, v závislosti od diela. Podrobnosti k súťaži i výstavbe budú zverejňované na webových stránkach www.mib.sk a www.skutocneobete.sk, ako aj na sociálnej sieti.
Občianske združenie pokračuje v iniciatíve inštitucionalizovať na Slovensku pamätný deň obetí ochorenia Covid-19.