Dobré noviny
Chlapec s ružovým trojuholníkom vytvoril pre židovské deti v koncentráku oázu pokoja. Obetoval pre ne život
Simona Gálová
Simona Gálová

Chlapec s ružovým trojuholníkom vytvoril pre židovské deti v koncentráku oázu pokoja. Obetoval pre ne život

Transport v Birkenau / Fredy Hirsch
Transport v Birkenau / Fredy Hirsch — Foto: Wikimedia Commons; Yad Vashem

Komunisti v Československu ho pre jeho homosexualitu vymazali z histórie.

V koncentračnom tábore Auschwitz ich nečakala na rozdiel od iných transportov selekcia, ale putovali do zvláštneho, takzvaného rodinného tábora, o ktorého presnom zmysle sa dodnes historici dohadujú. Aj tu dokázal Fredy s Nemcami vyjednať Kinderheim, teda zvláštny blok pre deti do 14 rokov, kde mohli tráviť dni a nemuseli stáť s dospelými dlhé hodiny vonku v daždi alebo v mraze.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=2223145241258212&set=bc.AbpFK4YQFhRa--y7NrkuSBtyCQaChoxCy6jSHo_z4ArxD-50SVmlCxHRysGmvuoSY3qhxr0BhyANBlhLrDgHWPk76EJQfYlkPuPuMM9y2CaqufhzPG7yjZc5szV6ucw6iQjBUfd_7-ftmToYuLF0TA3H&opaqueCursor=Abo3eZSZqNnsfvNghOsjrd0HYPHBKAln2NafOX6oiW6VrQibpG3p0i2t1Km7BueLoaS095p713uGt9lUNL4R5kFaAeXwLkL4-NY5D9BFA_cnmDdUWRzZfSl5dN_dkKf4gdXoi5RnxtTdQX1xcZHVL9iW6zdhJKsuOk_4mU7C7Vkt6ArqfWF6gRU5AqylnXZmbRFYBsUcdZNgpplNygs2swDJq6kTOeryP_kjgP8WRUG9prz98xRpoyEdz4U09BzbFiz2ApqXGMolEzo6VXWhiyyQfeu20TsnIeiAaqywJcfFg-pb1g3a6MAqQvp3EwYcaJpQUfXErli8FAWmUQkHZyNgmUTxRrVVNvq60vqdkJl5BNire9tHfGNpjGbQknklqqc8L_SB6LRxgwTzSermhA2lYbQtv8sMfGz2z2HBe7zUGw-mTdVi7rHv-cAsZsq9Jg99fA8UqrTemdW_HffvDBOR95krV43cjWil0DRx8YuaafVX1tykLuwhnyJhryrzGlZLISDclTTOVmCBsn3mqnVm7Su2JFd85vzaWxFb0TLVXlXtW4eozw5OgJwXrUNA1DDo86ZJRCbg9phZ8hfSTR2iGHMcOmbfcqvLw4wlIRhdFg

„Deti sa postavili iba vtedy, keď vošiel esesák,“ spomínala pre Pamäť národa Louse Hermanová, ktorá bola ich vychovávateľkou. „Bola to obrovská výhoda pre nich aj pre nás. Deti zostávali v Kinderheime od rána do večera, potom si ich mamičky vzali k sebe. Nemuseli byť celý deň na bloku s dospelými a starými ľuďmi, kde nebol priestor a kde každý sedel ako v klietke,“ spomínala. V bloku pre dospelých totiž nebolo nič, len maličké miesto vpredu, kde sa vydávala polievka. Vzadu stál sud a vedro, kam sa vylievali výkaly.

