Dobré noviny
Strom, z ktorého rastú špagety. Prvoaprílovému žartu uverili stovky divákov, ktorí chceli vlastný špagetovník
Simona Gálová
Simona Gálová

Strom, z ktorého rastú špagety. Prvoaprílovému žartu uverili stovky divákov, ktorí chceli vlastný špagetovník

Zábery z reportáže.
Zábery z reportáže. — Foto: BBC Archív

Britská televízia BBC odvysielala vo faktografickej dokumentárnej relácii krátku reportáž o žatve špagiet vo Švajčiarsku.

Reportáž kameraman Charles úspešne dokončil, no jeho práca mohla vyjsť úplne na zmar. Rozhodnutie, či reportáž skutočne mali začleniť do vysielania, alebo nie, mal v rukách producent Michael Peacock. Jeho šéf nakoniec reportáž odsúhlasil. V prvý aprílový deň 1957 si tak diváci BBC zapli dokumentárnu reláciu Panorama a čakali, čo nové sa tentokrát dozvedia. Reláciu mala ukončiť špeciálna reportáž zo švajčiarskych Álp, ktorá sa zapísala do histórie.

Zasaďte špagety do omáčky

Krátko po odvysielaní kontroverznej reportáže začali do BBC volať stovky a stovky divákov. Niektoré boli od divákov, ktorým sa vtip páčil, ale väčšinu hovorov predstavovali bizarné žiadosti. „Diváci chcel, aby sme urovnali ich rodinné spory – manžel vedel, že to musí byť pravda, že špagety rastú na stromoch, pretože to povedal Richard Dimbleby a manželka zase hovorila, že špagety sa vyrábajú z múky a vody, no nedokázali sa dohodnúť,“ spomínal Leonard Miall z telefónnej ústredni BBC.

Ďalší diváci vyvolávali, aby zistili, kde by si mohli kúpiť svoj vlastný špagetovník. Aj keď sa BBC v nasledujúcich dňoch priznala, že išlo o prvoaprílový žart, telefonáty od divákov neutíchali. Každý chcel mať svoj vlastný krík so špagetami. Operátori BBC nakoniec prišli so štandardnou odpoveďou: „Umiestnite vetvičku špagiet do plechovky s paradajkovou omáčkou a dúfajte v to najlepšie.“

1. apríl!

Prečo tomuto žartu vlastne uverili stovky až tisíce divákov? Špagety v tom období neboli v Británii bežnou potravinou. Hoci ich popularita od druhej svetovej vojny rástla, mnohí ich stále považovali za exotické jedlo z cudziny. Pôvod špagiet bol tak pre mnohých v tej dobe skutočnou záhadou. Medzi oklamanými sa nachádzal aj samotný generálny riaditeľ BBC, ktorý si reportáž overoval v encyklopédii, kde sa ale v tom čase o špagetách nič nepísalo.

Špagetová reportáž bola vôbec prvým prípadom, kedy si 1. apríla seriózna televízia vystrelila zo svojich divákov. Napriek početným žiadostiam na pokračovanie podobných vymyslených reportáži, sa už faktografický program Panorama o nič podobné nepokúsil. Kameraman Charles de Jaeger si splnil svoj špagetový sen, a tak trochu potvrdil slová svojho učiteľa. Ľudia dokážu uveriť skutočne čomukoľvek.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…