Pre deti schytal aj rany

Fredyho detský blok bol zázrakom. „Tam sa nekradlo, tam sa nenadávalo, každý mal svoju úlohu a väčšinou ho plnil. Deti sa tam učili latinské aj nemecké slovíčka,“ povedala ďalšia vychovávateľka Věra Jílková. Akékoľvek vyučovanie nacisti prísne zakázali, čo ale vychovávatelia v Osvienčime rovnako ako v Terezíne nariadenie porušovali. Keď prišiel esesák, prestali sa učiť a začali si spievať alebo rozprávať. Hirsch vedel s nacistickými veliteľmi jednať, vždy dbal na upravený zovňajšok a čisté čižmy a oni mu z nevysvetliteľných dôvodov dali voľnú ruku. Vďaka jeho snahe tristo detí v detskom bloku malo pravidelnú stravu, hygienu aj pohyb.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=2223145471258189&set=bc.AbqkD66asvSW65gBpNpGgvZEiPQJ39dKeLCxXIdA5zyxeHqfdhE1UYqcJ8jg9mjtYVcHolxNXmONVejnBrt3cBqzHx9aueTU23LLJ_CcUQBHHsoY1RiRh1qAVceFpuRMipd94gKX6fxBumLGbEjcZL4N&opaqueCursor=Abrx4NzP_TxZF0C89UtPtUyehMirSnmp1Mjk8p4vjA3ObKODqpfOTQEsl_1uapM5sJK45K_Tm3LpyCe54_NIzMJLpwBKpdFL0zT4vitrmWXrxQS6Iu7pV6pAZhvDwcI67uUS7QzKHptGq-H5ddM_imV2SPN4RLpPvaIHaSsjyd7oJy5zlqeETA3zCzDUbbI2WTwMMQfpzxeasrND5rH1j9_Un89nYb9u2jkq6CQCY8iRJGPVsiijSPRZ7BhrQWuvK1e7kCxMsg7Nh0jlIWcLezXGvxdFD9wzyz2o1TVMLcq3lbL0P7SngJVx0vCbCYo5hpcOMrq-Fh2s9LsNm5tnLjaezBmc9UMAxbumgaBXlKzGSBMroPoRbcg2LHR3s92Jxr-1faXRJGaNmcXrJjLqZqBwvnpG3dpgB-jXjNEDxrW9IQd1x7vjkXaWY0xELPTCcFBIOKhuLZVILinHkRXeqQDnabATUQ9EwLtxa5nUOIun2Etdq7qlrW2vh7XIA3ZhqIeXE2xW4kgSTYmaJKpPEDcjGqPHqxF_uusK3BEpiNj4WndxKualMqSmSpjT-tiOj4EBmg5omwKTj01KAe6kaS9A

Fredy dokázal vyjednať, aby deti dostávali potravinové balíčky aj polievka bola hustejšia ako pre ostatných. Detské baraky vďaka nemu dostali viacej uhlia a boli o niečo lepšie vykurované. Na následky podvýživy nezomrelo v jeho bloku ani jedno dieťa. Pre deti bol ochotný Fredy znášať aj bitky od dozorcov. Tí mali vždy na pamäti to, že je Žid a homosexuál, ktorých považovali za skazu spoločnosti. Rovnako ako ostatní gejovia bol označený ružovou "hviezdou", respektíve trojuholníkom na hrudi.

Keď jeden z chlapcov prespal predvolanie, Fredy sa ponúkal, aby namiesto chlapca zbili jeho. Deti si jeho úsilie vážili natoľko, že mu v deň jeho 28. narodenín urobili skromnú tajnú oslavu. Mnohí ho volali bohom.

Po príchode decembrových transportov z Terezína bolo v bloku asi 500 detí a Hirschovi sa pre nich podarilo získať ďalší barak. O šesť mesiacov od svojho príchodu sa dozvedel, prečo ich všetkých zatiaľ nechali nažive. Kontaktovali ho príslušníci táborového hnutia odporu, ktorí vedeli, že sa blíži koniec ich šesťmesačnej karantény. Termín konca karantény v skutočnosti znamenal smrť v plynovej komore.

Dal mu jednu hodinu

Členovia hnutia odporu chceli, aby sa Fredy stal vodcom pripraveného povstania. Postavili ho pred náročné rozhodnutie - počas vzbury by síce mohli zabiť niekoľkých esesákov, no znamenala by tiež istú smrť pre väčšinu väzňov rodinného tábora a bezpochyby istú smrť pre všetky deti. Svoju dilemu konzultoval aj s Rudolfom Vrbom, ktorý ho navštívil a povedal, že niet pochýb, že celý ich transport pôjde do plynu. Hirsch si zobral hodinu na rozmyslenie.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…